Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Herní mobil nové generace – recenze Sony Ericsson Yari

aktualizováno 
Model Yari by se v portfoliu SE snadno ztratil, nebýt několika předinstalovaných her. Ty využívají akcelometru a přední kamerky. Novinka si ale stále nese kouli minulosti v podobě absence microUSB konektoru, 3,5mm jacku či dalších nedostatků v softwarové části.

Na první pohled se ani nezdá, že tento přístroj je zaměřen na mladé hráče. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Sony Ericsson u tohoto jinak "obyčejného" vysouvacího modelu sází především na zhruba deset předinstalovaných her, z nichž některé využívají například vestavěný akcelometr a hry se tak ovládají podobně jako u konzole Nintendo Wii. Ve hře tedy nemačkáte pouze tlačítka, ale s telefonem různě nakláníte do stran nebo před ním děláte různé pohyby, které snímá kamerka. Tento způsob ovládání her má rozhodně šanci na úspěch. Hodně důležitým faktorem ale bude počet dostupných her a přesnost ovládání, která není u modelu Yari příliš dobrá.

Na druhé straně model Yari ztrácí případné zákazníky z řad mladých lidí absencí 3,5mm jacku a microUSB konektoru. Velmi na pováženou jsou i drobná a úzká tlačítka nad a pod displejem, která znesnadňují používání základních funkcí telefonu. Na druhé straně se nedá telefonu upřít relativně kvalitní 5Mpix fotoaparát s automatickým ostřením, GPS či povedené dílenské zpracování prakticky po všech stránkách.


Katalog mobilů:

Nokia 5130 XpressMusic Nokia 5530 XpressMusic Sony Ericsson Yari

Nejbližší konkurenti v podobě Nokia 5130 a 5530 XpressMusic a dnes recenzovaný přístroj SE Yari.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Herní mobil s několika velmi zajímavými hrami má velké šance na úspěch. Bohužel si se sebou nese prokletí starších přístrojů a nenabídne ani 3,5mm jack a microUSB konektor. Žádnou výhrou nejsou ani úzká kontextová tlačítka.


Vzhled a konstrukce – jeden kruh vládne všem

Nejvýraznějším prvkem modelu Yari je čtyřsměrná klávesa, která jistě vydrží nápor herních fandů. Pro lepší ovládání by možná mohl být kruh o něco menší, aby nebylo potřeba neustále přesouvat palec. I tak je to ale nadmíru povedená část zařízení. Chromované boky přístroje doplňuje ladná bílá linka, která dokáže rozzářit jinak decentní vzhled zařízení. Jediným rošťáckým prvkem jsou dvě hvězdice na zadní straně displeje.

Recenze SE Yari teloRecenze SE Yari teloRecenze SE Yari telo
Recenze SE Yari teloRecenze SE Yari teloRecenze SE Yari telo

Vysouvací mechanismus hodnotíme kladně a při otevírání a zavírání lze pohodlně opřít palec o již zmiňovanou čtyřsměrnou klávesu. Kladné body si odnáší i dílenské zpracování a za celou dobu našeho testování nikde nic nevrzalo. Jedinou černou kaňkou tak zůstává pogumovaný zadní kryt baterie, na kterém zůstávají otisky prstů a další nečistoty.

Recenze SE Yari teloRecenze SE Yari teloRecenze SE Yari telo
Recenze SE Yari teloRecenze SE Yari teloRecenze SE Yari telo

Na jedné straně sice musíme pochválit přítomnost microSD slotu a přibalené 1GB karty, na té druhé však nevidíme rádi absenci microUSB konektoru a 3,5mm jacku, což je velká škoda. Na závěr zmíníme příjemné rozměry 100 x 48 x 16 mm a o něco vyšší hmotnost 115 gramů, která se k takto elegantnímu přístroji rozhodně nehodí.

Recenze SE Yari detail

Klávesnice a ovládání – malé překvapení

Jednotlivé řádky na alfanumerické klávesnici jsou protentokrát odděleny svislými linkami a samotná tlačítka mají prakticky nulový zdvih. Orientaci na klávesnici pomohou drobné tečky na každém tlačítku. Odezva každého z nich je dobrá, rychlejší psaní není žádný problém.

Daleko horší je však situace u horních kontextových kláves, které jsou jakoby utopeny mezi obrovskými sousedy a velmi často se vám bude stávat, že například místo potvrzení volby stisknete červené sluchátko. Trochu podobná situace nastává s bočním dvoj-tlačítkem regulace hlasitosti, které se opět topí v těle přístroje.

Recenze SE Yari teloRecenze SE Yari teloRecenze SE Yari telo
Recenze SE Yari teloRecenze SE Yari teloRecenze SE Yari telo

Drobným bonusem pro tento mobilní telefon je přítomnost dvojice dalších tlačítek na horní straně displeje, které jsme však u žádné předinstalované hry nevyužili. Zajímavostí tohoto modelu je menu "Game Carousel", které na pozadí pohotovostní obrazovky zobrazuje ikony všech dostupných her v přístroji.

Recenze SE Yari detail

Displej a výdrž baterie – solidní držák

Model Yari disponuje slušným displejem o úhlopříčce 2,4 palce s rozlišením 240 × 320 pixelů s podporou 262 tisíců barev. Zobrazení je hodně jemné a jakékoliv zubaté okraje byste hledali marně. Přitom zůstala zachována slušná čitelnost na přímém slunečním světle a barevná sytost.

Recenze SE Yari teloRecenze SE Yari teloRecenze SE Yari telo
Recenze SE Yari teloRecenze SE Yari teloRecenze SE Yari telo

Vzhledem k hernímu zacílení telefonu jsme se zvláště zaměřili na výdrž při hraní her. Kupodivu jsme se nedočkali žádného katastrofálního poklesu a baterii bylo potřeba dobít až zhruba po necelých třech dnech, kdy jsme každý den hráli odhadem tři hodiny a samozřejmě prováděli další obvyklé činnosti. Při našem běžném testu čítajícím patnáct minut hovoru, několik odeslaných SMS zpráv a dvě hodiny poslechu hudby se výdrž vyhoupla skoro na pět dní.

Recenze SE Yari detail

Telefonní seznam a zprávy – stále stejné chyby

Každý se snad spokojí s kapacitou 1 000 kontaktů, ale málokomu se již bude líbit, že nelze prohlížet seznam na SIM kartě a vnitřní paměti dohromady. Rovněž zamrzí, že během přístupu na paměťovou kartu je potřeba celý telefon restartovat a nelze používat během připojení žádné funkce telefonu.

Recenze SE Yari displejRecenze SE Yari displejRecenze SE Yari displej
Recenze SE Yari displejRecenze SE Yari displejRecenze SE Yari displej

O mnoho lepší není situace ani v editoru textových zpráv, který ukazuje zbývající znaky teprve těsně před koncem zprávy. U nových modelů Sony Ericsson nechybí přímá podpora Facebooku či Google Maps a Wisepilotu, pro něž je k dispozici integrovaná GPS. Ta se svojí citlivostí řadí k běžnému průměru a nalezení satelitů trvá pár desítek sekund. V organizátoru naleznete několik opakovaných budíků, kalendář, jednoduché poznámky, stopky a řadu dalších aplikací, mezi něž patří třeba Music Quiz nebo integrovaný klient pro YouTube.

Recenze SE Yari displejRecenze SE Yari displejRecenze SE Yari displej
Recenze SE Yari displejRecenze SE Yari displejRecenze SE Yari displej

Herní funkce – slušný start

Zvláštní kapitolu si protentokrát zaslouží předinstalované hry, které využívají přední kamerky či polohového senzoru. Kamerku využijete při hraní her jako je Tenis či Fitness nabízející pouze pár základních cviků. Telefon položíte na dodávaný stojánek a před kamerkou odpalujete míček pomyslnou raketou, děláte dřepy nebo držíte rovnováhu na jedné noze. Přesnost kamerky přitom není nikterak velká a spíše než na správném pohybu záleží na správném načasování. Podobně je na tom využití polohového senzoru při hraní bowlingu, kdy s telefonem v ruce musíte udělat podobný pohyb jako při házení skutečnou koulí.

Recenze SE Yari detail

Multimédia a fotoaparát – klasika na všech frontách

Přehrávač nabízí běžné třídění skladeb podle interpreta, názvu alba, skladby, žánru, roku či pomocí systému SenseMe, kde si pouze zvolíte aktuální náladu. V telefonu nechybí ani FM rádio s RDS vyžadující mít připojená sluchátka, která slouží jako anténa.

Recenze SE Yari displejRecenze SE Yari displejRecenze SE Yari displej
Recenze SE Yari displejRecenze SE Yari displejRecenze SE Yari displej

Pěti megapixelový fotoaparát s automatickým ostřením pořizuje na svoji třídu nadprůměrně kvalitní snímky. Není to sice žádný velký zázrak, na druhé straně fotografie nepostrádají ostrost a barevnou věrnost. Téměř perfektní jsou fotky bližších předmětů a výsledné kvalitě snímků rozhodně pomáhá diodový blesk, který lze použít rovněž jako kapesní svítilnu. Video lze nahrávat až v rozlišení 640 × 480 pixelů.

Recenze SE Yari foto M2 Recenze SE Yari foto M2 Recenze SE Yari foto M2 Recenze SE Yari foto M2 Recenze SE Yari foto M2

Závěr – velká předsevzetí

Sony Ericsson U100i Yari na jedné straně nabídne zajímavý koncept jako herního zařízení s několika hrami, které používají vestavěných technologií. Jejich kvalita však není ještě ani zdaleka na špičkové úrovni a jako lepší herní zařízení se jeví například iPhone. Na druhé straně je to šance pro Sony Ericsson se předvést a nabídnout takto ovládané hry i v nižším segmentu trhu. Modelu Yari nelze rovněž upřít "nášup" funkcí v podobě integrované GPS či kvalitního fotoaparátu. K zahození rozhodně není ani vzhled celého zařízení.

I přes všechno výše zmíněné by se měl Sony Ericsson co nejdříve vzpamatovat a napravit dlouho přetrvávající chyby softwarového charakteru a nabídnout uživatelům třeba 3,5mm jack a microUSB konektor. V opačném případě tuto značku příliš veselá budoucnost nečeká. Navíc zmiňovaný herní koncept je pro model Yari prakticky jediným trumfem oproti celému zástupu o mnoho levnějších zařízení v čele s Nokií (například telefony ze série XpressMusic), která již před dlouhou dobou vyslyšela některá přání uživatelů.

Proč koupit?

  • solidní zpracování
  • herní funkce
  • GPS
  • kvalitní fotoaparát

Proč nekoupit?

  • úzká kontextová tlačítka
  • nelze využívat jiné funkce během připojení k USB
  • oddělené telefonní seznamy pro SIM a vnitřní paměť
  • editor neodpočítává zbývající znaky
  • chybí microUSB konektor a 3,5mm jack

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

5 495 Kč s DPH
Nejčtenější

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Tchajwanský průmyslový designér Chris Wu navrhl koncept chytrých hodinek s...
Tyto chytré hodinky jsou opravdu inovativní. Mají otočný displej

Chytré hodinky s operačním systémem jsou poměrně mladou záležitostí, na trhu se objevily poprvé před čtyřmi roky. Doposud se ovšem mezi uživatele nerozšířily...  celý článek

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

Podobu iPhonu 8 potvrdil řetězec McDonald’s.
Hamburgerový král prozradil podobu iPhonu 8 s vykrojeným displejem

Představení chystaného výročního iPhonu se blíží. Řada vlastností už byla potvrzena. Nyní přichází další, a to od neočekávaného zdroje. Vzhled telefonu...  celý článek

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus
Apple vyprodává iPhony. Už stačí necelých 10 tisíc i na velký model

Apple v nejbližší době představí nové iPhony. Aby vyprázdnil sklady, vyprodává starší modely. V Česku tak tento týden klesla cena modelu 6 pod 10 tisíc korun.   celý článek

Další z rubriky

Sony Xperia XA
Sony v posledním čtvrtletí prodalo 15krát méně smartphonů než Apple

Slavné časy značky Sony jsou ty tam. V posledním loňském čtvrtletí sice prodalo více smartphonů než v předešlém kvartálu, ale meziročně se prodeje propadly.  celý článek

Sony Xperia XZ Premium
Xperia XZ Premium je konečně lákavé sony. Nenašli jsme důvod ke kritice

Špičkové modely Sony patřily dlouho k tomu nejlepšímu, ale pak nedovedly držet v detailech kontakt se špičkou. Xperia XZ Premium na první pohled také nevypadá...  celý článek

Visačky u modelů Sony Xperia XA1 a XA1 Ultra
Sony dává smartphonům visačky jako u oblečení

Výrobce Sony se u svých modelů rozhodl pro neobvyklé designové řešení, jak ukrýt povinnou značku CE na těle telefonu. Umístil ji na plastovou visačku, která se...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.