Podobných gestikulací se úřadující německá ministryně obrany Ursula von der...

Podobných gestikulací se úřadující německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová patrně již vyvaruje. | foto: Profimedia.cz

Chránit data jen otiskem prstu je riskantní. Dá se zfalšovat z fotky

  • 46
Používáte smartphone se čtečkou otisků prstů a vkládáte v ni plnou důvěru? Pak si však dávejte pozor, aby na žádné fotografii nebyla viditelná bříška vašich prstů. Kvalitní snímky by totiž mohli zneužít hackeři ke zfalšování vašich otisků.

Jak snadná je cesta k získání biometrických údajů, demonstroval v Německu na každoročním setkání hackerů Jan Krissler, který je v této komunitě známý pod přezdívkou Starbug. Patrně z důvodu, aby poukázal na závažnost tohoto problému, si jako cíl vybral úřadující spolkovou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou.

Tedy přesněji řečeno několik fotografií, na nichž je Leyenová zachycena. A to jak těch oficiálních, tak snímků, které pořídil sám Krissler ze vzdálenosti tří metrů. Pomocí komerčního softwaru VeriFinger pak z dostupných snímků dokázal zfalšovat otisky prstů německé ministryně. „Po tomto proslovu budou politici při veřejných projevech pravděpodobně nosit rukavice,“ zavtipkoval při svém výstupu Starbug.

Tento hacker není v souvislosti s prolomením čtečky otisků u smartphonů žádným nováčkem. Patří totiž do hackerského sdružení Chaos Computer Club, kterému se v roce 2013 krátce po uvedení iPhonu 5s podařilo obejít právě proces autorizace přes čtečku otisků prstů. I v tomto případě bylo potřeba nejdříve získat kvalitní otisk prstu, ideálně například ze skleněného či kovového povrchu. Celý postup, jak se podařilo skupině hackerů čtečku iPhonu obelstít, jsme popsali v dřívějším článku (více čtěte zde).

Nicméně falšování otisků prstů na základě kvalitních a detailních fotografií není  jediným možným způsobem, jak se mohou hackeři dostat k citlivým datům v mobilních zařízeních. Velké bezpečnostní riziko představuje i čelní fotoaparát smartphonů. Zatímco uživatelům slouží k pořizování autoportrétů, v rukách hackerů se může stát mocnou zbraní.

Rozlišení jejich snímačů se totiž zvyšuje, fotografie jsou tak stále detailnější. Právě tím však mobilní výrobci nahrávají i útokům hackerů, kterým se po infikování telefonu malwarem podaří získat přístup k fotoaparátu. Citlivé informace pak mohou získat z odrazu displeje v rohovce. I tento způsob útoku hackeři v Německu demonstrovali, nejde tedy o nic nereálného.

Bezpečnostní specialisté vzhledem ke zvyšujícímu se počtu úspěšných útoků mobilním uživatelům doporučují změnu způsobu zabezpečení jejich zařízení. Ochranu dat prostřednictvím biometrických údajů je vhodné používat spíše jako další způsob autentizace, než jimi plně nahradit tradiční zabezpečení heslem. Na tom, že snímač otisků prstů není zdaleka tím nejvhodnějším prostředkem sloužícím k ochraně citlivých dat, se s odborníky shodují i hackeři.

„Heslo považuji za bezpečnější než otisk mého prstu ... Heslo mám v hlavě, když jsem při jeho psaní opatrný, tak jsem stále jediný, kdo ho zná,“ uvedl hacker Starbug v roce 2013 pro německý portál Zeit Online. Jenže po letošním výročním setkání Chaos Communication Congress si již ani tímto nemůže být jist. Nepoužívá-li tedy mobil s čelním fotoaparátem nízkého rozlišení, či některý z nejobyčejnějších chytrých telefonů, který jej zcela postrádá.

Jakým způsobem chráníte data ve svém smartphonu?

celkem hlasů: 1138

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 5. ledna 2015. Anketa je uzavřena.

používám heslo
používám heslo 498
otiskem prstu
otiskem prstu 368
gestem
gestem 175
kombinuji více způsobů
kombinuji více způsobů 75
rozpoznáním obličeje
rozpoznáním obličeje 22