Greenpeace na komíně

Greenpeace na komíně - Horolezci hnutí Greenpeace ráno obsadili 100 metrů vysoký komín chemičky DEZA ve Valašském Meziříčí. | foto: Greenpeace

Greenpeace: Největší zelenáč je Nokia

  • 29
Zatímco označení zelenáč je v našich končinách bráno víceméně negativně, v zahraničí jde o prestižní ocenění výrobců spotřební elektroniky. Chcete vědět, kdo je nejblíže takovému titulu? Vybíráno bylo i mezi výrobci mobilních telefonů.

Organizace Greenpeace zveřejnila žebříček  poukazující na přístup čtrnácti výrobců elektroniky k životnímu prostředí. 

Na špičce se umístila finská Nokia za mobily a americký Dell za notebooky. Světová mobilní dvojka Motorola obsadila až předposlední, třinácté místo.

Nokia a Dell mají společný pohled na problematiku toxických materiálů ve svých výrobcích.

Finský hegemon už také od konce minulého roku nepoužívá v mobilech škodlivé PVC a zvažuje další omezení bromových zpomalovačů. Oba výrobci také dohlíží na ekologickou recyklaci svých výrobků.

Jak se hodnotilo

Hodnoceno bylo nejen používání škodlivých chemikálií a nakládání s nimi, ale i přístup firem k likvidaci elektronického odpadu.

Sestavené hodnocení je součástí průvodce zvaného "Guide to Greener Electronics", který má za úkol najít toho pravého "zelenáče". Zatímco u nás je tento výraz zažitý pro označení začátečníka, Greenpeace jej považuje za čestný titul ekologického výrobce.

"Tento žebříček nám poskytuje velmi efektivní nástroj, jak odstartovat závod o nejvyšší pozici v našem hodnocení," komentuje výsledkovou listinu Iza Kruszewská z centrály Greenpeace. Věří, že jejich hodnocení bude dostatečně motivovat výrobce ke zlepšení jejich přístupu k životnímu prostředí.

"V Čechách připravujeme rozběhnutí kampaně za zelenější elektroniku na konec podzimu," upřesňuje situaci Jan Freidinger z Greenpeace.

Nejlepší je Dell a Nokia

Nejblíže zelenáčskému titulu jsou výrobci Nokia a Dell, kteří společně obsadili první příčku v hodnocení. Oba výrobci věří, že dokáží svým individuálním přístupem změnit nakládání se svými vyřazenými výrobky, a razí cestu omezování toxických chemikálií již při samotné výrobě produktů.

Nokia tak na konci roku 2005 oprostila všechny nové modely od polyvinylchloridu (PVC) a od příštího roku se chystá upustit od používání bromových zpomalovačů hoření (BFRs). Ty tvoří skupinu více než 70 organických sloučenin bromu, jež se užívají jako přísada mající zabránit hoření nebo zpomalit šíření ohně.

"Nokia se stala členem evropského výboru proti používání nebezpečných látek, navíc se také pečlivě stará o recyklaci použitých telefonů, kdy jsou přístroje rozebírány a jednotlivé díly jdou na speciální recyklaci," upřesňuje Šárka Osmančíková z českého zastoupení Nokie.

Podobně se k výrobě a likvidaci svých produktů staví i americký Dell. Hovoří o stejně ambiciózních plánech týkajících se omezení škodlivých látek jako největší výrobce mobilních telefonů. Dell se však soustředí na výrobu notebooků a PDA zařízení.


Ukazatel ekologičnosti výrobců mluví zcela jasně

Nejhorší mezi výrobci mobilů je Motorola

Další významný americký hráč a světová dvojka mezi výrobci mobilních telefonů, Motorola, obsadila ostudně předposlední pozici žebříčku (13.). Před ní se umístil výrobce notebooků Acer (12.) a počítačový gigant Apple (11.). V hodnocení pak postupně stoupají společnosti Fujitsu Siemens, Toshiba, Panasonic, LG, Sony, Samsung a Sony Ericsson.

Hewlett Packard pak obsadil bramborovou pozici, na samém konci žebříčku skončilo Lenovo, které odkoupilo notebookovou divizi IBM. To se sice nepotýká se silnými nedostatky v nakládání se škodlivými látkami, dle Greenpeace by se ale mělo oproti konkurenci zlepšit ve všech hodnocených kritériích.

"Jsme velmi zklamáni zejména výsledky společnosti Apple. Jelikož je považována za světového lídra v designu a marketingu, měla by jít příkladem a stát se stejně důležitým hráčem na poli inovací týkajících se životního prostředí," komentuje výsledky Kruszewská.

Upřednostňuje se výroba

Společnosti mají do budoucna možnost v žebříčku Greenpeace neustále šplhat nahoru, jelikož se bude aktualizovat každé tři měsíce. Musí se však smířit i s trestnými body v případě, že ekologičtí aktivisté zjistí v přijatých informacích jakékoli pochybnosti. V současné době je hodnocení sestaveno pouze z veřejně dostupných informací umístěných na světových stránkách výrobců.

Hodnocení se přitom více soustředí na omezení chemikálií při samotné výrobě produktů, jejich recyklace má váhu nižší. Důvodem je fakt, že v případě chemicky "čistých" odpadů lze docílit i ekologičtější likvidace, jelikož likvidované produkty již toxické látky neobsahují.