Sonda EMM001 pro měření veličin slouží ke sledování náchylných zásilek.

Sonda EMM001 pro měření veličin slouží ke sledování náchylných zásilek. | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Hlídejte své zásilky. GPS sonda chrání při převozu i lidské orgány

  • 0
Otestovali jsme GPS sondu, která měří několik veličin, aby zjistila, jak se při přepravě nakládá s zásilkami. Data následně posílá on-line do počítače či mobilu. V reálném čase tak lze sledovat, co se zrovna děje třeba s poštovním balíkem.

Využití GPS technologie se nesoustředí pouze na navigační systémy. Firmy mohou pomocí takzvaných osobních trackerů například vést elektronickou knihu jízd či sledovat pozice zaměstnanců v terénu. A díky speciální sondě pak lze ochránit i zásilky při přepravě.

Sondu EMM001, kterou vyvinula brněnská společnost Eurosat CS, jsme v redakci krátce otestovali. Zvolili jsme k tomu možná netradiční způsob, a sice sportovní aktivitu. Ta poukázala i na další možné využití této sestavy. Jedinou překážku představují měsíční poplatky spojené s jejím provozováním.

Po prvotní investici ve výši přibližně 7,5 tisíce korun bez daně, kdy je k sondě potřeba zakoupit také komunikační jednotku v podobě osobního GPS trackeru GL200, je nutné měsíčně platit 60 korun za přenos dat a 280 korun za jejich zpracování. K těmto částkám je nutné připočíst ještě DPH. Sestava tak najde využití především v podnikatelské sféře.

Zašle varování při hrozbě poškození

Sondou naměřené hodnoty se v reálném čase přenášejí na server přes GPRS, a to prostřednictvím trackeru GL200, který funguje na frekvencích 850/900/1800/1900 MHz. Přístup k nim mají pouze oprávněné osoby, a to prostřednictvím speciální webové aplikace. Každé osobě je navíc možné nastavit příslušná administrátorská práva. Někdo tak může například sledovat pouze pohyb zásilky, někdo jiný zase může i spravovat jednotlivé trackery v aplikaci a upravovat jejich nastavení.

Primárně slouží webová aplikace k vedení elektronické knihy jízd. K datům ze sondy se dá dostat až po jejím připojení k trackeru pomocí microUSB. Poté se u příslušného trackeru objeví ikonka, která umožní přístup na grafické znázornění hodnot, které sonda sleduje. Těmi jsou teplota, intenzita světla, vlhkost i tlak vzduchu, 3D orientace a délka a síla nárazů. Voděvzdorné pouzdro sondy je vyrobeno z odolného plastu, který dostatečně ochrání její elektroniku před poškozením při manipulaci se zásilkou.

Zde se dostáváme k hlavnímu poslání sondy EMM001. Osoba pověřená správou aplikace může po přidělení příslušného oprávnění nastavit u všech měřených veličin mezní hodnoty, jejichž překročení by znamenalo vážné poškození zásilky. Sonda je využívána ve farmaceutickém průmyslu a výjimkou není ani její nasazení při přepravě lidských orgánů určených k transplantaci.

Rychlost, s jakou je příslušná osoba na hrozící riziko upozorněna varovnou SMS nebo e-mailem, jsme nemohli ověřit. K nastavení mezních hodnot nám scházela příslušná práva. Ale protože GPS tracker ke svému provozu využívá SIM kartu, je rychlost doručení závislá především na vytížení sítě.

Například při testování zasílání upozornění na vypnutí/zapnutí trackeru jsme o tom byli prostřednictvím SMS informováni během několika vteřin.

Číslo mobilního telefonu přitom musí být zadáno v mezinárodním formátu. Při zadání čísla bez předvolby +420 nebyly informativní SMS doručeny. Úspěšné odeslání upozornění i úspěšnost doručení SMS si lze ověřit přímo ve webové aplikaci.

Všestranný pomocník se slušnou výdrží

Osobní GPS tracker GL200 má sám o sobě díky rozměrům 66 × 36 × 20 milimetrů a váze 60 gramů široké využití. Může sloužit i ke sledování zvířat, tedy například záchranářům, kteří v terénu využívají psy, či k vědeckým účelům. GPS jednotku lze snadno lokalizovat pouhým prozvoněním na číslo jeho SIM. V zápětí na číslo volajícího dorazí SMS s aktuálními GPS souřadnicemi trackeru.

Díky integrované baterii o kapacitě 1 300 mAh dosahuje tracker slušné výdrže. Zde je nutné pamatovat, že její kapacitu využívá po připojení přes microUSB ke svému provozu i sonda. Výrobce udává, že při pětiminutovém intervalu odesílání dat vydrží až 150 hodin.

Její výdrž lze ovlivnit nastavením frekvence snímání polohy a odesílání dat. Přímo ve webové aplikaci je možné zvolit buď jednu ze tří předvolených možností nebo nastavit vlastní hodnoty, které jsou pro danou situaci nejvhodnější. Platí však, že perioda snímání polohy by neměla být kratší než 10 sekund a perioda odesílání ne delší než patnáctinásobek frekvence snímání polohy.

Při citlivém nastavení, kdy jednotka snímá polohu každých 20 sekund a naměřené veličiny odesílá každou minutu, je nutné baterii dobít po jednodenním provozu. V normálním režimu vydrží tracker v provozu tři dny. Poloha se zjišťuje každou minutu a data se na server odesílají každé tři minuty. Týdenního provozu lze dosáhnout při úsporném desetiminutovém intervalu zjišťování polohy i odesílání dat.

Samotný tracker postrádá jakoukoli vizuální indikaci vybité baterie. Její aktuální stav, a to včetně zahájení i ukončení dobíjení, lze sledovat pouze přes webovou aplikaci. Stav kapacity baterie lze zobrazit také v grafické podobě. Upozornění na její vybití, stejně jako na aktivaci/deaktivaci jednotky, lze posílat opět prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Osoby s příslušnými administrátorskými právy pak mohou zablokovat například i aktivační tlačítko trackeru, a předejít tak jeho nechtěnému vypnutí, či nastavit funkci tlačítka SOS.

Sleduje auta i osoby

GPS tracker GL200 lze využít také k vedení elektronické knihy jízd, kdy jako volitelné příslušenství může posloužit vodotěsné pouzdro s externí baterií. Kromě prodloužení výdrže trackeru až na jeden měsíc jej pak v tomto případě lze díky silnému magnetu upevnit k jakékoli kovové části automobilu či motocyklu.

Dalším možným využitím je sledování pohybu osob. Firmám může posloužit jako dobrý pomocník pro zefektivnění práce zaměstnanců, například u obchodních zástupců či servisních techniků.

Ač je využití GPS trackerů ke sledování osob přinejmenším diskutabilní, v Česku není novinkou. Počátkem letošního roku spustila Česká pošta pilotní program off-line GPS sledování svých zaměstnanců. Důvodem byla zejména snaha o zkvalitnění poštovních služeb i efektivnější řešení případných reklamací (více zde).

GPS lokalizaci využívá například i Středočeský kraj. Ten vybavil vozy pro zimní údržbu vozovek GPS jednotkami již koncem roku 2009. Počátkem roku 2010 pak data na svém webu zpřístupnil všem zájemcům. Řidiči si tak mohou ověřit sjízdnost středočeských silnic.

Správce webové aplikace může nejen naplánovat trasu, ale může i vymezit oblast, v níž se sledovaný objekt může pohybovat. Lze tak předejít například neplánovaným jízdám služebními vozy. Při opuštění zvolené zóny vyšle tracker na mobil či e-mail informace o jeho aktuální poloze.