Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hardware nic moc, ale Pixely od Googlu ukazují sílu softwaru

  0:09
Po hardwarové stránce nepřináší modely Pixel 3 vlastně nic nového. Kromě výkonnějšího procesoru je výbava téměř stejná jako loni. Největší pokrok udělal software, kde Google ukazuje, jak mohou moderní aplikace chytré telefony posunout dále. A udělat z nich lepší telefony i nějakou dobu po uvedení na trh.
Google Pixel 3

Google Pixel 3 | foto: Google

Nové modely Google Pixel 3 sice patří opět ke špičkovým smartphonům, ale zároveň ukazují, že v oblasti hardwaru se vlastně Google za nějakými rekordy nežene. To nechává na jiných a a předvádí, jak velký pokrok může zapříčinit software, což je v podstatě doména Googlu.

Jistě, Pixely mají Snapdragon 845, aktuálně stále nejvýkonnější čipset od Qualcommu, ale třeba už jen kombinace se 4 GB RAM ukazuje, že se Google za superlativy ve specifikacích úplně nežene. Ukazují to i displeje, které jsou velké, ale konkurence umí víc a s vyšším rozlišením. Ano, je tu poměr stran 18:9 (18,5:9 u typu XL) a u většího modelu i dnes tak rozebíraný výřez. Ale to je v podstatě povinnost. Po hardwarové stránce jednoduše nebyl Google u svých smartphonů nikdy průkopníkem a ani teď s tím nehodlá začínat.

To ovšem neznamená, že by tu žádné hardwarové inovace nebyly, ale jsou skryté a více souvisí se softwarovou stránkou věci. Třeba pro zpracování obrazu používá už od loňských modelů Pixel 2 speciální čip Visual Core. Ten je jedním ze zásadních prvků, které umožňují pixelům i s relativně běžným fotoaparátem pořizovat špičkové snímky. Letos se k němu přidává třeba specializovaný čip Titan Security, který má mimo jiné zajistit větší bezpečnost uživatelských dat v telefonu a ochrání citlivá data jako například uložené otisky prstů a další biometrické údaje potřebné k odemčení přístroje.

Oba čipy si Google vyvíjí sám a vycházejí z jeho zkušeností s cloudovými službami a strojovým učením. Oba čipy mají jeden hlavní cíl: pomoci rychleji a lépe zpracovat velmi specifické, ale často na výkon hodně náročné úkoly. To umožňuje velmi chytrý software, který pak třeba dovede doslova kouzlit s kvalitou fotografií. A právě softwarová stránka věci v poslední době zažívá nesmírný rozkvět.

Představení nových Pixelů toho bylo jasným důkazem. Ony triky při fotografování vycházejí z dlouholetých zkušeností Googlu se zpracováním obrazu v cloudu. Telefon v podstatě díky strojovému učení pozná, co je v hledáčku, ještě před tím, než snímek pořídíte – případně při jeho zpracování. A tomu dovede výstup přizpůsobit.

Foťák je asi nejvýraznější ukázkou schopností moderního softwaru pro běžného uživatele. Další takovou je funkce Google Call Screen, která přijme za uživatele hovor a v případě potřeby ukazuje na displeji jeho přepis v reálném čase. Ano, fungovat to bude zatím jen v angličtině a jen v USA, ale i to je ohromující důkaz posunu v softwarových schopnostech chytrých telefonů. Představitelé Googlu vtipkují, že Pixel 3 je první telefon, který umí sám přijmout hovor. A nejde jen o to přijmout, ale umí ho i vyřídit.

Pak je tu Google Assistant a aplikace Google Home pro ovládání kompletní chytré domácnosti. Google slibuje podporu desítek tisíc zařízení od stovek či tisíců výrobců, což by mělo usnadnit práci s chytrými technologiemi doma. Opět jen čistě softwarovou cestou.

Oněch softwarových vylepšení mají nové Pixely ještě spoustu. Třeba nové možnosti hrátek s rozšířenou realitou, lepší management času stráveného na telefonech nebo proměnu telefonu v praktického pomocníka, když se nabíjí v nové bezdrátové nabíječce Pixel Stand. Mnohé funkce sice budou součástí operačního systému Android, ale Pixely mají tu výhodu, že je získávají jako první.

Navíc se výrobci pro implementaci některých z nich nemusí rozhodnout a co se týče těch největších triků, ty zatím vůbec nezvládnou. Jakkoli si umí třeba Huawei nebo Apple hrát s výstupy z fotoaparátů, na schopnosti Visual Core jsou zatím obě firmy krátké a dohánějí to třeba zapojením více čoček fotoaparátu. To Google se naopak může rozhodnout, že některé funkce dodá i svým starším modelům - a v případě Pixelů 2 tomu tak bude, určitě získají časem třeba funkci Call Screen, ale jistě i nějaké další.

Softwarové inovace nových Pixelů jsou velmi důležité, ale zároveň trochu ukazují, jak náročné je je připravit. Mezi Googlem a ostatními výrobci androidích telefonů se trochu rozevírají nůžky, protože řada firem jednoduše nemá k takovým nástrojům, kterými Google disponuje, přístup. Ale to neznamená, že se firmy nesnaží. Souboj na poli softwarových inovací je teď totiž hlavním motorem pokroku u chytrých telefonů a případný příchod skládacích displejů na tom vlastně nic nezmění: ba naopak, tady se ještě možnosti softwaru rozšíří.

  • Nejčtenější

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

Tento levný tarif T-Mobilu nemá díky ceně na českém trhu konkurenci

8. května 2024

U T-Mobilu jde již o jakousi tradici, že s příchodem nového měsíce obmění svou akviziční nabídku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Továrny na iPhony zejí prázdnotou, Apple z nich utekl

7. května 2024

Čínské továrny Foxconnu, kde se ještě donedávna vyráběly iPhony, nyní připomínají „města duchů“....

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence na nových smartphonech od Huaweie svléká lidi

5. května 2024  7:02

Na poli smartphonů je současným trendem implementace umělé inteligence. Ta nabízí stále širší...

Měl by to být hit českého trhu. Nadchne foťákem a funkcemi

10. května 2024

Google začíná v Česku prodávat smartphony Pixel. Firma k tomu v Praze uspořádala vlastní akci, na...

O2 arena, jak ji neuvidíte. Tady zařizují, abyste z hokeje poslali fotku

9. května 2024

Už v pátek vypukne v Praze a Ostravě boj o titul hokejového mistra světa. Pražská utkání hostí...

Cenově výhodný Pixel 8a má dobrou výbavu. Hned ho koupíte i v Česku

8. května 2024  7:02

Google představil svůj nový smartphone Pixel 8a. Je to pokračovatel výhodné série smartphonů, u...

Tento levný tarif T-Mobilu nemá díky ceně na českém trhu konkurenci

8. května 2024

U T-Mobilu jde již o jakousi tradici, že s příchodem nového měsíce obmění svou akviziční nabídku....

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...