Motorola vyvíjí modulární smartphone Ara inspirovaný projektem Phonebloks. | foto: Motorola

"Lego" mobil od Googlu bude. Cena začne na 1 000 korunách

  • 47
Google za pár týdnů představí funkční prototyp modulárního smartphonu, který je známý jako projekt Ara. Pod jeho vlastnictvím ho vyvíjela Motorola, jejíž vývojářská divize zůstala i po lednovém prodeji mobilní divize čínskému Lenovu ve vlastnictví Googlu. Cena základního provedení telefonu nepřesáhne 50 dolarů.

První zmínka o projektu Ara padla loni v listopadu. O vývoji modulárního smartphonu, který si uživatel uzpůsobí aktuálním potřebám či požadavkům, informoval sám šéf vývojářů Paul Eremenko na svém osobním blogu. Vývoje se nedotkl ani lednový prodej společnosti Motorola Mobility čínskému Lenovu. Divize Advanced Technology and Projects (ATAP), která telefon vyvíjí, totiž nebyla součástí tohoto obchodu.

Motorolu Ara si přizpůsobí každý uživatel podle svých aktuálních potřeb a...

Google nyní informoval, že schází jen pouhé týdny, než bude dokončen a posléze i oficiálně představen funkční prototyp projektu Ara. První kusy modulárního smartphonu by se měly do prodeje dostat v prvním čtvrtletí příštího roku. V současnosti má tým vývojářů jasné zadání: vyrobit levný modulární smartphone, jehož prodejní cena nebude vyšší než 50 dolarů (zhruba 1 000 Kč).

Té bude samozřejmě podřízena výbava telefonu, který tak bude sloužit spíše jako základ pro další jeho zdokonalování (za uvedenou sumu dostane zákazník rámeček, displej, baterii, low-endový procesor a pouze wi-fi připojení). Google totiž věří, že takto nízká cena bude uživatele motivovat k nákupu většího množství doplňků. Lze očekávat, že například s připojením k internetu pouze přes wi-fi se mnozí uživatelé dlouho nespokojí. Postačí jim přitom zakoupit pouze jiný hardwarový modul.

Myšlenka stará patnáct let

Již v roce 1999 představila americká společnost Handspring malý kapesní počítač (PDA) Visor, který byl na zadní straně vybaven Springboard slotem. Díky tomu jej bylo možné přeměnit např. v mobilní telefon, digitální fotoaparát, MP3 přehrávač či připojit k internetu. Soustředěním se na vývoj smartphonu Treo pak společnost od dalšího využití slotu upustila.

V roce 2008 představila izraelská společnost Modu malý a lehký telefon, jehož funkce a design ovlivňovali uživatelé zasunutím do některého z unikátních telefonních krytů, takzvaných Modu jackets či Modu mates. Telefon se mohl změnit například v hudební přehrávač, herní konzoli, fotoaparát či navigaci. Nápad se však neujal a společnost zmítající se ve finančních problémech ukončila v roce 2011 činnost. Ve stejném roce pak některé patenty Modu odkoupila za 4,9 milionu dolarů (v přepočtu 97 milionů korun) společnost Google.

Na podzim 2012 Motorola patřící Googlu začala pracovat na projektu Ara.

Jednotlivé moduly se budou připojovat k hliníkovému šasi se sítí obvodů a záložní baterií. Při jejich výměně nebude nutné telefon vypínat. Uživatel však bude muset před sejmutím modulu v aplikaci v telefonu konkrétní jednotku nejdříve odpojit. Tím se uvolní pojistka, která bude bránit nechtěnému vypadnutí dílu ze šasi. Čelní moduly, tedy displeje a případně hardwarové klávesnice, budou jistit západky. V případě zadních modulů budou tuto funkci plnit elektropermanentní magnety.

Kromě možnosti individualizace hardwaru by Google uživatelům modulárního smartphonu rád umožnil také možnost odlišit se po vizuální stránce. Se společností 3D Systems proto spolupracuje na vývoji nového typu 3D tiskárny, která by na kryty modulů z různých materiálů byla schopna tisknout také barevné obrázky v rozlišení 600 dpi.

Podle dostupných informací Google pravděpodobně nezůstane pouze u jednoho provedení smartphonu netradiční koncepce. Měla by vzniknout totiž modelová řada čítající tři zařízení různých velikostí. K dispozici by tak měl být později i phablet, samozřejmě s možností volby hardwarové vybavenosti.

Funkční prototyp představí Google na vývojářské konferenci Ara, která proběhne 15. a 16. dubna v Muzeu počítačové historie v Silicon Valley.

S vývojem modulárního smartphonu začala Motorola již na podzim 2012. Současný projekt Ara, jemuž jméno propůjčil inženýr Ara Knaian, se inspiroval konceptem Phonebloks. Ten v září 2013 představil nizozemský student průmyslového designu Dave Hakkens. Jeho motivací byly především ekologické důsledky dnešní doby, kdy technologičtí nadšenci své smartphony nahrazují po maximálně dvou letech novějšími a lépe vybavenými modely. Hakkens se na projektu Ara přímo podílí.

Mobil jako skládačka. Dave Hakkens představil koncept Phonebloks

11. listopadu 2013