Válka mezi mobilními operačními systémy se vede už dlouho. Ilustrační snímek

Válka mezi mobilními operačními systémy se vede už dlouho. Ilustrační snímek | foto: http://yourmobilesite.net

Google k miliardové pokutě Samsungu: jsou to desítky let staré nápady

  • 644
S opožděnou reakcí na rozhodnutí kalifornského soudu přišla i firma Google. Ta je tvůrcem operačního systému Android, a tak může být zodpovědná za řadu okopírovaných patentů. Internetový gigant se brání, že všichni současní výrobci mobilů se inspirují nápady známými po celá desetiletí.

Google může být zodpovědný za kopírování některých patentů firmy Apple, protože Samsung v drtivé většině telefonů používá jeho operační systém Android. Po pátečním rozsudku kalifornského soudu, který jihokorejskému výrobci ukládá zaplatit pokutu ve výši 1,05 miliardy dolarů, tedy téměř 21 miliard korun, se Google ke sporu dlouho nevyjádřil.

Až nyní, a to s vyhýbavým komentářem: "Odvolací soud znovu posoudí jak porušení daných patentů, tak i jejich platnost. Většina nařčení se netýká operačního systému Android. Mobilní průmysl se posouvá rychle kupředu a všichni hráči, včetně nováčků, stavějí na nápadech, které jsou známé po celá desetiletí. Se svými partnery pracujeme na tom, abychom zákazníkům poskytli inovativní a cenově dostupné telefony, a nepřejeme si, aby tato politika byla něčím limitována."

Kalifornský soud rozhodl, že Samsung u svých produktů zneužil několik patentů k telefonům iPhone a tabletům iPad. Tento verdikt je vnímán jako velké vítězství firmy Apple, přestože se tato společnost původně domáhala mnohem většího odškodného.

Samsung po vynesení rozsudku reagoval velmi ostře a pohrozil, že ve sporu se svým americkým rivalem ještě neřekl poslední slovo. Korejci se patrně budou bránit odvoláním. Apple nicméně sdělil, že do sedmi dnů podají jeho právníci návrh, aby soud Samsungu zakázal prodávat některé jeho klíčové produkty na americkém trhu. Soud mezitím stanovil, že návrhem se bude zabývat 20. září.

Inkriminované patenty

Patent '381 popisuje takzvaný "gumičkový efekt", který se na produktech Apple objevuje při posouvání displeje na konec dané stránky. 

Tento patent podle soudu kopírují modely Samsung Captivate, Continuum, Droid Charge, Exhibit 4G, Galaxy Ace, Prevail, Galaxy S 4G, Galaxy S II, Galaxy Tab, Gem, Indulge, Infuse 4G, Mesmerize, Nexus S, Replenish, Vibrant.

Patent '163 popisuje zoomování a centrování na přístrojích Apple za pomoci dvojkliku.

Tento patent podle soudu kopírují přístroje Samsung Droid Charge, Epic 4G, Exhibit 4G, Fascinate, Galaxy Ace, Galaxy Prevail, Galaxy X, Galaxy S 4G, Galaxy S II, Galaxy Tab, Galaxy Tab 10.1, Infuse 4G, Mesmerize, Fascinate, Replenish.

Patent '915 popisuje technologii pinch-to-zoom, která slouží k zoomování obsahu displeje za pomoci roztažení dvou prstů od sebe. 

Tento patent podle soudu kopírují modely Samsung Captivate, Continuum, Droid Charge, Epic 4G, Exhibit, Fascinate, Galaxy Prevail, Galaxy S 4G, Galaxy S II, Galaxy Tab, Galaxy Tab 10.1, Gem, Indulge, Infuse 4G, Intercept, Mesmerize, Nexus S, Transform, Vibrant.

Patent '677 popisuje design přední strany iPhonu, kterou kryje skleněný kryt s otvory pro reproduktor a tlačítka. 

Tento patent podle soudu kopírují modely Samsung Fascinate, Galaxy S 4G, Galaxy S II, Epic 4G Touch, Skyrocket, Showcase, Infuse 4G, Mesmerize, Vibrant.

Patent '087 popisuje design zadní strany iPhonu. 

Tento patent podle soudu porušují přístroje Samsung i9000 Galaxy S, Galaxy S 4G, Vibrant.

Patent '305 popisuje uživatelské prostředí hlavního menu telefonu iPhone, tedy především jeho ikon.

Tento patent podle soudu porušují Samsung Captivate, Continuum, Droid Charge, Epic 4G, Fascinate, Galaxy S 4G, Gem, Indulge, Infuse 4G, Mesmerize, Vibrant.