Roztříštěnost je jedním z největších problémů Androidu.

Roztříštěnost je jedním z největších problémů Androidu. | foto: bgr.com, Mobil.iDNES.cz

Donutí Google výrobce nasazovat vždy nejnovější Android?

  • 7
Gigant z Mountain View podle některých informací chystá bič na všechny výrobce, kteří by chtěli i do nových zařízení nasazovat starší verze operačního systému Android. Má k tomu dopomoct jeho vlastní balíček aplikací. Tato nepotvrzená zpráva by mohla být částečně lékem na roztříštěnost nejrozšířenějšího operačního systému.

Kromě patentových sporů, které se z velké části podařilo prozatím zažehnat, Android trápí především velký podíl různých verzí systému, které jsou v dané chvíli na trhu. Mohou za to především výrobci, kteří stará zařízení již nepodporují a doufají, že takové telefony morálně zastarají a uživatelé si koupí nový kousek. Vyjma nahrání neoficiální verze operačního systému je toto jediná šance, jak do zařízení dostat právě tu nejnovější verzi.

Spousta výrobců však dlouho dobu setrvává na starších verzích operačního systému, ačkoliv jsou již velmi dlouho dobu k dispozici novější verze. Důvodů k tomuto kroku má výrobce hned několik. Zejména je to pracnost přenášet upravené uživatelské prostředí, celkové zkušenosti s danou verzí systému a v neposlední řadě i vyšší hardwarové nároky. Právě poslední bod se snažil vyškrtnout Google s příchodem verze KitKat, která je velmi nenáročná a měla tak udělat tlustou čáru za staršími, ale stále oblíbenými verzemi 2.3 a případně i 4.0.

Nutno dodat, že výše uvedená pohodlnost se týká především v Evropě příliš neznámých výrobců z Číny nebo menších značek obecně. Výroba zařízení se starší verzí operačního systému je už velmi zaběhnutá a uživatelé rozdíl většinou nepoznají nebo vůbec nevědí, že by mohli očekávat lepší funkce. O přísun vždy té nejnovější verze se tak starají přední výrobci jako je Samsung, LG nebo Sony, kteří rovněž relativně dlouho i starší telefony podporují.

Pojistka stability

Google chce s výše uvedenou situací podle prozatím nepotvrzených informací udělat rázný konec. Android je sice otevřený operační systém a k jeho zdrojovým kódům se dostane každý a může je (téměř) libovolně použít. Nepostradatelným prvkem jsou však Google Mobile Services (GMS), které obsahují řadu Google aplikací včetně Play Store nebo stále důležitějších Google Play Services, jež využívá řada vývojářů. O důležitosti tohoto balíků jsme psali před časem.

Roztříštěnost androidu

Zdrojové kódy GMS však nejsou veřejné a Google je měl mimo jiné vždy jako pojistku, že výrobce neudělal s operačním systémem žádnou neplechu. Pokud by totiž chtěl do svého zařízení nahrát GMS, musí telefon projít sérií testů. Teprve poté je možné si GMS (zdarma) licencovat. Vzhledem k nutnosti dostat k uživateli Play Store je toto prakticky povinnost pro každého výrobce.

Časové okno

V současné době mohl výrobce požádat o licencování GMS pro téměř každou verzi operačního systému Android počínaje Gingerbread 2.3. To samozřejmě znamená, že se do oběhu stále mohou dostávat zařízení s velmi starým operačním systémem. Google podle některých zdrojů však chystá systém časových oken, během nichž je možné o licencování požádat. Přesný výčet uvádí níže uvedená tabulka.

Verze OSPočátek licenčního oknaKonec licenčního okna
Gingerbread (2.3)6. 12. 20101. 2. 2014
Honeycomb24. 2. 20111. 2. 2014
Ice Cream Sandwich (4.0)16. 12. 20111. 2. 2014
Jelly Bean (4.1)12. 7. 20121. 2. 2014
Jelly Bean (4.2)13. 12. 201224. 4. 2014
Jelly Bean (4.3)25. 7. 201331. 7. 2014
KitKat (4.4)31. 10. 2013Bude upřesněno

Ve stručnosti tak půjde licencovat nejnovější verzi pouze v rámci okna trvajícího zhruba devět měsíců. Tak dlouho totiž běžně trvá uvolnění nové verze systému Android, čímž se starší verze stane zastaralou. Pokud tento závěrečný termín výrobce již nestihnete, musíte přejít na novější verzi operačního systému.

Pokud budeme této tabulce věřit, tak již skončila možnost licencování všech verzí až po 4.1 včetně. Konec verzí 4.2 a 4.3 se blíží v rámci několika měsíců a nejspíše v rámci Google I/O bude představena nová verze operačního systému Android. Nutno však podotknout, že licencování zařízení není nijak vázáno na jeho uvedení do prodeje. I po konci daného časového okna tak může být telefon představen či uveden do prodeje.

Možné dopady

Jestliže jsou výše uvedené spekulace pravdivé, znamená to na poli Androidu několik příznivých zpráv. Prakticky by měla vymizet nová zařízení uváděná se starou verzí Androidu a výrobci budou muset být daleko flexibilnější ve své práci na softwarové výbavě. Velmi časté úpravy uživatelského prostředí tak mohou vymizet nebo nebudou natolik komplexní. Výrobci začnou používat spíše nativní komponenty, než aby vyvíjeli svoje vlastní.

Výše uvedená časová okna se prakticky nebudou týkat největších výrobců, kteří je celkem přesně dodržují již dnes. Možná se však o něco zlepší disciplína při uvádění nových zařízení. Neznámou je, jaký dopad by dané pravidlo mohlo mít na rychlost aktualizací starších zařízení. Ačkoliv Google úzce spolupracuje s výrobci a poskytuje jim s předstihem tzv. Platform Development Kit, kvůli velkému množství modifikací uživatelského prostředí a schvalovacím procesům u jednotlivých výrobců a rovněž i operátorů dochází k dlouhým prodlevám. Východiskem pro náročné uživatele tak stále bude pořídit si Nexus zařízení nebo telefon ze série Google Play Edition, která však není u nás oficiálně k dispozici.