Externí klávesnice pro Fujitsu Siemens Pocket LOOX

K řadě externích klávesnic mnoha typů a značek pro Palm OS kompatibilní PDA a Pocket PC si můžete nově připočítat přibyla další. Řadou uživatelů Pocket LOOXe netrpělivě očekávaná kapesní externí klávesnice vynikajících technických parametrů je na světě.

Externí klávesnice pro Pocket PC Fujitsu Siemens Pocket LOOX byla už delší dobu řadou uživatelů tohoto kapesního počítače netrpělivě očekávána a budiž chvála společnosti Fujitsu Siemens Computers, že ji dokázala na náš trh dodat tak brzo po uvedení Pocket LOOXe. Klávesnice je k dispozici v několika jazykových mutacích,

 přesněji řečeno s různým potiskem "národních" znaků (nejpoužívanější a nejprodávanější bude určitě anglická verze s označením UK nebo také GB, v prodeji je i německá verze DE) a její oficiální koncová cena je 2 520,- Kč bez DPH.


Přesné rozměry skládací externí klávesnice jsou 148 x 96 x 16,6 mm ve složeném stavu (viz fotografie srovnání velikostí klávesnice, Pocket LOOXe a AA tužkové baterie) a 250 x 177 x 73 mm v rozloženém stavu (na výšku se totiž počítá i plastový kryt fungující jako stojánek), hmotnost celé klávesnice je 198 gramů. Proudový odběr 1 mA je sice zcela zanedbatelný, z praktických důvodů ale najdete vzadu z boku klávesnice zdířku na napájecí zdroj Pocket LOOXe. Připomenout je i třeba i skutečnost, že pokud budete mít k Pocket LOOXu připojenou klávesnici, nelze synchronizovat data s notebookem či desktopem přes USB ani přes sériový kabel, systémový konektor je totiž pouze jeden a ten používá klávesnice. Data ale samozřejmě můžete synchronizovat přes infraport nebo přes rozhraní Bluetooth, díky konektoru pro trafo lze Pocket LOOX s připojenou klávesnicí také dobíjet.




Mechanismus otevírání klávesnice je velmi zajímavý a klávesnici lze díky němu rozložit a opět složit do pevného celku během okamžiku. Po otevření krytu celého "balíčku" s klávesnicí stačí klávesnici roztáhnout směrem ven a po dosažení hraniční polohy zase zatlačit boky dovnitř, čímž se klávesnice definitivně složí do kompaktního celku. Pak už stačí jen připojit Pocket LOOX, případně napájecí zdroj a můžete začít vesele psát. Ocenit je nutno i fakt, že při psaní nikde nic nevrže a klávesy i celá klávesnice jsou v rozloženém stavu dostatečně robustní (skládací mechanismus zajišťují ocelové pásky a několik kovových pružinek) a lze ji mít položenou i na kolenou. Zdvih kláves "téměř" plné velikosti standardní desktopové klávesnice je ve srovnání s klasickou klávesnicí pochopitelně výrazně menší, psaní je ale i tak pohodlné a bezproblémové.






Před prvním použitím klávesnice je nejprve nutno nainstalovat krátký ovladač (instalační archiv UK verze klávesnice má pouze 39 KB), jehož součástí jsou i preference pro ovládání a nastavení práce s klávesnicí. Preference obsahují možnost klávesnici zapnout či vypnout, zapnout kliknutí při stisku klávesy a samozřejmě také nastavit rychlost opakování při psaní stejných znaků a prodlev mezi psaním těchto znaků. Druhou sekcí preferencí je sekce "Hotkeys" pro přiřazení aplikací apod. funkčním klávesám, což není nic jiného než klávesy kombinované s klávesou FN známou hlavně z notebooků. Poznamenat musím i to, že driver zpřístupní prakticky všechny důležité i doplňkové ovládací funkce pro práci s Pocket LOOXem, jako je vypnutí kapesního počítače, spouštění všech základních aplikací, aktivaci Start menu apod. Driver pro psaní českých znaků je už součástí nových verzí lokalizace Language Extender zdarma dodávané v ČR s každým prodaným Pocket LOOXem, stávající uživatelé mohou získat update Language Extenderu u společnosti Moravia Consulting. Driver pro externí klávesnici k Pocket LOOXu aktivujete přidáním klávesnice v příslušné sekci preferenci "Ext. klávesnice", vybrat si můžete z několika rozložení kláves. Pokud by vám klávesnice po přidání layoutu nepsala hned česky, stačí soft reset a vše by mělo být v pořádku. Aplikace PenReader pro rozpoznávaní ručně psaného písma funguje i s připojenou klávesnicí, patrně ale tento program nebude s připojenou klávesnicí muset (nebo chtít) používat..







Driver pro psaní českých znaků pro Pocket LOOXu dodává též společnost Sunnysoft. Cenu driveru je 399,- Kč bez DPH a driver funguje nezávisle na lokalizaci, tudíž ho lze v případě potřeby používat současně i s Language Extenderem. Stejně jako u Language Extenderu si také v driveru od Sunnysoftu můžete vybrat z několika rozložení kláves, součástí celého balíčku je i mapa znaků známá z české lokalizace a příslušné vazby na programy jako AvantGo apod., což znáte už z malé lokalizace od Sunnysoftu. Při psaní na klávesnici jsou psané znaky indikovány na softwarové klávesnici (je-li právě vyvolána), což u driveru v Language Extenderu nefunguje. V preferencích driveru od Sunnysoftu si opět můžete nastavit akustickou signalizaci přepínání klávesnic a zobrazení původních panelů klávesnic i mezinárodní klávesnice. Zvukové kliknutí při stisku kláves nastavené v originálním driveru od Fujitsu Siemens se současnou verzí driveru od Sunnysoftu funguje jen u důležitých kláves, jako je Enter, Delete, Backspace apod., u driveru v Language Extenderu klikání funguje pro každou klávesu..






Externí klávesnice pro Fujitsu Siemens Pocket LOOX je bezesporu špičkový kousek hardwaru, který svým designem potěší nejedno oko a svou funkčností se dle mého názoru vyrovná těm nejlepším externím klávesnicím pro kapesní počítače. Velikost složené klávesnice je opravdu kapesní, také její hmotnost a celkové robustnost se pohybuje v rozumných mezích. Polepky s českými znaky (musíte je ale koupit zvlášť - vybírejte ale pouze ty opravdu kvalitní, které se hned tak neodlepí a lze je v případě potřeby dobře ostřihnout nůžkami a upravit tak jejich velikost) si můžete na klávesy opatrně nalepit sami, pokud si rozložení českých znaků pamatuje, nebude pro vás používání klávesnice pro psaní českých znaků žádný problém.

Témata: Notebook, Siemens, USB