Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Volání ze zahraničí bude za 12 korun, dohodla se EU

  16:24
Evropská unie se dohodla na plánu snižování cen za volání z mobilního telefonu ze zahraničí. Tříletý plán počítá s poklesem maximální ceny odchozího hovoru až na 12 korun. Dohodu ale ještě musí schválit parlament a členské státy.
Roaming, volání z dovolené

Roaming, volání z dovolené | foto: Profimedia.cz

Unie by mohla začít regulovat ceny už před prázdninami. Podle agentury Reuters je však tento termín nemožný a mluví se spíše o konci letošního léta. Dohodu musí ještě schválit parlament a členské státy, což se ale považuje za velmi pravděpodobné.

V prvním roce regulace by měl cenový strop spadnout na úroveň 49 eurocentů (asi 14 korun) za minutu volání ze zahraničí a na 24 eurocentů (zhruba sedm korun) za příchozí hovory. Omezení se týká i velkoobchodních cen a je stanoveno na 30 eurocentů (více než osm korun) za minutu hovoru. V současnosti stojí minuta hovoru v zahraničí v průměru jedno euro, tedy 28 korun.

Dle dohody by se ceny měly v dalších letech dále snižovat. V druhém roce by měly klesnout až na 46 eurocentů za minutu (necelých 13 korun) u hovoru ze zahraničí a na 22 eurocentů (zhruba šest korun) u přijatých hovorů. Ve třetím roce by měl hovor ze zahraničí stát 43 eurocentů (12 korun) za minutu a přijatý hovor 19 eurocentů (více než pět korun) za minutu.

Evropský parlament by měl o návrhu hlasovat 24. května ve Štrasburku. Členské státy budou rozhodovat 7. června na zasedání ministrů dopravy a telekomunikací. Nařízení by mělo začít platit ihned poté, co jej Evropská komise otiskne v oficiálním žurnálu EU.

Proti jsou odborníci i operátoři

Jde o kompromis; europoslanci dosud totiž uvažovali o cenovém stropu na 40, respektive na 15 eurocentech. Členské státy naopak usilovaly o 60 a 30 eurocentů. Asociace GSMA, která zastupuje asi 690 mobilních operátorů, celou dobu tvrdí, že i hranice kolem 50 eurocentů je příliš nízká. Podle ní by si operátoři přáli vidět poplatky u odchozích hovorů na 65 eurocentech a u příchozích na 35 eurocentech.

Proti regulaci se staví i čeští operátoři. "Nevidíme důvod k regulaci, jelikož ceny za volání ze zahraničí trvale klesají, a to především díky konkurenčním nabídkám operátorů. Už dnes mohou naši zákazníci v rámci roamingové služby Vodafone Passport volat ze všech zemí EU za domácí sazby a propojovací poplatek, které jsou v součtu v mnoha případech výhodnější než ceny navržené Evropskou komisí," říká Jakub Hrabovský z Vodafonu.

"Regulace roamingových cen, zvláště na maloobchodní úrovni, představuje návrat regulovaného hospodářství a může vést k likvidaci konkurenčního prostředí," říká Martina Kemrová z T-Mobile a dodává: "Konkurence v této oblasti funguje a operátoři dlouhodobě sami snižují ceny. O tom svědčí i fakt, že např. ceny roamingu u TMCZ v prvním čtvrtletí meziročně klesly o 31 %."

Stávající zvýhodnění zůstanou

EU se dohodla i na způsobu, jak regulaci cen uplatňovat. Zatímco parlament usiloval o to, aby nižší ceny začaly platit pro všechny zákazníky bez rozdílu, státy chtěly, aby si spotřebitelé museli žádat o speciální tarif, který se nazývá Eurotariff. Konečné řešení bude v podstatě kombinací obou způsobů, které umožní operátorům zachovat i stávající roamingové nabídky, které by jinak nesplňovaly podmínky navrhované Evropskou komisí.

Klienti mobilních operátorů se během tří měsíců budou muset rozhodnout, zda si podrží současný tarif s neregulovanými poplatky za roaming, nebo přejdou na Eurotariff. Pokud se zákazník se standardním kontraktem do stanovené lhůty nerozhodne, budou pro něj automaticky platit regulované ceny, tedy Eurotariff. V případě, že již využívá tarif se speciální zvýhodněnou nabídkou u roamingu, zůstane mu tento dosavadní tarif.

Náklady se mohou promítnout u jiných služeb

Podle Kemrové jsou schválené limity příliš nízké a mohou vyústit v přenesení nákladů do jiných služeb. "Otázkou je, zda zmíněné limity budou univerzální, či se vztahují pouze na tzv. záchytný tarif. Pokud by měly univerzální platnost, znamenalo by to konec všech ostatních roamingových tarifů a tarifních zvýhodnění, a zákazníci by tak přišli o výhody, které jim vyhovují. Unifikace nabídky všech operátorů by logicky vedla k likvidaci konkurence v této oblasti," dodává.

"Dnešní dohoda Evropské unie je jedním z dalších návrhů, které se, jak je vidět, neustále mění, a proto je předčasné je nějak detailně komentovat," řekl Martin Žabka z O2 s tím, že platnosti regulace ještě před prázdninami nevěří. "Snaha EU by měla vést ke snížení nákladů, měla by se tedy soustředit na poplatky účtované mezi sítěmi."

"V celé Evropě existuje dostatek důkazů o tom, že konkurence mezi operátory cenu snižuje, ovšem pouze do té míry, do jaké její snížení dovolí náklady. Pokud dojde ke snížení nákladů mezi operátory, otevře se i cesta, jak tyto úspory postoupit dále na zákazníky," vysvětluje Žabka.

Každý trh je jiný

Rozhodnutí komise bude závazné pro všech 27 členských států. Žabka však poukazuje na rozdílnost jednotlivých trhů. "Naše čísla kupříkladu ukazují, že Irové jsou zvyklí v roamingu hodně telefonovat, zatímco Němci píší spíše SMS. Jiným příkladem jsou země, do kterých hodně jezdí turisté a operátoři tak musí svoji síť připravit na velký prázdninový provoz. Tato kapacita však v síti zůstává i během roku, kdy ji nelze plně využít," říká.

"To je velký rozdíl oproti zemím, které mají relativně stabilní provoz během roku. Všem těmto faktorům tak odpovídá i dimenzování přenosových kapacit do zahraničí i nastavení cen. Operátor vždy na základě nějakých očekávání a propočtů investuje do infrastruktury a počítá, že při stávající ceně a předpokládaném objemu volání se mu investice za určitou dobu vrátí."

"Kdyby ale náhle někdo donutil operátora změnit tuto cenu, nemusela by se mu tato investice také již nikdy vrátit a mohlo by to pro něj zejména v některých případech znamenat významnou ztrátu," říká Žabka s tím, že při volání v roamingu je vedle sítě vašeho operátora zainteresována i síť operátora, v jehož síti jste přihlášeni, a také přenosová síť zajišťující spojení mezi navštívenou zemí a Českou republikou. "Takových sítí přitom může být několik a za pronájem každé části trasy je nutné platit," uzavírá svůj komentář.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Nevyhazujte ji. Prázdné krabičky od iPhonů se dají dobře prodat

31. května 2024  7:02

Mobilní výrobci vědí, že jejich produkty nejsou jako rohlíky ze samoobsluhy. Stejně jako samotné...

Nejlevnější supersmartphone. Aktuální akční cena je nepřekonatelná

25. května 2024

Silný procesor, obrovská paměť, výborná sestava fotoaparátu, skvělý displej a v neposlední řadě...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Levná roamingová data můžete mít, i když váš mobil nemá klíčovou funkci

28. května 2024

V poslední době jsou velkým hitem levná roamingová data, která nabízí různé služby po celém světě....

Nejdražší aplikace může stát víc než polovinu průměrné mzdy v Česku

29. května 2024  7:02

Doposud bylo pravidlo aplikačního obchodu Androidu, že software zde nemůže stát více než 400...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Přiblížení k elitě. Xiaomi má podle testu po letech špičkový fotomobil

27. května 2024  7:02

Byť Xiaomi už roky spolupracuje na fotoaparátech svých smartphonů se společností Leica, tak do...

Problém na trhu smartphonů: příliš malá konkurence. Doplatí na to zákazníci?

1. června 2024

Premium Počet relevantních výrobců smartphonů není příliš velký. V Česku to možná tak vypadat nemusí, ale...

Honor představil novinky, které umějí portrétovat umělou inteligencí

1. června 2024

O modelu Honor 200 Lite jsme už psali. Nyní Honor na svém domácím čínském trhu představil...

Nevyhazujte ji. Prázdné krabičky od iPhonů se dají dobře prodat

31. května 2024  7:02

Mobilní výrobci vědí, že jejich produkty nejsou jako rohlíky ze samoobsluhy. Stejně jako samotné...

Samsung má zajímavou alternativu k populárnímu áčku. Má to ovšem háček

31. května 2024

Novinka zaujme především velkou baterií nebo stereo reproduktory, ale kvalitní je i displej nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...

Hoši, nádhera, děkují celebrity za hokejové zlato. Pokáč baví vítěze písničkou

Česká hokejová reprezentace získala po čtrnácti letech zlato na mistrovství světa. Obrovský úspěch nadchl nejen...