Euro, peníze (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

Evropané mají nejdražší volání na světě

  • 37
Evropská komise minulý týden opětovně vyhlásila boj proti drahému roamingu. Ceny volání z ciziny jsou podle komisařů neúměrně drahé oproti vnitrozemským hovorům. Vnitrozemské volání je ale v porovnání se světem ještě dražší.

Ani při srovnání cen běžného vnitrostátního volání nevychází Evropa vůbec lacině. Podle nejnovější studie agentury TMG je cena průměrného hovoru v Evropě dokonce nejvyšší na celém světě.

Data sbíraná celý loňský rok ukazují, že průměrná výše propojovacích poplatků, které si mezi sebou operátoři proplácejí při volání z jedné sítě do druhé, je Evropě v přepočtu 3,88 korun, ve Spojených státech 3,14 korun. V Asii se ale tyto poplatky zastavily na hranici 1,15 koruny.

Účelem propojovacích poplatků je pokrývání nákladů operátorů na propojení sítí,  tedy k tomu, aby bylo možné se dovolat ze sítě jednoho operátora k druhému.  Pokud se operátoři nedohodnou na výši a způsobu platby poplatku, přichází ke slovu národní regulátor, stejně jako když se stanovenou výší některý z operátorů nesouhlasí.

Skoro všechny evropské země pak mají tyto poplatky vyšší než je celosvětový průměr. Například ve Velké Británii stojí propojení sítí při volání mezi operátory čtyři koruny a ve Švýcarsku dokonce 6,96 korun. To řadí Švýcary na pozici nejdražší země na světě. V České republice je poplatek ve výši 3,70 korun.

Vyšší poplatky ale nejsou podle studie primárně určeny ke zvýšení zisků. "Asijští operátoři mohou operovat s nižšími propojovacími poplatky, protože mají mnohem více uživatelů," říká analytik Michael Minges z TMG. Ovlivňují ovšem kalkulace operátorů při sestavování cenových plánů.

Evropská komise se zatím zabývá ale jenom vysokými poplatky za roaming. V loňském roce zjistila, že zákazník britského O2 volající z Portugalska v rámci roamingu zaplatí 3,45 euro za 4 minuty hovoru. Zákazník Vodafone by zaplatil 4,40 euro za stejný hovor jinému zákazníku Vodafone nebo 5,81 euro  za hovor do jiné sítě.

Evropský regulátor se také zabývá samostatnými stížnostmi proti Vodafone, T-Mobile a O2 pro údajné zneužívání dominantního postavení na trhu a předražování mezinárodních roamingových hovorů.  - více zde...

EK může společnostem uložit pokutu do výše 10 procent celosvětových ročních tržeb za porušení pravidel hospodářské soutěže.