Ericsson urychluje serfování po internetu

Ericsson představuje produkt pro online kompresi dat přenášených v mobilní síti.

Kdo již zkusil připojení k internetu pomocí mobilního telefonu, jistě ví, že v procházení WEB stránek je velký rozdíl mezi jeho modemem nebo pevným připojením a "mobilními" 9600 bps. Problém browsování nám pomáhá částečně řešit Ericsson svým WebOnAir. Toto řešení urychluje downloadování obsahu stránek až na čtyřnásobek. První operátor, který instaluje řešení Ericssonu je německý Mannesmann. Je to první řešení od Ericssonu, které Mannesmann použil.

Úplný název systému je WebOnAir Filter Proxy a filtruje HTML kód, upravuje jej a kompresuje dokonce i obrázky. Tím se snaží minimalizovat množství dat, přenášené z Internetu. Ericsson vyrazil zřejmě správnou cestou, jelikož dnes čím dál více stránek obsahuje složitou grafiku. To se dnes stává hlavním důvodem zdlouhavého nahrávání dat z Internetu. Dnes v sobě obsahují stránky průměrně 70% grafiky a její nahrávání trvá pak příliš dlouho. Redukcí a kompresí grafických dat se snižuje sice kvalita, ale pokud zkompresujeme obrázek na únosnou míru, ještě to neznamená, že uvidíme místo grafického nadpisu špatně rozeznatelná písmena.

S technologií WebOnAir se v závislosti na obsahu stránky se doba nahrávání zkrátila z jedné minuty na 20 vteřin a méně. V dnešním světě, kdy se vše zrychluje, včetně tempa naší práce je to velký pokrok, když nečekáme, až se nám nahraje jedna stránka, ale můžeme projít hned 3 ve stejném čase.

Podrobnější informace o práci technologie s obsahem internetu tvrdí, že prostřednictvím WebOnAir dochází k redukci v html souborech (vymazání zbytečných mezer, meta tagů, komentářů a podobně) a uživatel si bude moci nastavit kvalitu a způsob zobrazení obrázku, který se k němu od operátora přenáší. Bude si moci například zvolit poměr komprese a nebo to, jestli chce zobrazit obrázky s redukovanými barvami nebo ve stupních šedi.

Technologie se uplatní také například společně s GPRS nebo HSCSD a v jakémkoli typu sítí (CDMA, TDMA, atd.).

WebOnAir doplňuje WAP technologii, která je určena k prohlížení internetu na mobilních zařízeních. WebOnAir je určena spíše pro větší displeje notebooků a PC, která jsou připojena na internet "bezdrátově".

Pro síťové operátory to přináší dvě novinky. Jedna je klientský program, který běží na zařízení uživatele a druhým je server gateway mezi internetem a mobilní sítí.

Pro uživatele by měla WebOnAir být nabízena jako software, který lze nahrát z internetu a mělo by se platit za používání služeb.


Témata: Notebook, software