Samsung Galaxy S je podle asociace EISA nejelpším smartphonem

Samsung Galaxy S je podle asociace EISA nejelpším smartphonem | foto: Samsung

EISA volila mobily roku. To je, jako kdyby zahrádkáři volili Miss Universe

  • 292
Organizace EISA zveřejnila seznam vítězů svých každoročních cen. Mezi oceněnými výrobky již tradičně nechybí mobilní telefony. EISA ale ceny rozdává spravedlivě, aby každý dostal nějakou. A tak je jejich váha jen pramalá.

European imaging and sound association (volně přeloženo Evropská asociace zobrazování a zvuku) je sdružení, jehož členy je asi padesátka evropských časopisů o audiovizuální technice. Tato asociace rozdává své výroční ceny nejlepším produktům spotřební elektroniky v různých kategoriích .

A už několik let zasahuje i do oblasti mobilních zařízení. Letos jsme se tak dočkali nové várky oceněných produktů. A je vidět, že EISA rozdělila ceny opravdu šalamounsky.

O váze samotných ocenění něco vypovídá už fakt, že si EISA každý rok přizpůsobí kategorie tomu, jak se jí to hodí. A protože letos pravděpodobně nemohl ocenění za nejlepší smartphone dostat Apple iPhone 4 (nejspíš nebyl včas v prodeji na předepsaném počtu trhů), vznikla kategorie vyloženě na míru šitá Applu.

Apple iPad

Prvním oceněným výrobkem je totiž Apple iPad. Poněkud překvapivě vyhrál kategorii, kterou EISA nazvala prozaicky Evropský tablet roku 2010-2011. Smartphonem roku se letos stal Samsung Galaxy S, jeden z nejvýkonnějších telefonů s operačním systémem Android. Tady asi proti volbě protestovat nemusíme. Jenže EISA zároveň vymyslela, jak ocenit i další výrobce dalších smartphonů.

Samsung Galaxy S i9000

Trochu překvapivě zrušila dvě kategorie, které by jakž tak mohly být v její kompetenci. Letos prostě EISA nevolila fotomobil roku a nejlepší hudební telefon roku. Místo toho jsou tu nicneříkající kategorie Telefon roku a Nejlepší telefon pro sociální sítě. V první kategorii si vítězství odnesl výborný smartphone Sony Ericsson Xperia X10 mini. To je opravdu skvělý přístroj, ale jestli má nějaké chyby, tak jsou právě v oblasti telefonování. Navíc jasně vidíme tu schizofrenii. Smartphonem roku je Galaxy S, tedy smartphone s Androidem, ale telefonem roku je Xperia X10 mini, tedy smartphone s Androidem.

Sony Ericsson Xperia X10 mini

Cenu za nejlepší telefon pro práci se sociálními sítěmi získal Samsung Wave. I to je smartphone. A i ten asi cenu dostat neměl. O kvalitách Wavu nepochybujeme ani trochu, ale platforma, pro kterou zatím ani pořádně neexistují aplikace, nabízí pro interakci se sociálními sítěmi jistě méně než platformy už zavedené. EISA si asi u telefonu roku nevšimla prostředí Timescape a o HTC a jeho Sense členové organizace dosud neslyšeli.

Samsung S8500 Wave

Posledním oceněným mobilem je LG GD510 Pop. Ten dostal cenu za nejekologičtější mobil roku. Jak moc je EISA kompetentní k tomu, aby posoudila dopady daného výrobku na životní prostředí, to si asi dovedeme všichni představit velmi živě. Ale kdo ví, třeba LG opravdu vyrábí své mobily ekologičtěji než jiní výrobci své speciální ekologické řady.

LG GD510 Pop

Původně bychom očekávali mezi vítězi třeba telefon z řady Green Heart od Sony Ericssonu, nějakou tu kukuřičnou Nokii, Samsung nebo Motorolu nebo třeba některý z pokusů o mobil se solárním panelem (LG GD510 Pop má solární panel jen jako přídavné příslušenství). Jasně, často jsou to také nesmysly, ale v rámci dnešní komerční ekománie by taková cena dávala smysl. Mimochodem, navigací roku je Garmin Nuvi 3790t.

Jedinou "mobilní" cenou, ke které je EISA opravdu kompetentní, je ocenění Sluchátka roku. Nejlepšími sluchátky pro váš mobil jsou Beyedynamic T 50 P. A proč si myslíme, že je to opravdu jediná smysluplná cena? Protože i mobilní porotu tvoří převážně novináři z časopisů zaměřených na audiovizuální techniku. Ostatní produkty spotřební elektroniky tvoří jen jakýsi doplňkový obsah. V mobilním panelu tak hlasují redaktoři z časopisů Audio & Cinema em Casa (Portugalsko), AUDIOreview (Itálie), Hifi Vidéo Home Cinéma (Francie), Ljud & Bild (Švédsko), Media Totaal (Nizozemí), Sound Vision (Řecko), Sztereó Sound&Vision (Maďarsko) a jediným opravdu mobilním magazínem je dánský časopis Mobil.

EISA sice neocenila špatné telefony, ale už jen množství podivných kategorií (a zrušení těch relevantních) nebudí příliš důvěru.