Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

DvouSIMkový komunikátor s Windows Mobile. Recenze Gigabyte S1205

aktualizováno 
Telefonů s podporou dvou SIM karet není na trhu mnoho. O to větší zázrak je, pokud se takové zařízení objeví s operačním systémem, za příznivou cenu a s obstojnou funkční výbavou. Největší koulí na noze GigaBytu GSmart S1205 je zastaralý operační systém.

Podpora dvou SIM karet současně je největším tahákem modelu od Gigabyte. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Hlavní zbraní nového modelu S1205 je především podpora dvou SIM karet. Tu se povedlo do systému integrovat prakticky na výbornou a vždy máte na výběr, s jakým číslem voláte, či přes kterou SIM potečou datové přenosy. Samozřejmostí je fungování obou dvou SIM zároveň, a to včetně nastavení odlišného vyzvánění, profilu apod.

Přestože procesor tepe rychlostí pouze 416MHz a paměť RAM dosahuje hodnoty 128MB, telefon nevykazuje při běžném používání výraznější známky zadýchávání. Samozřejmě, pokud spustíte více náročných aplikací na pozadí, dojde k znatelnému zpomalení. Hlavním problémem je spíše samotný systém Windows Mobile 6.5, který ještě není úplně uzpůsoben k ovládání výhradně prsty, což vám může začít časem pít krev.


Katalog mobilů:

HTC HD mini Samsung i5700 Galaxy Spica LG Optimus One P500

Konkurenti s pouze jednou SIM v podobě HTC HD Mini, Samsung Galaxy Spica a LG Optimus One.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Jeden z mála telefonů s podporou dvou SIM karet a operačním systémem Windows Mobile 6.5. Bohužel tento OS oproti konkurenci značně pokulhává v uživatelské přívětivosti.


Vzhled a konstrukce - střízlík k pohledání

GSmart S1205 patří do konzervativního spektra trhu a kromě několika chromovaných prvků nečekejte žádné zázraky. Celé tělo je vyrobeno z kvalitního plastu a nezůstávají na něm žádné otisky prstů. Výjimku tvoří čelní strana s displejem o úhlopříčce 3,2 palce, která je prakticky vždy upatlaná. Celkově je provedení konstrukce velmi dobré a ani po několika týdnech testování jsme se nedočkali žádného vrzání zadního krytu nebo podobných nepříjemností.

Recenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 telo
Recenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 telo

Bohužel si Gigabyte nedal pozor při navrhování jednotlivých tlačítek na přístroji. Boční kolébka pro regulaci hlasitosti je společně horním vypínacím tlačítkem až zbytečně zapuštěna do těla přístroje. Dvojice senzorových kláves pod displejem je naopak hodně blízko dolnímu okraji displeje. Častokrát se stane, že místo těchto kláves zmáčknete polštářkem palce kontextovou klávesu.

Recence Gigabyte S1205

Do těla přístroje se podařilo integrovat tradiční 3,5mm jack, microUSB konektor a informační diodu. V pravém dolním rohu je umístěn stylus, který občas pro práci se systémem potřebujete. Na velmi rozumné úrovni se podařilo udržet rozměry zařízení (110 × 55 × 13 mm) a především hmotnost, která se zastavila na velmi pěkných 114 gramech.

Recenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 telo
Recenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 telo

Operační systém - koule na noze

Přestože GSmart S1205 těží právě z výjimečné kombinace dvou SIM a operačního systému, je to právě Windows Mobile 6.5, který v konečném důsledku nedělá telefonu dobrou službu. Uživatelské prostředí není, na rozdíl od pozdější verze OS, připravené na ovládání výhradně prsty. Výrobce si sice dal práci s několika animovanými obrazovkami a složkami, ale prakticky veškeré hlubší nabídky se prsty ovládají špatně. Musíte použít již zmiňovaný stylus.

Recence Gigabyte S1205

Rychlost se drží v rámci Windows Mobile zařízení této cenové kategorie v mezích průměru. Pokud spustíte více programů, paměť o velikosti 128MB RAM se velmi rychle zaplní a dochází ke zpomalení. Srovnávat svižnost prostředí s podobně drahými telefony s Androidem tak postrádá význam. Potěší přítomnost klávesnice z dílen SPB, na které je možné psát pohodlně i prsty při naklopení na stranu.

Recenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 telo
Recenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 teloRecenze Gigabyte S1205 telo

Displej a výdrž baterie – překvapivý držák

GSmart S1205 nabídne rezistivní displej o úhlopříčce 3,2 palce s relativně malým rozlišením 240×400 pixelů. Jsou tak patrné ostré hrany některých grafických prvků. Více než dobrá je jeho čitelnost na přímém slunečním světle. Škoda jen nevýrazného barevného podání.

Recence Gigabyte S1205

Příjemně nás překvapila výdrž baterie. Telefon vydržel na příjmu hravě přes tři dny při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS a dvou hodinách poslechu MP3 přehrávače. Tento údaj ještě podtrhuje fakt, že v té době musel udržovat na příjmu dvě SIM. Lví podíl na tom má nejspíše procesor s taktem pouze 416MHz.

Recenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displej
Recenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displej

Telefonní seznam a zprávy – pohodlné přepínání

O kvalitách telefonního seznamu a možnostech synchronizace ve Windows Mobile nemá cenu dlouho spekulovat. I tentokrát se drží na velmi vysoké úrovni. Během vytáčení máte možnost u každého čísla zvolit, přes kterou SIM uskutečníte spojení. Pokud nevyberete nic, automaticky se zvolí primární SIM. Přímo na číselníku dokonce vidíte volby pro Hovor 1 a Hovor 2.

Recence Gigabyte S1205

Podobně funguje odesílání textových zpráv. Opět můžete z menu vybrat, přes jaké telefonní číslo zprávu odešlete. Volbu SIM pro datové přenosy volíte přes speciální aplikaci. GSmart S1205 nabídne přenosy přes GPRS, EDGE či wi-fi. Hodí se integrovaná GPS, se kterou jsme nalezli svoji polohu do několika málo desítek vteřin.

Recenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displej
Recenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displej

V systému Windows Mobile je celá řada předinstalovaných aplikací, počínaje Office Mobile, připojením ke vzdálené ploše, Windows Messengerem, Windows Media Playerem a řadou dalších včetně odkazů na Windows MarketPlace a MyPhone.

Recenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displej
Recenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displejRecenze Gigabyte S1205 displej

Multimédia a fotoaparát – nečekejte zázraky

Díky otevřenému operačnímu systému není problém dohrát do telefonu nejrůznější aplikace pro přehrávání hudby. Mnozí jistě nahradí nepříliš přívětivý Windows Media Player. V telefonu je dokonce přítomné FM rádio s RDS, které k připojení vyžaduje sluchátka. Samozřejmostí je slot na microSD karty, který je tentokrát umístěný na boku přístroje a bohužel ho nekryje žádná záslepka.

Recence Gigabyte S1205

Od fotoaparátu s rozlišením 3Mpix nikdo nečekal zázraky a GSmart S1205 se tak zařadí do nudné linie svých konkurentů. Snímky jsou na okrajích rozmazané a v některých případech hodně přepálené. Chybí i přisvětlovací dioda, která by alespoň trochu vylepšila snímky pořízené v horších světelných podmínkách.

Recenze Gigabyte S1205 foto M Recenze Gigabyte S1205 foto M Recenze Gigabyte S1205 foto M Recenze Gigabyte S1205 foto M Recenze Gigabyte S1205 foto M

Závěr - snadné rozhodování

Při rozhodování o koupi Gigabyte GSmart S1205 máte přes sebou dost jednoduchou volbu. Telefonů s Windows Mobile a podporou dvou SIM je jako šafránu (a polovina pochází od pochybných výrobců), což je rovněž důvod, proč se WM 6.5 nachází i přes svoji zastaralost v kladech v závěrečné tabulce. Za svoji cenu navíc nabízí GSmart S1205 solidní funkční výbavu, u níž zamrzí především absence sítí třetí generace. Jinak jsou jeho technické parametry prakticky bez poskvrny, tedy pokud netoužíte po úžasném displeji či vynikajícím fotoaparátu.

Dobře se ale rozmyslete, zda jste schopni zvyknout si na operační systém Windows Mobile 6.5. V tomto zařízení není ukázkou ideální svižnosti a zejména se nedá ovládat pouze prsty. Dvě SIM však mohou být pádný důvod k překousnutí tohoto problému. V opačném případě dejte raději přednost zařízení s operačním systémem Android, kterých je v této cenové skupině více než dost.

Proč koupit?

  • podpora pro dvě SIM karty
  • solidní výdrž baterie
  • operační systém Windows Mobile 6.5
  • nízká hmotnost

Proč nekoupit?

  • příliš vysoko umístěné kontextové klávesy
  • nemožnost ovládat telefon pouze prsty
  • občas pomalé reakce
  • horší displej

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

cca 5 790 Kč s DPH
Nejčtenější

Podobu iPhonu 8 potvrdil řetězec McDonald’s.
Hamburgerový král prozradil podobu iPhonu 8 s vykrojeným displejem

Představení chystaného výročního iPhonu se blíží. Řada vlastností už byla potvrzena. Nyní přichází další, a to od neočekávaného zdroje. Vzhled telefonu...  celý článek

Huawei P10 Plus patří mezi nejlépe se prodávající modely značky
Huawei si jde za svým cílem. Apple by mohl sesadit už v tomto čtvrtletí

Společnost Huawei chce být v roce 2021 největším prodejcem smartphonů. Před sebou má dvě překážky - Apple a Samsung. V uplynulém čtvrtletí se však čínský...  celý článek

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

Alcatel Pop 4 (6)
Smartphonový Obr XXL za rozumné peníze. Test Alcatel Pop 4 (6)

Značka Alcatel dodává na trh celou řadu cenově atraktivních smartphonů, které přitom nesahají ke zbytečným kompromisům. Na první pohled je takovým přístrojem i...  celý článek

Další z rubriky

Špičkové smartphony pro rok 2017: Honor 8 Pro, HTC U11, Huawei P10 Plus, LG G6,...
Který smartphone je nejvýkonnější? Porovnali jsme výkon těch nejlepších

Špičkové smartphony současnosti mají obrovský výpočetní výkon. Ale který je ten nejvýkonnější? Vzali jsme šest aktuálních androidích top modelů a prohnali je...  celý článek

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.