SMS zprávy slaví letos dvacet let. Ilustrační foto

SMS zprávy slaví letos dvacet let. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

SMS slaví dvacáté narozeniny. Vydělaly víc, než si umíte představit

  • 42
Dnes je to přesně dvacet let, co lidé odeslali první SMS. Služba, která neměla podle skeptiků šanci se uchytit, téměř okamžitě zaujala tisíce uživatelů a operátorům za dobu své existence vydělala doslova balík. Náklady na jednu SMS jsou totiž minimální a pro poskytovatele to je doslova zlatý důl. Časy se však mění.

Vůbec první SMS v historii zněla "Merry Christmas". Z osobního počítače ji na mobilní telefon poslal přesně před dvaceti lety, 3. prosince 1992, Neil Papworth. Tehdy 22letý tester britské IT společnosti Sema Group popřál krásné Vánoce Richardu Jarvisovi z britského Vodafonu. A mnoha dalším, kdo první SMS četli.

Proč „SMS“?

Služba krátkých textových zpráv (zkratka SMS z anglického Short message service)

"Tenkrát jsem byl v jedné ze sajt (BTS, pozn. red.) Vodafonu. Byl tam i kolega, který komunikoval s někým na vánočním večírku operátora. Když nastal čas, řekl mi 'teď!' a já zprávu napsal a poslal. Chvíli poté jsme dostali potvrzení, že to funguje," popsal dvacet let starou událost Papworth společnosti Clicksumo.

Telefon, který první SMS zobrazil, se od těch dnešních značně lišil. Orbitel 901 vypadal spíše jako manažerský kufr.

Původně to neměla být masová služba

Nikdo přitom nečekal, že se SMS dočkají takového úspěchu. Původně totiž byla služba vyvíjena pro komunikaci mezi techniky operátora. "Myslím, že měly sloužit také výkonným asistentům pro informování šéfů a podobně," říká dnes Papworth s tím, že původní myšlenka zcela jistě nepočítala s tak masovým rozšířením.

SMS zprávy jsou skutečný luxus. I za korunu jsou předražené

Úspěch však nová technologie nezaznamenala hned. Jak podotýká švédský server IDG.se, cestu k lidem si SMS hledaly zhruba osm let. K pomalému rozšíření přispělo i to, že původně bylo možné zprávy odesílat jen v rámci domácí sítě. Hlavní rozmach tak SMS zaznamenaly, až když toto omezení padlo.

K rozšíření přispěly také předplacené karty, které dostaly mobily také do rukou mladších generací. Ty si SMS oblíbily jako levnou alternativu k drahému volání. A operátoři si mnuli ruce, jelikož jim tato nenáročná služba vydělala miliardy ročně.

Mizivé náklady, oslňující zisky

Zavedení služby krátkých textových zpráv přitom téměř nic nestálo. Hlavní investici představovalo SMS centrum, do sítě se služba implementovala jen instalací příslušného softwaru. Textovky totiž využily nepříliš vytížených signálních cest, jež už v systému GSM existovaly. Odtud pak pochází také omezená délka SMS, která zprvu byla 128, poté 140 a nakonec 160 bytů, tedy i znaků.

Tržby operátorů klesají

Tržby tuzemských operátorů za odesílané krátké textové zprávy se loni snížily o dvě procenta na 8,3 miliardy korun bez DPH. Průměrná cena se přitom zvýšila o desetinu na 1,16 Kč. Vyplývá to ze zprávy Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

Počet odeslaných textových zpráv podle údajů ČTÚ loni poprvé klesl, a to o 11,5 procenta na 7,1 miliardy. V předchozích letech jejich objem vytrvale rostl. Podle operátorů se počet SMS zvyšuje i letos. "Počet odeslaných SMS stále meziročně roste o jednotky až desítky procent," uvedla mluvčí Vodafonu Alžběta Houzarová.

Většinu provozu tvoří SMS posílané v rámci sítí operátorů. Jejich podíl byl loni 53,5 procenta, 43 procent pak tvořily zprávy do jiných sítí včetně zahraničních.

Prémiové SMS, které jsou zpoplatněné vyšší sazbou, tvořily necelé jedno procento provozu.

Zdroj: ČTK

Dnes patří krátká textová zpráva k celosvětově nejvyužívanější mobilní datové službě. Využívá ji 74 procent všech uživatelů mobilů, v absolutních číslech 2,4 miliardy z celkem 3,3 miliardy. Jen v roce 2010 pak lidé poslali neuvěřitelných 6,1 bilionu textovek, tedy 192 tisíc každou sekundu, píše na svém blogu finská Nokia.

Téměř snové jsou pak výdělky, které telekomunikačnímu odvětví tahle skromná služba přináší. Podle Nokie celosvětově vydělá 114 miliard dolarů za rok. To je v přepočtu suma o řád vyšší, tedy asi 2,2 bilionu korun. Státní dluh České republiky by tak SMS zaplatily s přehledem a ještě by stovky miliard zbyly.

Do důchodu se SMS nechystají

Doba se však mění a ke slovu se čím dál častěji derou služby typu WhatsApp, iMessage od Applu či Facebooku. Tyto alternativy pro textovou mobilní komunikaci ze snových příjmů ukusují značné zisky, SMS si však i nadále udržují svou dominanci. Navzdory novým komunikačním kanálům budou podle analytické společnosti Informa textové zprávy dominovat trhu minimálně do roku 2016.

Podle stejného průzkumu lidé v roce 2016 odešlou celkem 9,4 bilionu textovek, což je oproti roku 2011 o 3,5 bilionu víc. Současně však klesne podíl SMS na poli mobilních zpráv z 64,1 procenta v roce 2011 na 42,1 procenta v roce 2016. Za stejnou dobu posílí zmíněné alternativy a téměř zdvojnásobí svůj dosavadní podíl.

Pomalejší pokles obliby krátkých textových zpráv pak Papworth vysvětluje tím, že alternativní komunikátory jsou příliš roztříštěné. "Když jsou všichni vždy a všude na datové síti, proč používat SMS? Možná proto, že někdo stále nemá datový tarif či chytrý telefon," vysvětluje. "Každý má své vlastní preference při výběru alternativního komunikačního kanálu. Ale co má v telefonu každý? SMS tu vidím ještě hodně dlouhou dobu," přemítá autor historicky první textové zprávy.