Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Duel Palmare - Bonsai versus ShadowPlan

aktualizováno 
Dnes vám přinášíme další díl duelu (porovnání dvou konkurenčních produktů a jejich schopností). Chtěli bychom vám v každé kategorii programů nabídnou vždy porovnání dvou nejprodávanějších aplikací, a to převážně obrázkovou formou - pomocí screenshotů a jejich popisu.

 

 

Dnes se v našem Duelu podíváme na kategorii outlinerů, což je svébytná skupina programů na strukturované organizování myšlenek, nápadů, projektů apod. Programů v této kategorii je celá řada, ale k nejoblíbenějším patří dnes vybrané ShadowPlan a Bonsai. Vybrali jsme je i proto, že zdánlivě vypadají velmi podobně, řada uživatelů se rozhoduje mezi těmato dvěma produkty a chtěla by vědět, jaké jsou slabiny a přednosti.

Hodnotili jsme jen "handheldové" části programů - oba výrobci totiž prodávají navíc i desktopový program, který umí spolupracovat s PDA.

V porovnáních používáme modrou barvu písma pro silné stránky programu, něco, co má tato aplikace oproti svému konkurentu navíc. Červeně jsou naopak naznačeny slabiny programu oproti jeho soupeři.

 

BONSAI SHADOW PLAN
Poslední verze 2.8.1
Domovská stránka produktu
Cena: 24,95 USD s conduit a desktopem
Velikost aplikace (bez skinů): 360kB
Poslední verze 3.10
Domovská stránka produktu
Cena: 15,99 USD (jen PDA), 22,99 USD s desktopem
Velikost aplikace (bez skinů): 323kB
Stránka se seznamem jednotlivých souborů. Znázorňujeme zde i počet typů souborů, které si můžete v programu otevřít. ShadowPlan má o dva typy souborů víc, není to ale tak významný náskok, protože v uživatelsky nastavitelných typech můžete takřka vše nastavit (Empty/Custom).  Typy souborů se totiž liší zejména tím, jaké sloupce jsou v outlineru zobrazeny.
Lokální menu se u obou programů v seznamu souborů příliš neliší a obsahuje základní funkce pro práce si soubory.
Zde je ale výhoda Bonsai - velmi dobrý management sloupců, kdy si můžete nastavit několik údajů k zobrazení a navíc měnit plynule jejich šířku tažením za okraj. V ShadowPlanu sloupce v zobrazení přehledu souborů měnit nemůžete.
Další výhodou Bonsaie je zobrazení Details, které poskytne informace s daném souboru - má ouška General a Statistku (počty položek, datum apod.).
Základní menu v zobrazení souborů. Export je velmi dobrý a umožní nastavit formát výstupu (Memo/DOC) a exportovaná pole. Import z ToDo umí Bonsai taky, ale až na úrovni souboru.
Bonsai umí i přímý tisk, a to pomocí PalmPrint, HotPrint a TealPrint.

 

Začínají hromady a hromady preferencí a nastavení. Náš duel by byl při podrobném popisu takřka nečitelný, všimneme si tedy alespoň výraznějších rozdílů.

ShadowPlan má velmi bohaté možnosti exportu a importu. Importovat umí celou ToDo databázi i její část i údaje nu poznámek. Exportuje do MemoPadu i  v DOC formátu. Detail exportu má ještě řadu dalších podrobných nastavení.

Jaké sloupce můžete v Bonsai zobrazit? To je patrné z obrázku.  Na první pohled zde má ShadowPlan trošku víc možností. Vzhledem k velikosti displeje nelze samozřejmě zobrazit vše, ale je zde víc na výběr a tedy je větší možnost přizpůsobení souboru konkrétním požadavkům. 
Oproti Bonsai zde najdeme navíc odkaz na správce Linků, správce Tagů a víc datových položek.
Číslování umí Bonsai nastavit do prakticky libovolné úrovně. Vše ale jen jednotným stylem. ShadowPlan umí očíslovat jen první tři úrovně. Umí u nich ale určit různé typy číslování.
Bonsai umí nastavit různé fonty v různých situacích. Na HiRes strojích umí i HiRes fonty. Neumí ale individuálně určit font na úrovni položky (barvu a typ). To ale neklasifikujeme jako závadu, protože Bonsai využívá barvu jinak - viz další obrázek. ShadoPlan nabízí přepnutí do HiRes režimu, kde umí pracovat s fonty z FontBucketu. Na úrovni položky můžete nastavit barvu fontu a tučné písmo.
Bonsai má s barvami jiné záměry - umožní vám obarvit písmo v návaznosti na kategorii, prioritu, úroveň a termín.
Bonsai umožňuje nadefinovat si dvě nástrojové lišty (přepínáte mezi nimi první ikonou). Každé tlačítko můžete změnit. V ShadowPlanu si můžete nastavit grafická tlačítka, či jen jejich popis. Jejich rozložení ale nemůžete měnit.
ShadowPlan používá barevná schémata, kdy určujete barvu záhlaví, sudých řádků a vybraného řádku (font a pozadí).
Bonsai klade důraz na nastavení tlačítek a jog-dialu. ShadowPlan, který umí i linky do jiných databází, dokáže nastavit i eventuelní alternativy, které můžete používat namísto ROM programů.

 

Editace položky probíhá u Bonsai přímo na "stromové" obrazovce. Řada lidí dává právě tomuto způsobu "editace na místě" přednost. ShadowPlan využívá zvláštní editační obrazovku, kde najdete vše podstatné k dané položce.
Další možností editace položky v ShadowPlanu je editační mini-okno (způsob editace lze zvolit). Z něj se můžete tlačítkem D přepnout do okna detailu.
Podržením stylusu na položce vyvoláte okno s detaily.
Filtrace je v Bonsai velmi intuitivní a přehledná, filtry lze ukládat a vyvolávat je později jako kategorie. Můžete si importovat filtry vytvoření k jiným souborům v Bonsai. Způsob filtrace v ShadowPlan je velmi propracovaný a umožňuje nastavit řadu kritérií. Kritérií k filtrování je víc než v Bonsai. Filtry lze rovněž ukládat a vytvářet skupiny.
Kromě uživatelských filtrů najdete v ShadowPlanu řadu již přednastavených univerzálních filtrů řešících běžné požadavky.
Kromě samotných filtrů umí ShadowPlan nastavit i tzv. zvýraznění (Hilight), kdy položky, které vyhovují kritériím, podbarví zvolenou barvou.
Třídění je dvoustupňové podle dvou kriterií. Třídění je dvoustupňové podle dvou kriterií.
Bonsai má funkci Zoom, která umožní zobrazit jen jednu z větví. Vyvolává se z menu. Tato funkce je i v ShadowPlan a k její aktivaci slouží malá ikonka vpravo nahoře.
ShadowPlan má správce zobrazení "Views", kde si můžete nastavit, co se má zobrazit ve sloupcích a další kriteria(dle data, hotové/ probíhající úkoly apod.). Také zde můžete velmi rychle přepnout do některého ze základních typů souborů (viz úvod).
"Views" jsou velkou výhodou programu ShadowPlan.
Další specialita ShadowPlanu jsou indikátory, či štítky (Tags), které můžete přiřazovat položkám a pak využít těchto indikátorů k filtraci, zvýraznění apod. Můžete si tak třeba podle Tagů vyfiltrovat úkoly vztahující se k nějaké osobě, místu, projektu apod. Tagy můžete používat vícenásobně - tedy víc tagů k jedné položce. Podle Tagů můžete seskupovat, třídit, filtrovat atd.
Linkování je další nezbytností, kterou nám outlinery zpříjemňují život. Bonsai vám umožní linkovat jednotlivé položky pomocí sloupce Outline & ToDo Links - ten vám umožní zvolit nalinkování do ToDo databáze, či k jinému souboru v Bonsai. ShadowPlan má pro linkování dva nezávislé sloupce - jeden umožňuje prolinkování do ToDo databáze (a přepíná se prostě kliknutím) a druhý je odskokem do správce linků Link Manager.
Linkování k jinému souboru v Bonsai se provádí na zvláštní obrazovce Link to Outline. V Link Manageru můžete využít velmi bohatých možností linkování i do jiných PalmOS databází (poznámky, kontakty, diář), určit kategorii linkovaného úkolu v ToDo, Tagy apod. Položku lze prolinkovat i na jiný soubor ShadowPlanu.
Každý link v ShadowPlanu může zahrnovat několik odkazů k různým databázím.

 

 

Tak co, vybrali jste si?Témata: PalmOS, aplikace


Nejčtenější

Nokia 8
Nejlepší Nokia 8 má skvělý výkon a je to první „obojíčkový“ smartphone

Nový vlastník značky Nokia konečně představil svůj top model. Novinka s označením 8 je špičkový smartphone, který ctí tradice. Nemá displej přes celé čelo, ale...  celý článek

Huawei P10 Plus patří mezi nejlépe se prodávající modely značky
Huawei si jde za svým cílem. Apple by mohl sesadit už v tomto čtvrtletí

Společnost Huawei chce být v roce 2021 největším prodejcem smartphonů. Před sebou má dvě překážky - Apple a Samsung. V uplynulém čtvrtletí se však čínský...  celý článek

Google Pixel 2 od HTC.
Pixel 2 na prvním obrázku. Vypadá to na hodně konzervativní přístroj

Letos se dočkáme druhé generace smartphonů Pixel od Googlu. Základní model některými vlastnostmi možná nepříjemně překvapí. Jinak bude ze staré školy.  celý článek

rozbitý telefon
Revoluční patent: mobil si sám opraví prasklý displej

Zní to jako pořádné sci-fi, ale praskliny na displeji možná mobily v budoucnu opraví samy. Poslední patent Motoroly naznačuje, že se na takové technologii už...  celý článek

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

Další z rubriky

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet
Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad každým snímkem jako kdysi. Doby, kdy se...  celý článek

Ilustrační snímek
Facebook a Snapchat jsou zabijáci výkonu smartphonů s Androidem

Je jednou z nejčastěji instalovaných mobilních aplikací, současně však i jednou z těch, které nejvýrazněji ovlivňují výkon androidích smartphonů. Na rychlosti...  celý článek

Aplikace Donald Draw: Executive Doodle umožní vytvořit (nejen) vlastní...
Vžijte se do kůže Donalda Trumpa. Vytvořte vlastní exekutivní příkaz

V aplikačních obchodech lze vybírat z nepřeberného množství mobilních aplikací, od užitečných až po zábavné. Do druhé kategorie spadají vesměs i aplikace,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.