DoCoMo - mobilní služby snů

Vše, co jste kdy chtěli vědět o mobilních telekomunikacích v nejvyspělejší zemi světa Japonsku. Víte, kdo je DoCoMo, co to jsou služby iShot, iMode a DoPa a kolik Japonci zaplatí za konkrétní služby, které jim tyto mobilní vymoženosti nabízejí?
Japonsko

Mobilní operátoři
Evropská budoucnost
DoCoMo - služby snů
Špičkové mobily od japonského DoCoMo
Špičkové mobily od japonského DoCoMo II

 

Největší japonskou mobilní společnosti s největší nabídkou služeb, z nichž většina je dostupných pro 99 % populace, je NTT DoCoMo. Společnost byla původně založena jako mobilní divize japonského monopolního vlastníka pevných telefonních linek NTT (Nippon Telegraph and Telephone). V současné době, po restrukturalizaci telekomunikací v roce 1999, je součástí NTT Group.

Tak jako i samotné NTT je i NTT DoCoMo rozděleno do jakýchsi oblastních společností (např. NTT DoCoMo Tokai), které jsou avšak velmi úzce propojené, takže služby jsou po celém území Japonska totožné a za stejnou cenu. Nabídka služeb je velmi široká a v některých případech si dokonce tak trochu navzájem mezi sebou konkurují.

Obchod DoCoMo

O jaké služby se to tedy jedná?

Klasická síť druhé generace Digital a služby iModeService a DoPa

Síť nazvaná Digital PDC, fungující na 800 Mhz a pokrývající 99 % populace, je ale vlastně až nástupcem logicky první generace mobilní sítě - tou byla síť analogová na 800 Mhz, která už ale dnes není v provozu. Dá se s jistotou říci, že služeb sítě Digital využívá nejvíce zákazníků DoCoMo. Nabízí jisté pokrytí v místech nejčastějšího výskytu obyvatelstva, respektive v oblastech s nižší nadmořskou výškou, protože v oblastech třítisícových pohoří se samozřejmě nikdo nenamáhá budovat jakékoliv pokrytí. Velmi těžko přístupné horské oblasti Japonska přitom zabírají přes 60 % povrchu. Z toho vyplývá, že reálné pokrytí je, dle mého odhadu, sotva 50 % území. Avšak pokryté jsou například i tunely významných železničních a dálničních tahů. Na celém území sítě Digital je dostupný soubor služeb iModeService a služba DoPa (paketove přenosy dat sítí Digital až do rychlosti 28,8kbps).

Obchod DoCoMo

Co všechno mohou zákazníci DoCoMo Digital využívat?

iModeService

Soubor datových služeb pro mobilní telefony společnosti DoCoMo v základní podobě fungující již několik let. V podstatě se jedná o obdobnou službu, jakou nabízejí ostatní japonští operátoři. Původní přenosová rychlost dat byla 9600 bps, až teprve současné nové přístroje sítě Digital série 504i umí přenášet data rychlosti 28,8 kbps.

Měsíční paušál služby stojí 300 jenů (77 Kč) a je složen z poplatků 150 jenů za iMode samotný a 150 jenů za packet lite plán. Přenos nespecifikovaných dat je zpoplatněn 0,3 jeny za jeden packet (128 bytes).

Vybírat lze z několika položek:

  • iMode Mail - základní služba dostupná na všech telefonech

Zpoplatnění přenosu dat přepočteno na obsah: 1,5 jenů (asi 40 haléřů) za sto znaků odchozí a 0,9 jenů (asi 20 haléřů) za sto znaků příchozí pošty. Zabudován je též nástroj na filtrování spamu a reklamních e-mailů.

  • iMode MyMenu, iMode Sites- základní služba

Služby iMode jsou přístupné z tzv. iMode MyMenu telefonu a obsahují poměrně širokou paletu nejrůznějších nabídek. Samotné zobrazení menu stojí 2 až 3 jeny (50 - 80 haléřů). Pak lze vybrat například surfování po speciálně pro iMode upravených www stránkách umístěných na serveru DoCoMo nebo číst aktuální zprávy za 28 jenů (7 korun), využívat mobile banking za 22 až 64 jenů (zhruba 5 - 16 Kč), zamluvit si restauraci přes Restaurant Guide za 40 jenů (10 korun). Stažení iMelody stojí 19 jenů (cca 5 Kč) a iAnime stojí 11 jenů (asi 3 koruny). Dále položka nazvaná iNaviLink umožňuje prostřednictvím iMode spolupracovat s navigačním systémem zabudovaným v autě. Dále například když připojíte mobil k PlayStation, tak přes menu iPlayStation je možné přesměrovat obrazový výstup z displeje na televizní obrazovku a hrát tak mobilní JAVA hry nebo zobrazovat obsah internetu. Přes iMode Sites je také možné placení mobilem v automatech. Necháte si za určitý obnos zaslat speciální kód v podobě obrázku složeného z různých geometrických tvarů a ten, zobrazený na displeji, pak přiložíte k optickému snímači ve speciálním Cmode nápojovém automatu (od fy CocaCola) třeba na GreenTea a vypadne vám  vytoužená plechovka s nápojem.

  • internet

Surfování po internetových stránkách s rizikem, že obsah nebude správně zobrazen, pokud nebude upraven pro iMode (toto je obecný problém zobrazení stránek na displeji mobilů, týká se všech operátorů, některé telefony si s tím poradí lépe, jiné hůře). Poplatek za zobrazení upravených stránek AOL iService je 2000 japonských znaků za 33 jenů (přes osm korun). Samozřejmostí je možnost použít SSL šifrování.


Doplňkové služby iMode dostupné pouze na některých přístrojích:

  • i@ppli

Stahování Java aplikaci především her je jednou z položek v iMode MyMenu mobilního telefonu. Stažení jedné aplikace stojí v průměru 72 jenů (asi 18 Kč). Funkce je dostupná jen na přístrojích série 503iS a 504i.

  • iShot

Zatím nejnovější položka iMode. Zabudovanou CCD kamerou vybavené tři přístroje série 251i umožňují pořizovat a následně rozesílat digitální snímky.

Do Pa (DoCoMo Packet Transmission Service)

Slouží pro přenos menších objemů dat z internetu do PC nebo PDA prostřednictvím připojeného mobilního telefonu nebo PCMCIA karty. Maximální rychlost stahování dat je 28,8 kbps.

Obchod DoCoMo

Pokus se sítí CityPhone

Závěrem je ještě nutné zmínit digitální mobilní síť CityPhone. Tuto síť začalo DoCoMo provozovat přibližně od roku 1999, využívá pásmo 1,5 GHz a je určena hlavně pro oblasti velkoměst kvůli lepší prostupnosti rádiových vln hustou železobetonovou zástavbou. Avšak tato síť nedosahuje stejného pokrytí jako výše zmíněný Digital, zatím jen mírně překročila hranice nejhustěji obydlených oblasti. CityPhone je pravděpodobně tak trochu slepá větev nabídky, přístroj pro tuto síť je v září 2002 pouze jeden, a to P158. Jediné, co může potencionálního zákazníka přimět k uvažování o nákupu, je snad jen cena za volání v rozmezí 10-15 jenů (2,5 až 4 Kč) za minutu. Přístroj nedosahuje ani vlastností standardních mezi japonskými mobily: nepodporuje iMode a nemá ani barevný displej.