Dočkáme se nových železných baterií?

Izraelští vědci vypracovali studii, ve které se zabývají novým druhem baterií. Jedná se o "železné" baterie, které by v sobě zaprvé měly mít méně toxických materiálů a měly by vydržet přibližně o 50% déle, než nyní používané baterie.

Izraelští vědci vypracovali studii, ve které se zabývají novým druhem baterií. Jedná se o "železné" baterie, které by v sobě zaprvé měly mít méně toxických materiálů a měly by vydržet přibližně o 50% déle, než nyní používané baterie.

Vědci dále uvádějí, že železné baterie se budou moci nechat také dobíjet, takže bude možné je používat v discmanech, walkmanech a jiných "mužích", či dokonce v medicínských implantátech; a také v mobilních telefonech.

Stuart Licht, vedoucí pracovník výzkumného týmu na Technion-Israel Institute of Technology v Haifě v Izraeli řekl, že "super-iron" baterie v porovnání s klasickými alkalickými mají 50% energetický zisk a až 200% nárůst energie v horní hranici plného energetického toku, kterou Licht definoval jako potřebnou pro provoz zařízení, jako jsou například kamery, discmany a nebo mobilní telefony - to znamená, že vybíjecí křivka je strmější a bude vyhovovat i zařízením s větším nárazovým odběrem.

"Na příklad klasická AAA alkalická baterie může v tomto spektru vysokého odběru energie dodávat proud pouze několik minut, ale AAA "super-iron" baterie může za stejných podmínek dodávat energii na tak vysoké hladině i přes hodinu", dodal Licht.

Baterie, založené na super-iron budou nahrazovat jak alkalické baterie, tak samozřejmě umožní nabíjení, takže nahradí i klasické Ni-Cd a Ni-MH nabíjecí baterie.

Baterie zároveň obsahují "čisté" materiály, takže méně zatěžují životní prostředí a tím, že se zvyšuje jejich kapacita, také přispívají k tomu, aby se začaly používat co nejdříve a co nejvíce.

Licht objevil super-iron (super-železo), což je neobvyklá forma kombinace železa a kyslíku. Tato kombinace je nestálá, ale Licht objevil, že pokud je zachováme v čisté podobě, tak zůstanou ve stálé a použitelné formě.

Licht dále řekl, ža beterie s kovovou nebo bariovo katodou nevypouštějí toxické materiály do okolního prostředí jako alkalické baterie. "Super-iron beterie eventuálně zkoroduje, což je daleko přijatelnější, než jiné jedovaté odpadové materiály, jako je rtuť, kadmium, hořčík a oxidy niklu, které jsou obsaženy v mnoha současných bateriích, jež používáme."

Do praktického nasazení ale mají Super-Iron články ještě daleko - nyní teprve přicházejí na trh Litium Polymerové baterie, které zřejmě brzy nahradí Li-Iont baterie. O výhodách a nevýhodách Li-Pol baterií se můžete dočíst v tomto našem článku Nové trendy v bateriích: Lithium-Polymer. Přehled typů napájecích článků najdete zde.