Dlouhodobé zkušenosti s Clié NR70V (3) - HiRes+

Dnes dokončíme náš článek o modelu Sony Clié NR70V a podíváme se na grafické možnosti Clié. Ano, řeč bude o HiRes a HiRes+ rozlišení!

 

Co se grafiky týče, byly PalmOS přístroje s rozlišením 160x160 obrazových bodů léta popelkou ve srovnání s platformou PocketPC, pyšnící se standardem 240x320 bodů. Nic na tom nezměnily ani výstřelky a la HandEra 330 s virtuální Graffiti ploškou a následným rozlišením 160x240. Převrat přinesla až firma Sony, pro jejíž handheldy se hodnota 320x320 bodů stala již v předchozí řadě modelů standardem. "Sedmdesátka" jde, jak známo, ještě podstatně dále - díky virtuální Graffiti plošce (přece jen ta HandEra svůj význam měla :-)) tu docházíme k fantastickému číslu 320x480, tedy něco jako dva PocketPC displeje vedle sebe. Jak se obě podoby HiRes projevují v praxi? Stojí za to kvůli nim přecházet na Clié? 

Fonty, grafika
Vysoké rozlišení se projeví víceméně všude - i když mnoho aplikací jiné hodnoty než standardní 160x160 nepodporuje, rozdíl je patrný přinejmenším na fontech. Běžné HiRes fonty mohou být pro někoho hůře čitelné než fonty použité pro standardní rozlišení, neboť jsou tenčí, vypadají však velmi elegantně - jednotlivé pixely prakticky nejsou vidět. Existují ovšem i nadšenci zabývající se vývojem speciálních fontů pro HiRes; kdo na internetu hledá, najde a může své Clié ozvláštnit ještě originálnějšími znakovými sadami. 

Velkou výhodou je vysoké rozlišení v aplikacích, které využívají grafických prvků. Rozdíl mezi 160x160 a 320x320 je jasně vidět u aplikací jako WorldMate (geografické údaje pro nejrůznější lokality s mapou světa na pozadí) nebo Planetarium (mapa hvězdné oblohy): dřívější nevyhlazené obrysy a hrubé čáry jsou nahrazeny jemnými liniemi, díky nimž se lze například v hvězdné mapě podstatně lépe orientovat. Totéž platí pro mnohé hry. 

Rovněž u launcherů je vyšší rozlišení patrné. Už základní launcher umožňuje zobrazit víc (menších) ikonek na ploše, alternativní produkty jako MegaLauncher nebo LauncherIII si podporu HiRes zvolily přímo jako prioritu. 

(Nenechte se zmást nepříliš kvalitním screenshotem - ve skutečnosti jsou všechny linie nádherně ostré...)

 

Databáze, tabulky, texty
Další oblast, kde se vysoké rozlišení výborně uplatní - a výrobci aplikací toho dokážou znamenitě využít. Přiznám se, že šlo o jeden z důvodů, díky nimž jsem si "sedmdesátku" pořídil. Často totiž používám tabulkové editory a pohled na deset řádků a tři sloupce Tiny Sheet, tedy PalmOS verze Excelu od společnosti Iambic, mě nijak velkým nadšením nenaplňoval. Firma svou aplikaci před časem upravila pro HiRes+, tabulky je tedy možno zobrazit na celé ploše displeje včetně prostoru běžně obsazeného Graffiti ploškou. Výsledkem je zobrazení 33 řádků a 7 sloupců. Asi každý, kdo kdy pracoval s Excelem, ví, co takový rozdíl znamená (škoda jen, že vývojáře nenapadla možnost otočit obraz o 90 stupňů jako v HandEře - v tu chvíli by byl počet zobrazených sloupců dvojnásobný a v tabulkových editorech jsou sloupce často důležitější než řádky). 

O vynikající aplikaci HandStory už bylo napsáno mnohé, ale až poslední verze stará pár týdnů plně využila možností "sedmdesátky" včetně schované Graffiti plošky. Rozdíl je nesmírný: HandStory dokáže ve vysokém rozlišení zobrazit fotografie, texty či WWW stránky a věřte, že je velký rozdíl vidět na displeji handheldu dvacet řádek textu novinového článku místo deseti.

Potěšitelné je, že množství aplikací podporujících HiRes nebo HiRes+ neustále přibývá - už se těším, až toto zobrazení umožní například databázový program ThinkDB...

 

Fotografie a obrázky
Tady je rozdíl mezi standardním a vysokým rozlišením asi nejmarkantnější. Fotografie v rozlišení 160x160 jsou určitě výborné, pokud chceme na abiturientském srazu předvádět detailní záběry svých potomků zírajícím spolužákům, ale jakmile jsou postavy či objekty na fotkách dále než v bezprostřední blízkosti, stává se z fotografie rozmazaná šmouha srozumitelná jen vám. Naproti tomu Clié vám věrně zobrazí i skupinovou fotografii. Totéž se týká obrázků založených na detailech, třeba map. Při troše snahy si na MS kartu můžete uložit třeba atlas Evropy a v aplikaci HandStory si ho zobrazit po jednotlivých listech. Výsledek není o mnoho slabší, než když si prohlížíte velkoformátovou papírovou verzi. 

 

Ne všechny aplikace HiRes podporují...
... a u Sony to dobře vědí, proto do základního nastavení systému (Preferences) pronikla záložka HiRes, kde můžete určit, pro které aplikace nepřichází vysoké rozlišení v úvahu. Většinou jde o nejrůznější hry - třeba 3DHockey je za normálních okolností rychlý až běda, pokud však zapomeneme zrušit HiRes, zpomalí se tak, že připomíná zápas třetího jihočeského přeboru a ne nejlepší hokej na Palmech...

 

Pořídít, či nepořídit? 
Lze říci, že "sedmdesátka" je nejnadupanějším handheldem dneška a nabízí uživatelům funkce, které jinde nepotkají, a to zdaleka nemluvím jen o PalmOS. Na druhou stranu se v Palm oblasti rychle blíží velký třesk - start systému PalmOS5, který by kromě mnohonásobně vyššího procesoru ARM měl podporovat multimédia a také (poprvé v dějinách platformy) multitasking. Otázka je ovšem, kdy se PalmOS5 široce ujme i mezi aplikacemi. Kladů modelu PEG NR70V tato recenze uvádí hodně, mezi zápory patří především nešťastně řešená klávesnice (ale tu nemusíte používat), tenký a lehký stylus (zvyknete si) či s obtížemi čitelná Graffiti ploška (aspoň se člověk pořádně naučí psát českou diakritiku). Sám jsem si na tento model zvykl a za nic bych ho nevyměnil... zatím.