Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dlouhodobé zkušenosti s Clié NR70V (1) - Hardware

Zatím nejnovější verze kapesního počítače od Sony patrně nenechala v klidu žádného milovníka handheldů s Palm OS. Díky integraci několika zařízení tento přístroj nabídl některé funkce známé dříve pouze uživatelům PocketPC a v některých parametrech překonal vše, co bylo dosud na trhu k vidění. Recenzí "sedmdesátky" se při jejím uvedení na trh napsalo dost, my se teď můžeme podívat, jak si vede při pravidelném používání.

 

Nejprve si ale zopakujeme základní charakteristiky přístroje:

- procesor DragonBall 66 MHz
- PalmOS 4.1
- baterie LiIon 800 mA
- paměť 8 MB ROM + 16 MB RAM (15 MB využitelných)
- TFT displej 65000 barev
- rozlišení 320x320, resp. 320x480 bodů
- virtuální Graffiti ploška
- přehrávač MP3 a videosekvencí
- digitální fotoaparát (jen ve verzi NR70V)
- zabudovaná klávesnice
- slot pro paměťovou kartu typu Memory Stick

Hardware aneb Jak funguje "skládačka" s klávesnicí

Přiznám se, že když jsem poprvé viděl na internetu fotky nového rozevíracího Clié s dvěma otočnými klouby, vůbec jsem nepochopil, jak vlastně celý systém funguje. Přitom se nejedná o žádnou vědu. V "základní" pozici je handheld zavřený a nereaguje ani na stisk vypínacího tlačítka. Po otevření před sebou máme cosi jako miniaturní notebook, jehož horní díl zabírá pouze a jedině displej, na spodním dílu se nacházejí čtyři hardwarová tlačítka společná všem přístrojům s Palm OS, rolovací tlačítka Up/Down a miniaturní Qwerty klávesnička. Pokud chceme pracovat s přístrojem o rozměrech (víceméně) standardního kapesního počítače, otočíme horní díl horizontálně o 180 stupňů, přiklopíme jej zpět na spodní díl a máme v ruce klasický handheld, který nám ovšem z ovládacích prvků nabízí jen vypínací tlačítko a otočné kolečko Jog-dial, tedy žádná hardwarová tlačítka. Uživatelé zvyklí na klasické ovládání systému kombinací tlačítek a stylusu se tedy musí přeškolit na poněkud jiný styl práce, které nemusí být každému po chuti.

Co se klávesnice týče - názory se samozřejmě mohou různit, Sony klávesnici prezentuje málem jako hlavní inovační prvek přístroje, osobně mi ale k srdci vůbec nepřirostla. Klávesy jsou neuvěřitelně titěrné - chápu, že firma chtěla dodržet klasické qwerty rozvržení a tak napěchovala celou klávesnici do pěti řad, nicméně deset kláves vedle sebe na panelu o šířce necelých sedmi centimetrů je vážně trochu moc. Ke všemu nemají klávesy prakticky žádný zdvih a k jejich stisknutí je zapotřebí vynaložit poměrně značnou sílu, takže výsledkem desetiminutové intenzivní zkoušky psaní byla slušná křeč v prstech a okamžitý návrat ke stylusu. Navíc se těžko chápe, že ačkoli pod klávesnicí zbyla na těle přístroje ještě spousta nevyužitého místa, výrobci nevytvořili zvláštní řadu numerických kláves a čísla lze zadávat pouze dvojhmaty, což je možné snad jen v klidu na stole. Nemohu si pomoci, ale graffiti je snadnější, podstatně rychlejší a pohodlnější.

Bohužel, ani hardwarová tlačítka nejsou rozhodně ideální - na rozdíl třeba od Palmů kladou při stisku značný odpor a téměř se nedají zmáčknout stylusem, což platí především o rolovacích tlačítkách Up/Down. Je pravda, že máme k dispozici Jog-dial, ten je ale umístěn úplně jinde a navíc se nehodí ke všemu - s jeho pomocí se lze posunout vždy jen o jednu položku, zatímco rolovací šipky dokážou třeba v databázích často posouvat celé stránky. Pokud ovšem s hardwarovými tlačítky chceme vůbec pracovat, musíme mít Clié rozložené, což sice není problém v klidu doma nebo v kanceláři, ale na ulici už někdy ano. Pokud je tedy někdo zvyklý držet malý handheld jen v jedné ruce a zároveň si s pomocí tlačítek třeba rychle přepínat mezi diářem a adresářem, bude si muset v některých situacích zvyknout na jiný styl práce. Odměnou mu budou vlastnosti a funkce, o kterých se "palmisté" mohli dosud nechat jen zdát.

Sluší se začít tím nejviditelnějším - displejem. Ten zabírá, jak jsme již řekli, celou přední stranu "složeného" Clié (které na rozdíl od "rozložené" podoby mimochodem výborně padne do ruky a vůbec vám nebude vadit, že je o něco vyšší a těžší než starší modely). Po problémech u předchozích typů zobrazuje "sedmdesátka" barvy naprosto věrně (o něco jasněji než Palmy 505/515). Možnosti, které s sebou přináší rozlišení 320x320, resp. 320x480 bodů, si probereme na příkladu konkrétních aplikací v samostatné kapitole.

Virtuální silkscreen neboli graffiti ploška působí elegantně, je samozřejmě podsvícená a písmo na zlomek vteřiny zanechává stopu, což není špatné pro kontrolu graffiti tahů. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že snímací schopnosti plošky nedosahují kvalit plošek pevných - tolika "překlepů" jako zpočátku na Clié jsem se na Palmu nedopouštěl. Platí to především pro znaky s českou diakritikou. Časem si ale člověk zvykne psát precizněji a Pod silkscreenem najdeme dolní lištu se zmenšenými ikonami graffiti plošky, indikátorem stavu baterie a přítomnosti paměťové karty a hodinami. Lišta zůstává viditelná vždy, což je třeba vzhledem k hodinám velice praktické.

TFT displej Clié je slušně čitelný i na slunci, při zapnutém podsvícení pak září tak, že se Clié dá bez potíží použít jako nouzová kapesní svítilna. Jas podsvícení lze upravit a vřele doporučuji nastavit jej na střední až nižší hodnoty - na kvalitě displeje se to neprojeví ani zdaleka tolik jako na spotřebě baterie. Její výdrž mimochodem nepatří zrovna k nejlepším vlastnostem Clié - pokud si se "sedmdesátkou" hrajete často (a věřte, že pořídíte-li si ji, budete si s ní hrát zpočátku prakticky neustále :-)), raději neodjíždějte ani na víkend bez dobíjecí kolébky.


Srovnání displeje Palmu m505 a "sedmdesátky" Vlevo naplno podsvícený displej Palmu, vpravo Clié při nejnižší úrovni podsvícení...

Otočné kolečko s potvrzovacím tlačítkem Jog-dial a tlačítko Back v levé horní části přístroje slouží k pohybu mezi položkami menu či launcheru, resp. k vrácení poslední akce. Jsou to šikovné pomůcky, s Jog-dialem je však třeba pracovat citlivě a mezi dvěma otočeními kolečka vždy nechat krátkou prodlevu, aby se systém stabilizoval. Pokud vám ujede ruka a protočíte kolečko o více poloh najednou, dost možná celý handheld zamrzne a ke slovu přijde trn skrytý ve šroubovacím stylusu, s jehož pomocí lze na zadní části přístroje stisknout tlačítko pro soft reset.

A propos stylus: další drobná slabina "sedmdesátky" - je poměrně tenký, krátký a hlavně hodně lehký. Někomu to asi vyhovuje, já dávám přednost masivnějším nástrojům - robustní kovový stylus Palmu m505 mi zprvu vyhovoval o něco více. Zvyknete si ale velmi rychle a za krátký čas vám to ani nepřijde.

V části věnované hardware je samozřejmě nutno zmínit i srdce handheldu - procesor DragonBall pracující na frekvenci 66 MHz, což je dvojnásobek frekvence například nejlepších Palmů. Rychlost je znát hlavně v načítání velkých aplikací (třeba hra DragonBane II o velikosti 1,3 MB se načte za tři vteřiny, u Palmu m505 to trvalo vteřin sedm) a v prohlížení velkých databází (seznamy, alba fotografií apod.).

 


V dalším pokračování našeho článku se zítra podíváme na instalaci software od Sony a její speciální aplikace, které dostanete spolu s handheldem.

 

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...