Diskuze

Došly součástky. První férový smartphone je bez podpory

Společnost Fairphone se snaží na poli spotřební elektroniky o velmi neobvyklý přístup. Vyrábí smartphony, které je možné i po letech používání snadno podomácku opravit a firma telefony dlouhodobě podporuje i z hlediska softwarových aktualizací. Tento přístup má omezit plýtvání, na druhou stranu přináší komplikace.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Problém se součástkami má F22 Raprot, prostě nové technologie jsou časem levnější a ty staré už nikdo nevyrábí. Dnes 4 roky stará věc nejde opravit, polovina klíčových komponentů neexistuje, obdobně je to se softwarem. Udělat aplikaci aby jela na systému starém 5 let a zároveň na nejnovější beta verzi je už nad lidské úsilí. Ne že by to nešlo, ale stálo by to ohromné prostředky a je potřeba víc lidí a času.

0 0
možnosti

Rozšiřování záruky to nijak zvlášť nezlepší. Životnost telefonu ve většině případů ukončí nějaká nehoda (pád, tekutiny apod.), nikoliv závada HW.

0 0
možnosti

Samozrejme, ze by to slo, kdyby k tomu byla vule, legislativa. Pokud se trh necha at si jede po svem, tak jde casto vsechna ekologie a udrzitelny rozvoj stranou a jede se stylem "po nas potopa". Stacilo by, aby napriklad USA naridily, ze telefony musi mit vymenitelne komponenty, pridali by se dalsi zeme, pak by nebyl zadny problem ty vymenitelne komponenty vyrabet s novymi soucastkami i na stare telefony. Otazkou spis je, co by bylo vic ekologicke, jestli v konecnem disledku ponechani stavajici situace pouze s podporou zakonne recyklace, ktera snad skoro vsude existuje, neni pro udrzitelny rozvoj lepsi.

0 1
možnosti

Dnešní mobil je vyroben ze zlomku materiálu, než telefon vyrobený před dvaceti lety. Navíc se při výrobě upustilo od spousty jedů. Takže s tím po nás potopa bych byl opatrný.

0 0
možnosti

Problém je podle mne v nových technologiích výroby elektroniky.

Až století byla elektronika vyráběná sériově ve fabrikách dělaná v podstatě stejnými technologiema, jako by tu elektroniku dělal kutil v garáži nebo obýváku. Každý trochu zručný a znalý elektroodborník ji tak dokázal rozebrat a vadnou součástku nahradit novou. Navíc když téměř všechny elekronické součástky byly univerzální, elektronky, tranzistory, diody, kondenzátory, integrované obvody vyráběné prvních cca 20 let výroby integrovaných obvodů. Ten problém trochu oddálil vznik stolních PC se svou stavebnivovou konstrukcí a částečně taky některé notebooky.

Nyní ale už natvrdo, posledních 10 - 20 let jakákoliv elektronika vyráběná na linkách ve velkých sériíích používá takové technologie, že je velmi manuálně obtížné se dovnitř už dostat a bývá to možné pouze destruktivním způsobem, třeba rozlepením, odloupnutím krytu a podobně. A většina elektronických součástek - integrovaných obvodů je vyráběna zákaznicky a mimo výrobce jejich dokumentace není, takže ani nejdou sehnat. A protože jsou miniaturizovány, mimo "superkutily" nikdo nedokáže vadnou součástku odpájet a náhradní získanou třeba z vraku zase funkčně připájet.

Existují lidé, co takovou elektromiku občas dokáží opravit, ti ale na opravě stráví klidně hodiny, takže komerčně toto dělat by bylo nemožné, koupit novou elektroniku by obvykle bylo levnější.

1 0
možnosti

Miniaturizace je naprosto v pořádku. Při výrobě se spotřebuje daleko méně materiálu, takže výrobek může stát daleko méně než dříve a není tolik zatíženo životní prostředí. Elektronika se tak stala dobře dostupnou všem vrstvám obyvatelstva i všem podnikům. Spolu s tím, že se změnil způsob osazu z vývodových na povrchové bylo dosaženo téměř kompletní strojní výroby. Tím se zvýšila přesnost výroby na téměř sto procent. Lidé se pletou, pořád. A když otočí omylem jednu z několika tisíc součástek v mobilním telefonu nebo základní desce, můžete ji rovnou vyhodit. A to vůbec nemluvím o tom, že stroj ji má vyrobenou řádově za minuty, kdežto člověk by ji osazoval hodiny. Zkuste se schválně mrknout na nějaké video výrobní linky třeba z Fujitsu/Siemens. Ono to prostě jinak nejde. Vlastně je s podivem, že o tu opravu elektroniky někdo tolik stojí. Za socíku se opravoval každý totálně nabouraný vrak na odpis. V Rusku to tak dodnes dělají. U nás už jen pár podvodníků nebo zoufalců. Nikoho z nás by už nenapadlo si sednout do opravené totálky a vyrazit na dálnici do Německa. Řešení bych spíše viděl v tom, že někdo nabídne lidem, kteří se neženou za nejnovějšími modely telefon, který jim opravdu deset let vydrží. To nemůže být zase takový problém. Ale bude mít svá omezení.

3 0
možnosti

Cosi mně říká, že v určitých případech je kompletní recyklace efektivnější (a ekologičtější).

1 0
možnosti

J68i85r96i 72D89o52b93r43ý

5. 8. 2017 12:38

Tento problem duverne zname. Technika, kterou vyrabime ma dlouhou projektovanou dobu zivotnosti. A je napriklad neuveritelny problem koupit flash pameti. Zivotnost jak dlouho se soucastka vyrabi je v radu mesicu maximalne nekolika let. A vzhledem k nutnosti priserne draheho schvalovaciho procesu je nahrada zastarale soucastky za novou drahy problem. Nejen, ze je casto nekompatibilni, ale kazda modifikace stoji penize na schvalovani.

0 0
možnosti

P22e76t86r 38T80y20č52k78a

5. 8. 2017 13:04

No tak je musíte do zásoby nakoupit vy. Nemůžete to cekat od někoho jiného že vám to bude držet skladem.

1 0
možnosti

P21e95t52r 36Š45i97m38e95k

5. 8. 2017 12:22

Asi je opravdu diametrální rozdíl, ale nemusel by být, mezi profi technikou a spotřebním zbožím. Profi technika je opravitelná, s podporou i přes 20 let, dva roky starý smartphone je za zenitem, i když telefon za 25k za spotřební zboží ještě dlouho považovat nebudu.

0 0
možnosti

U profi techniky je ale úplně jiná cena, obvykle se platí roční poplatky za podporu a oprava také není nic levného. Nicméně pokud je to opravdu kritické a peníze nejsou problém, tak se to zajistit dá.

0 0
možnosti

Hlavně nesmysl. Modulární systém má smysl u desktopů, ale jinak je vývoj příliš překotný. Co budu dneska nosit v zadní kapse, to si ještě před 30 rokama nedokázali představit ani šílenci.

4 1
možnosti

Ten svět technologií se opravdu posouvá natolik, že nemá smysl spotřební elektroniku opravovat, i když zejména starší občané na to jsou zvyklí z dob komunismu, kdy si za 10 měsíčních výplat koupili lampovou televizi, a po zbytek života si v ní měnili lampy ;-D

Proto je spíše důležité mít zvládnutý proces recyklace materiálů tak, aby po dosloužení přístrojů mohly být použity k výrobě nových součástek (ze stejných materiálů, ale lepšími výrobními postupy). Velcí výrobci typu Apple nebo Samsung se takovými postupy sice chlubí, ale nedělají nic pro to, aby jim je lidi po dosloužení vraceli. Za nové přístroje si nechávají bohatě zaplatit, proto by měli nabídnout finanční kompenzaci při zpětném výkupu přístrojů, které dosloužily!

9 0
možnosti

Přesně! Nemusí to být moc, lidi na celým světě by to nosili za skromný oběd.

0 0
možnosti

Vida. A já jsem si zrovna na Ebay objednal novej displej pro domácí opravu 4 roky starýho rozmlácenýho mobilu a plastový tělo pro jinej podobně starej a ani jeden z nich nemusel být Fairphone :D.

4 0
možnosti

vy jste takový kutil, že?;-D;-D

5 1
možnosti