Diskuze

Smartphony jsou pro lidský mozek značně rizikové, tvrdí švédská studie

Snaha prokázat nepříznivý vliv mobilních telefonů na lidský mozek vědce neopouští. Nejnovější studii provedl vědecký tým Fakultní nemocnice ve švédském městě Örebro. V té zjistil, že například při pětiletém až desetiletém používání smartphonu je riziko nádoru až čtyřnásobně vyšší.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jako licencovany radioamater ( http://www.ok1mjo.com ) vysilam kazdy den s rucni radiostanici co ma vykon 5W PA do "pendrek" anteny. Vetsinou pouzivam pasmo 439MHz FM nebo 5W GMSK (digitalni modulace D-star) opet v pasmu 438MHz.

Zatim nepocituji nejake priznaky od roku 1996 kdy jsem ziskal licenci. Pravda, byl jsem na operaci Hydrocefalu kdy mi instalovali magneticky rezistentni ventil Sophyza Polaris ( http://www.sophysa.com/sophysa-neurosurgical-valve-polaris_142_1.html ), ktery ma mozkomisni tekutinu vyvedenou do steny zaludku. Po operaci mi rekli, ze jsem to mel od narozeni...geneticka porucha. Takze to od elektromagnetickych vln neni. Docela casto pouzivam i mikrovlny, na 10.368GHz pouzivam 90cm parabolu se zesilovacem 30W PA (TWT elektronka), transvertor od DB6NT ( http://shop.kuhne-electronic.de/kuhne/en/shop/amateur-radio/converter-transverte/transverter/MKU+10+G3+Prof+++3+cm+Transverter/?card=529 ). Kdyz jsem nechal vysilacku na 10GHz zaklicovanou, tak jsem se prosel pred parabolou ve vzdalenosti asi 5m a na tvari a odhalenych mistech na těle (mel jsem triko s kratkym rukavem), tedy na rukou jsem citil najezeni chlupu podobne jako kdyz pohybujete dlani pred CRT obrazovkou. Druhy den jsem mel tato mista do cervena opalena, pekne to palilo a bolelo a to jsem jen pomalu prosel pred parabolou s FM modulaci na 10.3GHz s vykonem 30W PA, tedy neco pres 60kW eirp.

Kazdopadne neni problem kmitocet vs vykon, problem je predevsim v kombinaci pasma 0.9/1.8/2.1GHz v danem vykonu do 2W (do 1GHz) a do 1W (nad 1GHz) versus pulsni digitalni modulace s "ostryma hranama", tim potom lepe pronika VF zareni pod kuzi. Z toho co jsem se kdy o VF zareni ucil (je to ma profese), tak vadi v podstate jen ohrev tekutin pod kuzi v organismu. V ochrane organismu pomaha hodne umisteni vyzarovaci anteny tak, ze je v horni casti telefonu na zadni strane tak, ze vyzaruje nikoliv smerem dovnitr okolo sluchatka do hlavy, ale ven od hlavy.

Podle meho je SAR norma napsana dobre.

0 0
možnosti

P92e32t33r 71N67o58v95á33k

11. 1. 2015 0:36

předpokládám že obrovská telekomunikační lobby 

ráda zpochybní každou studii 8-o

  

jde jim o obrovské peníze

0 0
možnosti

P11e11t36r 19N91o97v34á34k

11. 1. 2015 0:39

Vědci mají důkaz: používání mobilních telefonů mění mozkovou činnost ... 

https://www.toplekar.cz/archiv-clanku/vedci-maji-dukaz-pouzivani-mobilnich.html

0 0
možnosti

J72a95n 30B74á72r91t32a

15. 12. 2014 17:39

Ono je potřeba si uvědomit, že se náš životní prostor za tu dobu hodně změnil. 

Nejsou to zdaleka jen mobily. Začít můžeme třeba u mikrovlnek v domácnosti, které pracují s řádově vyšším výkonem a jejich stínění nemusí být vždycky stoprocentní. 

Pak tu máme přechod na digitální vysílání TV a s tím spojené nové vysílače o vysokých výkonech (třeba pražský Žižkov vysílá cca 300 kW jen televizi, o dalším nemluvě). Ve světě to je podobné (Toronto, Berlín, Tokio atd.). K tomu se může přidat i pulzní regulace tramvají, metra, vlaků atd. místo dříve používané odporové. Tam jde rovněž o stovky kW, které ve formě elektromagnetického záření vycházení z motorů ale třeba i z trakčního vedení (troleje). 

O milionech různých mikrovlnných pojítek, stovkách základnových stanic operátorů a dalším ani netřeba se zmiňovat. 

Najde se toho samozřejmě mnohem víc ale nemá smysl tu dělat sáhodlouhý seznam. 

Díky tomuto máme všichni neustále kolem hlavy nejméně desítky W všelijakého radiového smogu navíc většinou v pulzní podobě, která je hodně odlišná od dřívějších analogů. Mobil se v tom ztratí jako kapka v moři i kdyz nelze vyloučit, že někdy je tou kapkou poslední, která způsobí přetečení poháru. 

A tohle všechno v prostředí, kdy máme těla plná chemie z potravin, smogu atd. 

Tedy situace zatraceně odlišná od situace např. před 25 lety.

0 0
možnosti
Foto

Konečně výstižné honocení Sm(a)rtfounů. Předmětů jejichž obchodní úspěch je založen především na fetišismu....

0 0
možnosti
Foto

Mobilní telefon používám 15 let. Pod výsledky studie se podepisuji vlastní krví.

0 0
možnosti

Jednoduchý pokus, který si může udělat každý. Nejdříve pár čísel:

- GSM frekvence 0,9 GHz, 1,8 GHz, 1,95 HGz

- UMTS: 0,4 GHz

- WiFi: 2,4 nebo 5 GHz

- mikrovlnná trouba: 2,45 GHz

A nyní vlastní pokus:

Vezměte sklenici nebo hrnek s vodou, do něj vložte syrové vejce, dejte do mikrovlnné trouby, přikrejte poklopem a zapněte na 10 minut na nějaký menší výkon na cca 5 - 10 minut a hlídejte, abyste to nepřehnali a vejce vám nevybuchlo (tj. raději hezky pomalounku).

Pokud vše provedete správně, po rozbití je vejce vařené - ALE BÍLEK JE ČERNÝ a ne bílý.

No a teď co asi dělají WiFi a mobily a mikrovlnné spoje s lidským mozkem?? Pro šťouraly upozorňuji, že hygienické limity jsou stanovovány dle ohřevu, ne dle změn ve struktuře organických molekul/buněk.

(no a samozřejmě takové kuřátko ohřáté v mikrovlnce dopadne úplně stejně, jen to na první pohled nevidíte - proto se také všude píše že vejce se v mikrovlnce nedá uvařit, abyste se neděsili)

2 5
možnosti

1) Pěkná blbost, vejce na tvrdo se dá v mikrovlnce uvařit úpně bezproblémů... dělají se dokonce umělohmotné formy do kterých se vejce rozklepne aby nehrozil výbuch při jeho vaření.

2) Srovnávat podle frekvencí a nikoli podle vyzařovaného výkonu je taky pěkná krávovina.

1 2
možnosti

Asi tak za deset let budeme moudřejší. Jestli se najednou objeví enormní nárůst rakoviny mozku, budeme vědět, komu za to "poděkovat". Pokud s tím někdo chce něco udělat už dneska, existuje ochrana a dá se na internetu poměrně lehko najít. Domnívám se, že funguje.

0 0
možnosti
Foto

Ochrana? Tak to by mě zajímalo. Doufám, že nemáte na mysli koupit si nový telefon....

0 0
možnosti

Smartphone si nekoupím. Stačí, že jsem stále oblbován vládou idiotů a jim patřícími sdělovacími prostředky.

2 1
možnosti

Ja také ne. Zatím jsme si nekupovala žádný, mám ho jako sporný "benefit".

;-)

1 0
možnosti

T46o58m49á65š 22H56e13j40d38a

13. 12. 2014 12:08

Takže nejprve vyslovím hypotézu, že cosi něco způsobuje a pak čistě účelově provedu průzkum na lidech, kteří se mi hodí, navíc když vím, že ono „cosi“ je masově rozšířené. Takto se opravdu seriózní průzkumy neprovádí. Co se týče krátkozrakosti, tak to je pravda, ale opět za to nemohou telefony, ale fakt, že je oko používáno příliš často na krátké vzdálenosti. Takže když budu denně x hodin čumět do zdi z deseti centimetrů, taky si krátkozrakost vypěstuju. Nadruhou stranu už se v článku nezmiňuje jiný fakt, který jediný opravdu může škodit, a to emise modrého světla displeji telefonů, TV či monitorů, které např. blokuje produkci hormonu zodpovědného za spánek, navíc významného antioxidantu, takže může nepřímo přispívat ke vzniku rakoviny.

Mimochodem, mikrovlnné záření o frekvencích řádově jednotek GHz se naopak používá k léčení rakoviny. Využívá se dvou faktů: že toto záření je schopné prostoupit několik cm do lidského těla a že nádory mají menší odolnost vůči teplu než ostatní tkáň. A tím se dostávám k tomu, že jediným prokázaným účinkem mikrovlnného záření na lidské tělo je účinek tepelný.

3 1
možnosti

souhlas. s tim modrym svetlem u mobilu doporucuju vyzkouset aplikace Twilight Je to docela dobra vec...

0 0
možnosti

Ah, vědecký tým. Jedna z desetitisíců komických studií s chybnými závěry.

Jako v tom Limonádovém Joeovi, pal, nepal, pal, nepal...8-o

2 2
možnosti