Diskuze

Revoluční mobil od Googlu: jednotlivé díly si spojíte doma na koleni

Google oznámil další pokrok u modulárního telefonu Project Ara. Firma právě zveřejnila vývojářskou sadu, která dovolí vyrábět jednotlivé moduly téměř komukoli. Smartphone si tak zákazníci budou moci poskládat z částí od různých výrobců.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VA

Mám obavu že poskládaná věc bude 2 těžší a 2x dražší než obvyklá konstrukce. Ono zajistit, aby při pádu na zem z toho nebylo 10 dominových kostek po prostoru, něco materiálu navíc spolkne.

0 0
možnosti
RD

Pokiaľ to nebude otvorený systém pre slobodný softvér, je to na prd...

0 0
možnosti
MH

Nemůžu se dočkat.

2 0
možnosti
FN

Tak že bych se dočkal telefonu, jaký chci já a ne abych musel brát to co si myslí výrobce, že chci ?

4 0
možnosti
JP

bude to mít výhody i nevýhody, osobní mobil si z toho asi nesložím, ale vidím výhody pro další hračky jako GPS/GSM sledování auta, web kamera, 3D kamera, meteostanice, prostě větší technický možnosti pro vyjímečný využití.

0 0
možnosti
AH

Na toto se velmi těším. Obdobná situace jako u NB vs PC. Monitor mi stačí (ten morálně stárne rozhodně mnohem pomaleji), ale hodí se více výkonu. U PC není problém, u NB si člověk zbytečně kupuje nový displej (a leckdy i horší).

Zde také, v zásadě postačuje vyměnit CPU (zde asi spíše SoC) a přístroj může být opět plně aktuální. Otázka je, na kolik si mohu vylepšit např. jen bezdráty (např. MIMO nebo NFC), když jsou dané věci integrované v SoC....

Jistě si dovedu představit vyměnitelné:SoC, RAM, úložiště, aku, kameru, displej. Více bude asi součástí vlastností SoC.

Příp. další čtečku karet, DVB modul, pod....

2 0
možnosti
RH

No tak třeba NFC není jenom ten kousek křemíku v SoC, SoC, stejně jako i další věci, nutně potřebují další okolostojčnosti, jejichž integrace na čip SoC buďto není technicky možná, nebo by byla kontraproduktivní. Nedovedu si tam představit třeba onu vysílací/přijímací cívku, stejně tak jako přijímací či výkonovou vysílací část.Samozřejmě, že píchnout cívku přímo na hulváta na SoC by mohlo jít, mohlo by to fungovat, ale projití kolem zdroje silného elmag. pole by mohlo znamenat okamžitou smrt SoC. A taky výkonová část by mohla snadno zabrat třeba čtvrtinu plochy čipu, nehledě na dodatečné tepelné ztráty, s nimiž se musí počítat a možnost, že bude potřeba složitě eliminovat vzniklá rušení buzením cívky, tedy kusu drátu.

Třeba na Tx/Rx části by se dala vylepšovat třeba citlivost, nebo by se mohla stát univerzální pro další a další VF aplikace.

0 0
možnosti

Mimo téma: Windows Phone 8.1 Developer Preview je uvolněné ke stažení... :-)

2 1
možnosti
MP

Díky za tip,ale myslím že není vhodné místní letku dráždit zmínkami o WP.;-)

0 0
možnosti
RH

Modularita je dobrá věc, avšak v tomhle případě to bude mít spoustu nevýhod. Zatímco u stávajících nemodulárních telefonů stačí Android s jádrem optimalizovaným jen pro disponibilní hardware, tady bude zapotřebí použít univerzální jádro s množstvím ovladačů navíc. Je pak mnohem větší a mnohdy i pomalejší. Ale to zas tak moc problém v dnešní době není, konzumentovi to bude šumák, protože potřebuje Seznam internetů a hlavně Féjs, pastvu pro ovce.

Nicméně problém s hardwarem bude značnější - ten bude o něco složitější (víc dílů = větší poruchovost), ale hlavně konektory jsou mechanické díly s jistou životností a dneska se pro Evropu musí pájet bezolovnatě (poděkujme Bruselu RvEU za RoHS, za tak vynikající kurvítko, terminus technicus elektrikářů; označuje díly a výrobní technologie schválně snižující životnost přístroje; a v kombinaci s čím dál víc rozšířenou technologií BGA, u mobilů hojně používanou, to je pak masakr, když u čipu prdne kuličkový spoj a telefón najednou nejde). Bezolovnaté spoje bývají křehké a velmi často jsou časem ničeny tzv. cínovým morem. A jakmile to bude někdo mít v kapse, kde se při pohybu bude telefon nutně prohýbat, dříve či později dojde k prasknutí spoje a onen modul bude na vyhození, protože se jeho oprava finančně nevyplatí. A tak kupuj, konzumente, kupuj!

A nakonec, PC jsou také velice modulární (a jen částečně laptopy), přesto jsou prý již po několikáté odsouzeny k výhynu. Proč? Protože konzumní ovce, co se spokojí s přerostlou tabletou, neocení, že si mohou s trochou šikovnosti svépomocí postavit počítač přesně podle svých představ, že stolní počítače už z principu mohou mít mnohonásobně vyšší výkon ve všech směrech (více prostoru, netřeba šetřit energií a provoz je energeticky efektivní - ztráty při provozu baterie, její omezená životnost).

3 3
možnosti
TC

T47o88m96a98s 62C58e59n19e92k

14. 4. 2014 12:14

Nerozumím té motivaci to dělat. Proč?

0 2
možnosti
TK

Pak nejste cílová skupina, což ovšem neznamená, že tato neexistuje ;)

8 0
možnosti
Foto

P36a94v79e68l 47Š18i58m43s34a

14. 4. 2014 12:09

Mno, nemůžu si pomoct, ale v současný době se všichni výrobci snaží o nejlehčí, nejtenčí a nejpevnější telefon. Z principu modulární řešení nemůže být tenčí, menší a lehčí než zapouzdřenej systém, když nic jinýho tak kvůlim mnohým "spojům" mezi jednotlivými moduly a kvůli nutnosti univerzálního seskládání (např. teď si může výrobce na desku napájet procesor vedle kamery a GPUčka, pokud mu to v optimalizaci ušetří místo, a vícevrstvý plošný spoje jsou efektivnější než jednoduchý, kterých ale modulární řešení těžko může nevyužít - už jenom proto že není dopředu známo "odkud kam má tenhle spoj vést").

Jo, asi to bude separátní segment trhu, pro fajnšmekry co si doma staví vlastní pécéčka. Lidi co si kupujou hotový počítače si budou podle mě kupovat i hotový mobily...

Nebo jinak: Nechámě-li spory o softwarovou platformu stranou, když člověk bude chtít sám postavit počítač s (porovnatelnejma) parametrama Mac Pro ("popelníčku") ve smyslu výkonu, chlazení, spotřeby a hluku z běžně dostupnejch komponent, nikdy nemá šanci dostat se na stejný rozměry a váhu.

0 0
možnosti
GH

Viděl bych to celkem na tři segmenty - nás hračičky jste zmínil, doplním zájemce o nestandardní konfigurace a děti / teenagery.

1 0
možnosti