Diskuze

Jaký máte názor na chytrou anténu ClearBeam?

Jednu z cen na proběhlém světovém kongresu GSM asociace si odnesla i veřejnosti poměrně neznámá společnost, která vyrábí antény pro mobilní sítě. Cena byla konkrétně udělena za chytrou anténu ClearBeam, která by měla zlepšovat pokrytí i kapacitu sítě. Pomůžou chytré antény vytrhnout operátorům trn z paty tím, že jim výrazně vylepší kvalitu pokrytí?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

pietro

15. 4. 2002 15:17
smart anteny
Zdravim chcel by som vediet nieco viac ohladom smart anten v mobilnych telekomunikaciach neviete mi poradit nejake stranky najlepsie cz alebo sk??? alebo ak by niekto mal nieco v slovencine alebo cestine.
0 0
možnosti

Beny

28. 2. 2002 16:51
NAKLADY
Z tech nakladu, ktere jste vyjmenovali jsou dulezite jestejedny a to naklady na samotnou moznost postaveni BTS-ky - tedy povoleni ke stavbe a ruzne dalsi administrativni ukony s tim spojene.
0 0
možnosti

28. 2. 2002 21:07
Re: NAKLADY
S tim bych spise nesouhlasil.Tyto administrativni vylohy se musi platit i za postaveni "obycejne" BTSky.Navic,kdyby operator vylepsoval sve pokryti tim,ze by upgradoval BTS pridanim chytre anteny,asi by znova o povoleni postavit BTS nezadal.
0 0
možnosti

Peter Polak

28. 2. 2002 11:02
Datasheets

http://www.wireless-online.com" target="_blank" rel="nofollow">http://www.wireless-online.com

Produkty su vcelku slusne popisane v pdf-kach firemnej stranky.

S pozdravom Ing. Peter Polak

0 0
možnosti

Jiří Burda

28. 2. 2002 9:23
Princip
Moc jsem ten princip nepochopil, ale zajímal by mě. To o čem jsem slyšel já funguje tak, že anténa obsahuje celou řadu malých zářičů (antén) a každý z nich je napájen zvlášť, na rozdíl od yagiho antény, kde je napájen jen jeden a ostatní prvky jsou jím rozkmitávány. Výsledné pole antény je dáno součtem jednotlivých příspěvků - v některém směru se sčítá v jiném odečítá a tak vytváří směrovou charakteristiku. U yagiho antény je tedy výsledné statické. U smart antén lze fázováním napájení jednotlivých prvků směrovou charakteristiku měnit (zužovat/rozšiřovat, hýbat s úzkým paprskem). Např. lze takto bez mechanického pohybu antény realizovat radar, jehož anténa má široký svazek a provádí přehled. Jakmile objekt zaměří tak paprsek zúží, aby jej mohla lépe sledovat a směrový paprsek se pak pohybuje spolu s objektem. Tady by to mohlo být ještě jinak. Paprsky by byly statické a každý z nich by zachycoval účastníky jen ze svého směru. Úzký paprsek znamená menší rušení mobilů, které nejsou ve směru vysílání a taky zvýšení zisku antény ve směru vysílání, tedy větší dosah, menší vysílaný výkon. Inteligence byla v tom, že anténa by si musela účastníka při jeho pohybu předávat mezi jednotlivými paprky. Byla by to pak vlastně základnovka ne třísektorová, ale třeba 21 sektorová. Sektory by nebyly odlišeny mechanicky, ale jednotlivými paprsky. Teď mě napadá. Mají paprsky stejné kmitočty? Fakt zajímavé
0 0
možnosti

joyo ray

1. 3. 2002 8:48
Re: Princip
Oba typy smart antén jsou vyvíjeny a ten druhý se už i dá koupit. Je to už minimálně tři roky, co podobné antény začala nabízet například švédská firma Radiodesign. Několik takových antén v živém provozu je k vidění například v Budapešti. Problém je v tom, že takové antény lze požít pouze pro "tch vrstvu" tedy transcievery, na kterých se nevysílá BCCH kanál. Tohle omezení hodně snižuje výhodnost použití takových antén. Údaje o nahrazení 28 původních BTS pouze 4 novými můžete v klidu přiřadit k marketingovým žvástům typu "když je prádlo bělejší, tak je koláč chutnější a pračky se smějí...".
0 0
možnosti