Mít mobil je pro děti běžnější než vlastní knihu

Mít mobil je pro děti běžnější než vlastní knihu | foto: Profimedia.cz

Děti dávají přednost mobilu před knihou. Čtou nanejvýš SMS

  • 25
Vlastní mobil máme, knihu ale žádnou. Tak to podle britského průzkumu vypadá mezi dětmi od sedmi do šestnácti let. Mobily prý navíc nutí děti dělat ukvapená rozhodnutí. Na přemýšlení nemají čas.

Zeptejte se dítěte ve věku kolem sedmi let na knihy. Odpoví, že žádné nemá. Zeptejte se ho na mobilní telefon. Devět z deseti ho bude mít v kapse. Výsledek ukázala studie, kterou provedla britská dobročinná organizace National Literacy Trust mezi sedmnácti tisíci mladými respondenty.

Zhruba 85 procent dětí ve věku od sedmi do patnácti let má vlastní mobilní telefon. Oproti tomu jen 73 procent školáků má doma alespoň jednu svou knihu. Průzkum tak potvrdil všeobecně známý trend, že literatura se u dětí stává velkou neznámou.

Nejenže jsou mobily častějším majetkem nejmladších školáků, ale navíc na ně údajně mají negativní vliv. Podle odborníků neblaze působí prediktivní technologie, například populární T9. "Když dítěti stačí napsat jen několik písmen a telefon za něj domyslí zbytek, je to škodlivé. Může pak očekávat, že všechno na světě bude takto automatické," řekl Michael Abramson, profesor australské univerzity Monash.

Situaci přirovnává k přecházení silnice. Jestliže dítě předpokládá, že se všechno děje automaticky podle jeho potřeb, může se třeba přestat rozhlížet.

Možnost prediktivního psaní textových zpráv nabízí uživatelům většina mobilních telefonů. Prediktivní funkce fungují většinou tak, že místo klasického vyklikávání jednotlivých písmen mobil rovnou nabídne slovo, které byste mohli chtít napsat.