Výběr deseti zajímavých a zvláštních melodií pro mobilní telefony

Výběr deseti zajímavých a zvláštních melodií pro mobilní telefony | foto: Vodafone

Desítka nejšílenějších melodií na mobil

  • 32
Vyzváněcí tón, který díky své vysoké frekvenci slyší jen teenageři nebo melodie zvyšující vaši sexuální přitažlivost? To vše v dnešní době existuje. Našli jsme pro vás deset zvláštních a zajímavých zvuků pro mobilní telefony.

Spolu s masivním rozšířením mobilních telefonů se součástí každého z nás staly i vyzváněcí melodie. Ne každá je však obyčejná. Mobilní zábavou projdou denně miliony dolarů a výrobci se předhánějí, kdo nabídne tu nejvýstřednější.

Tak, jako bychom našli mobilní telefon v kapse drtivé většiny z nás, mohli bychom rozeznávat i mezi nepřeberným množstvím nejrůznějších vyzváněcích tónů. Podle melodie, která se ozve v případě příchozího hovoru, lze rozeznat povahu nebo aktuální náladu daného člověka. Na výběru zvuku nebo hlášky si zkrátka dáváme čím dál více záležet.

Melodiím je už přes padesát let

Většina lidí si myslí, že melodie jsou trendem, který má své kořeny u mobilních telefonů uvedených na trh před deseti, maximálně dvaceti lety. Skutečnost je však taková, že první vyzváněcí tón přišel na svět už v roce 1956. Americký operátor Bell Telephone tehdy oznámil, že jeho výzkumné oddělení pracuje na telefonu, který místo dotěrného drnčivého vyzvánění vydává zvuk klarinetu. Inženýři zámořského operátora tehdy dozajista netušili, jak hodně se jejich vynález během zbytku celého století bude vyvíjet.

Fenomén dnešní doby

Zatímco v minulosti se výběr melodie zužoval pouze na rozsah zhruba třiceti skladeb, které paměť telefonu nabízela, dnes můžete vyzvánět prakticky čímkoliv – od písniček z předních příček světových hitparád přes filmové hlášky až k bizarním (leckdy i nechutným) zvukům, které může vydávat lidské tělo. Změnila se navíc i technologie. Před lety to byly pouze jednohlasé zvuky, posléze vícehlasé – polyfonní a dnes jsou běžnou funkcí každého telefonu reálná vyzvánění, tedy například MP3 písně ve své originální podobě a v plné kvalitě.

My jsme se pokusili vyhledat desítku nejstahovanějších, nejkontroverznějších, zajímavých a zvláštních melodií, které dozajista upoutají pozornost kolemjdoucích. Zeptali jsme se zároveň veřejnosti, jaké tóny jim nejvíce „lezou na nervy“. Výsledky naší malé ankety si můžete přečíst v pravém sloupci článku.

Nokia tune – původně španělská etuda

Čím jiným začít, než melodií, kterou má jako svůj hlavní vyzváněcí tón zvoleno nejvíce lidí na celé planetě. Je jí Nokia tune, tedy zvuková nahrávka, kterou finský výrobce implementuje do svých mobilních telefonů už od pradávna. Bývalí majitelé legendárního modelu 5110 si ještě určitě vzpomenou, že i oni ji nějaký ten čas měli aktivovanou. Málokdo však ví, že kombinace chytlavých tónů nepochází z dílny Nokie, nýbrž od španělského hudebníka Franciska Tarrega. Jedná se původně o etudu s názvem „Grand Valse“ - tak byla v některých telefonech i pojmenována. 

Nokia tune v notách

Zdroj: Wikipedia

Postupem času si však lidé tento zvuk spojovali s telefony Nokia do takové míry, že ho začali přezdívat jako „Nokia tune“, tedy v anglickém překladu „zvonění Nokie“. Ostatně – která jiná melodie se může pyšnit tak obrovským množstvím cover verzí? Její motiv posloužil i jako inspirace několika hudebním umělcům. V následujícím videu si můžete poslechnout, jak zní „mobilní waltz“.

 Zeptali jsme se vás na vyzváněcí tóny

 „Hlasité melodie z vašeho mobilního telefonu nejen obtěžují, ale mohou také přispět k nevratnému poškození sluchu. Osobně nechávám výběr melodie na vkusu majitele, ale přimlouvám se za co nejtišší hlasitost, v hlučném prostředí bych pak volila vibrační vyzvánění.“

Mgr. Adéla Bartlová (25 let), odbornice na problematiku sluchových vad

nbsp;„Mluvené melodie mi přijdou trochu trapné - sama bych si je na mobil nikdy nedala a když se to někomu ozve, tak je mi také trochu trapno a doufám, že to ten člověk rychle zvedne. Z melodií mi vadí cokoli, co je moc hlučné a ostré. Do hlučného prostředí stačí jednoduché pípání, důležité je, aby to byly vysoké tóny - ty tím šumem prorazí.“

Linda Výborná (31 let), překladatelka

 „Mám rád koledy jako melodie, několikrát se mi dokonce v MHD stalo, že jsem bezděky začal zpívat, když spolucestujícímu začal mobil vyzvánět "Narodil se Kristus pán". Byla z toho velmi legrační situace. Naopak mne dokáže vytočit, když má někdo stejnou melodii jako já.“

Jakub Lanc (21 let), student

 „Já mám raději tišší melodie, kterých se neleknu. Náladu mi zvedne známá, v tu dobu často hraná a populární písnička, která je melodická a pozitivně laděná. Hlášky typu „já zvoním“ se stupňující kadencí hlasu mě leckdy dokáží rozčílit.“

Ing. Jana Květoňová (43 let), podnikatelka

 „V dnešní době, kdy drtivá většina uživatelů vlastní mobilní telefon zvládající nejen polyfonní melodie, ale často také zvonění ve formátu mp3, mě potěší, když z reproduktoru zaslechnu oblíbeného interpreta. Naopak není nic příjemného, když k mým uším dolehnou melodie těch hudebníků, kterým patří spodní příčky mých žebříčků. Konkretizovat a zmiňovat určité melodie a zvonění myslím nemá význam.“

Radek Mikudík, redaktor Palmare.cz


Crazy Frog to odstartoval

Do konce devadesátých let to byly jen obyčejné předělávky neznámých hudebních skladeb nebo přímo výtvory výrobce telefonů. V roce 1997 však sedmnáctiletý Švéd Daniel Malmedahl na svém počítači nahrál zvukovou nahrávku, ve které i za pomoci svého hlasu zkombinoval zvuk žáby s několika dalšími melodiemi a odstartoval tak nové odvětví mobilního businessu. Jeho originálního nápadu si všimla společnost Jamba! a odkoupila od něj na celou animovanou postavičku, zvuky i autorská práva.

Největší hit Crazy Froga, žáby, která „brebentí“ do nejrůznějších songů, je Axel F – předělávka známé písničky z osmdesátých let. Vydělala tolik peněz, že odstartovala novou éru mobilní zábavy, a to jak domácí tvorbu vyzváněcích tónů, tak i profesionální vytváření remaků známých hitů. Paradoxní je, že zatímco v době svého uvedení patřila k nejoblíbenějším vyzváněcím tónům (především mezi mladší věkovou skupinou), v současnosti rozčiluje téměř každého. A protože už díky stále se snižující popularitě není v ulicích tolik slyšet, zavzpomínejte si alespoň v ukázce včetně videoklipu pod tímto odstavcem.

To jsem já, tvůj mobil!

Crazy Frog postupem času ztrácel na své oblíbenosti a do světa mobilních melodií se zkrátka muselo přijít s něčím novým. Se zvuky typu „to jsem já, tvůj mobil“, které dnes „cuchají“ nervy mnohým z nás, se proslavil především Antonín Kaška. Zatímco před dvěma třemi lety, kdy se reálné tóny objevovaly pouze u nadšených uživatelů mobilních telefonů a „šmoulohlas“ řvoucí z reproduktoru hlášku „tak už mě zvedni“ dokázal pobavit celou tramvaj, dnes zvuky tohoto typu rozčílí třeba osazenstvo v čekárně u doktora.

Reproduktor - ikona
 

Stupňující se a dotěrné vyzvánění typu „já zvoním“ není zdaleka vrcholem originality autorů melodií. Parodie se dočkaly i známé reklamy, jakými je třeba slogan „větší, než obvykle“ ze spotu firmy Sazka. Pánové, jen si představte tu situaci. Sedíte na autobusové zastávce a po chvilce si všimnete pohledné slečny, která se na vás dokonce začne usmívat. Pak se jí ale v kabelce ozve mobilní telefon s originálním vyzváněním – bude pro vás ona kráska stále ještě tak atraktivní? Posuďte sami poslechnutím následující ukázky.

Reproduktor - ikona
 

Reálná vyzvánění mohou být vtipná, otravná, ale i nebezpečná. Díky takovým hláškám, jakými jsou například „hele, zvedni to, volá ta k...a z marketingu“ můžete v nevhodnou situaci přijít třeba i o zaměstnání. Stačí se jen nacházet ve špatný čas na nesprávném místě a nechat si zapnuté vyzvánění. Na závěr přehledu o zvonění v podobě krátkých a vtipných hlášek přikládáme originálně zpracovanou nahrávku, která je určená pro vyzvánění budíku. Takzvané truetony nemusí být jen hanlivé, ale i povzbudivé a milé. Obzvlášť, když vás nechají si nějakou tu hodinku přispat.

Reproduktor - ikona
 

Twisted Nerve kroutí nervy nejen lidem

Jednou z nejstahovanějších melodií na portálech s mobilním obsahem je stará skladba, kterou proslavil Tarantinův film Kill Bill. Příběh chytlavého pískání je ovšem plný paradoxů. Ačkoliv píseň s názvem Twisted Nerve byla ještě před několika měsíci slýchat na každém druhém telefonu, dnes je na ústupu. A proč? Uživatelé, kteří byli pyšní na svou originální melodii, se zkrátka rozzlobili, že se mezi lidmi song ze soundtracku amerického trháku šíří lidově řečeno jako mor a stáhli si raději nějakou jinou. Pískání, které se dokáže „vrýt“ do paměti nejen člověka (viz následující video), tak začíná být v ulicích slýchat čím dál vzácněji.

Vyzvánění, se kterým budete přitažlivější

Pokoušíte se okouzlit partnera „svých snů“, ale stále se to nějak nedaří? Možná je to právě váš mobilní telefon, který vám v takto komplikované situaci může poskytnout výpomoc. Počátkem letošního roku byl totiž spuštěn výzkum, jehož předmětem je zkoumání zvuků, které pozitivně působí na části mozku řídící sexuální vzrušení člověka. Zjistilo se, že na ženy a muže působí odlišné tóny, a tak je důležité, abyste si při výběru konkrétní melodie nespletli, pro koho je vlastně nový svůdný prostředek určen.

Jelikož je zatím projekt, za nímž stojí doktorka Myra Vanderhood, v testovací fázi, jsou všechny doposud vytvořené melodie nabízeny k vyzkoušení zdarma na internetových stránkách www.pherotones.com. Pětici „zázračných“ vyzváněcích tónů určených pro ženy naleznete na této adrese, pro muže pak zde. Je však třeba dávat pozor, aby vám telefon nezazvonil v nevhodnou situaci, jako se to stalo na svatbě v následující videoukázce.

Osobně jsme Pherotones zatím nevyzkoušeli, proto celou záležitost bereme spíše s nadsázkou. Pokud s nimi však máte nějaké zkušenosti, pochlubte se nám v diskusi pod článkem.

Melodie, kterou slyší jen uši teenagerů

Populárním vyzváněním jsou v zahraničí „melodie“ označované jako Teen Buzz, tedy v překladu bzučení teenagera. Záměrně je slovo melodie v uvozovkách, jelikož se jedná pouze o velmi jednoduché a vysoké tóny (ne nadarmo se jim někdy říká Mosquito tones  - tóny komára) . A čím jsou tedy vlastně atraktivní? Frekvence těchto zvuků se pohybuje přibližně mezi 18 až 21 kHz, čímž se stávají neslyšitelnými pro drtivou většinu dospělých. Jakmile nám je totiž dvacet let, začne se projevovat deformace sluchu (jev jménem presbycusis), díky níž přestáváme vnímat zvuky o vysokých frekvencích.

Reproduktor - ikona

Pokud jste tedy například třicátníci a nemáte výjimečně „opečovávaný“ a dobrý sluch, nic neuslyšíte. A školáci se mohou začít radovat – ve třídě někomu začne nahlas zvonit mobil a všichni si toho všimnou, jen učitel ne.

Filmové hlášky pro všechny generace

Nebyli by to Češi, notoričtí vyznavači domácí filmové tvorby, kdyby se jim z kapsy občas neozvala nějaká ta hláška z některého nestárnoucího trháku. V dnešním článku vám na ukázku přinášíme námi vybrané pasáže – první z filmu Samotáři, kde Jiří Macháček exceluje jako neznalec státních symbolů a druhou (není snad ani nutno představovat) z legendární komedie Na samotě u lesa.

Reproduktor - ikona Reproduktor - ikona
 

Ukázky z filmů: Samotáři (režie Petr Zelenka) a Na samotě u lesa (režie Jiří Menzel)

Melodie ve formě hudebních skladeb mohou naštvat – každý má přece jiný vkus, zvuky typu „já zvoním“ mohou naštvat – ne vždy máme náladu na řvoucí a stále se stupňující nadávky od telefonu, který vyhrožuje, co všechno se stane, pokud ho nezvedneme, dobře vybraná filmová hláška ale naštvat nedokáže. Sami jsme vyzkoušeli, že ani ti nejotrlejší při vtipné pasáži nevydrží bez malého úšklebku. Některým věcem se jednoduše nelze nesmát.

Melodie zkrátka patří k mobilům

Vyzváněcí tóny tu s mobilními telefony vždy byly, jsou a budou. Ačkoliv média každoročně informují veřejnost o tom, jak prodej a obliba stahování melodií klesá, ve skutečnosti si lidé na vyzvánění dávají stále záležet. Problém úbytku tržeb firem živících se mobilním obsahem tkví v tom, že uživatelé si čím dál více a také úspěšněji hledají cestu, jak nákup zvuku obejít a získat ho zcela zdarma.

Pokud tedy nepoužíváte jen a pouze vibrační vyzvánění, určitě vám není jedno, co se při příchozím hovoru v ranním autobuse plném ještě polospících cestujících ozve. A pokud jste výjimkou, třeba vám dnešní článek poskytl inspiraci ke změně.