Denver testuje mobilní telefony s GPS

V Denveru bodou k lokalizaci tísňových hovorů pouívat GPS zabudované do mobilního telefonu.
Když Karen Nelson sjela s dodávkou do pangejtu ve sněhové bouři v Jižní Dakotě a volala o pomoc mobilním telefonem, trvalo to 40 hodin než jí našli.

V současné době se v Denveru testuje nová technika, která může zkrátit vyhledávací čas na tři sekundy. V Denveru samotném je počet použití mobilního telefon pro nouzové volání okolo 75 000 ročně, ale dispečeři nemají ponětí odkud může hovor přicházet. "Když někdo zavolá z mobilního telefonu, vracíme se prakticky do doby kamenné" tvrdí kapitán Ed Connors, vedoucí policejního komunikačního střediska.

Testovací provoz je reakcí na podmínku FCC, že v roce 2001 musí být provozovatel mobilní sítě schopen lokalizovat nouzový hovor s přesností 125 metrů.

Zatím se zdá, že systém je daleko přesnější. Čip v ceně 5-8 dollarů instalovaný v telefonu vyšle signál do počítače který pomůže GPS zaměřit volajícího s přesností na 12 stop - 3.6 metru.

Volání na 911 se pak objeví jako červená tečka na počítačové mapě v operační místnosti. Mapa je dokonce schopná sdělit na které straně ulice se volající nachází.

Dosud bylo možné volajícího najít pomocí metody trojúhelníků, ale to je těžkopádný a zdlouhavý proces při kterém dva nebo tři lidé objíždějí kolem s přijímačem, kompasem a mapou. Současný pokrok jim dovoluje určit která základnová stanice předala volání; to přiblíží zachránce řádově na míli od volajícího.

"V přeplněných městech s výškovými budovami a spoustou rušení ale nechcete prohledávat mílový kruh a pátrat po někom kdo prodělal srdeční příhodu nebomá jiný naléhavý problém." řekl Ellen Kirk, marketingový vice president společnosti SnapTrack, která zařízení testované v Denveru vyvinula.

Několik výrobců mobilních telefonů již dalo předběžný souhlas s montáží dodatečných čipů do mobilních telefonů pokud se Denver rozhodne systém trvale používat.

Relevantní články:

  • 24.8. - Vyhledání nouzově volajícího pokročilo


  • Témata: GPS