DCS-1800 nad Prahou funguje a jmenuje se CZ 03

Praha má svoji alternativní digitální síť. Po GSM-900 MHz sítích společnostíEuroTel a RadioMobil a po NMT-450 síti společnosti EuroTel se ve čtvrtek objevila CZ03.

Praha má svoji alternativní digitální síť. Po GSM-900 MHz sítích společností EuroTel a RadioMobil a po NMT-450 síti společnosti EuroTel se ve čtvrtek Vyberte si novou síť: CZ 038.července 1999 stala nad Prahou dostupná další mobilní síť pojmenovaná zatím konspirativním jménem CZ03. Nemýlíte se, je to síť DCS-1800. Tolik informací získal každý, kdo si minimálně na území centrální Prahy na dualband telefonu nechal vyhledat seznam dostupných sítí. Kromě EuroTel CZ a Paegas CZ tu objevil třetí, možná trochu nečekanou položku CZ-03.

Pátrání po původu této sítě bylo poměrně napínavé, ale přineslo své plody. Cestováním po Praze s mojí T18 rozšířenou o servisní menu se ukázalo, že se s největší pravděpodobností jedná o jednu základnovou stanici a to umístěnou pravděpodobně ve vyvýšené lokalitě. Zaměření jsem prováděl z Lužin bez pomoci druhého kontrolního bodu a původně jsem také chybně lokalizoval polohu na Petřín. Neměl jsem pravdu - BTSka se nachází ještě o několik kilometrů dále (z mé polohy byl Petřín na trase signálu) a to na Národním technickém muzeu kousíček od Letné.

Celkový pohled

Základnová stanice je umístěna na stožáře na střeše budovy. Jak se záhy ukázalo, výrobcem všeho zařízení je společnost Nokia. BTSka je určena výhradně pro DCS-1800 a také anténní systém je instalován pro DCS-1800. Mikrovlnou je pak BTSka napojena dále - nevíme přesně kam, nerozumně jsem nevzal dalekohled, leč odhaduji orientaci na sídlo společnosti Nokia Telekomunikace v Klimentské nebo ve Zlatnické ulici.

Společnost Nokia tedy zprovoznila další DCS-1800 síť v Praze, tentokráte ale s pokrytím velké části centrální Prahy i některých okrajových oblastí. Například na Lužinách již signál není dostatečný, ale na Praze 2 v Rumunské, kde má Mobil server redakci, je signál mimo budovy dostatečně kvalitní. Vzhledem ke konfiguraci anténního systému bych neočekával, že tato jedna BTSka bude připravena obsluhovat velké množství telefonních horovů, ale to pravděpodobně ani není její učel.

Nebude totiž náhodou, že společnost Nokia resp její divize Telekomunikace chystá na 14. července 1999 tiskovou konferenci. Především tuto tiskovku pořádá jiná PR společnost, než která běžně pro českou Nokia pracuje. Už zde se zřejmě projevuje důsledné oddělení projektu DCS-1800, protože Nokia je v současné době také dodavatel infrastruktury pro EuroTel. Z toho důvodu je uvnitř společnosti Nokia Telekomunikace vyčleněno zcela samostatné oddělení věnující se DCS-1800.

Síť CZ 03 (toto bude implicitní identifikace u telefonů, které nebudou "znát" jméno sítě třetího operátora a budou si uměť dekódovat číslo jeho nové sítě 230 03, což je většina dnešních telefonů) vybudovaná společností Nokia není jediná. Psali jsme o síti společnosti Nortel v Holešovické tržnici. Také Siemens kupříkladu postavil BTSku na ruzyňském letišti, Lucent má svoji BTSku na svém sídle a snaží se i Ericsson (a to výrazně!). Nicméně sítí samou pro sebe jsou zatím jen sítě Nortelu se jménem H 99 a síť firmy Nokia pod jménem CZ 03 - ta má ještě to pokrytí.

Proč ten poplach, proč tolik snahy? Licence bude stejně udělena až někdy v září tohoto roku. Mají dodavatelé technologií tolik důvodů ohánět se svými BTSkami a roztahovat svoje sítě nad Prahou? Proč utrácejí miliony? Jak funguje boj o zakázku na výstavbu sítě DCS-1800 a kdo všechno do něj půjde? To si povíme ještě v tomto týdnu!

PS: Do sítě CZ 03 se nedá přihlásit. Zdá se, že dohoda o vnitrostátním roamingu mezi RadioMobilem (na jeho kartě jsem to zkoušel) a CZ 03 nebyla podepsána... Nicméně sami si můžete zkusit, zda vám telefon (jen dualbandy a v Praze!) CZ 03 u vás doma najde.

PPS: Omlouvám se za kvalitu fotek - již se šeřilo, když jsem BTSku našel a digitální fotoaparát nemá tmu rád. Detailní snímky z normálního fotoparátu nešlo stihnout do pondělního vydání Mobil serveru.