Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


DateMan2 + SuperNames = nová mocná PIM suita na PalmOS

aktualizováno 
Firma StandAlone včera překvapila uživatele handheldů s PalmOS novou verzí diářového programu DateMan. Ten je najednou ve spojení se správcem kontaktů SuperNames velmi zdatnou konkurencí k dosud neotřesitelným vládcům této kategorie DateBk, či Agendus!

 

Po nesmělých začátcích se předlouho vyvíjený a posléze zase umrtvený produkt jinak velmi čilé firmy StanAlone dostal začátkem roku do nové fáze, když tento softwarový dům představil jeho druhou verzi. Oproti předchozím verzím je nový DateMan opravdu hodně vylepšený a my si jej nyní představíme.

 

Zobrazení dat

Jako správný dobrý diář kombinuje DateMan mnoho pohledů na data, a to v kombinaci úkolů, schůzek, kontaktů a poznámek. Uživatel má k dispozici celkem 8 různých zobrazení (přepínají se obvyklými ikonami vlevo dole) a zleva doprava jsou to následující.

Today
Stále populárnější zobrazení schůzek, úkolů a emailů daného dne, které přidal do své šestky Agendusu velmi úspěšně Iambic. DateBk jej dosud nemá a hodně fanoušků mu to vyčítá.

Seznam
Druhým zobrazením je souhrnný seznam diářových a úkolových položek. Vše je interaktivní, podržením stylusu vyvoláte různá lokální menu, kliknutí na záhlaví vás přenese na detail dne. Tímto fajn zobrazením DateMan exceloval už ve starších verzích.

Den
Detailní zobrazení dne umí blokově zobrazit schůzky v časové ose a v případě, že máte v daném dni splatné úkoly, tak se okno rozdělí a zobrazí úkoly nahoře. Rozhraní mezí okny můžete měnit tažením. Zde jsem objevil při rychlotestování jeden bug - když schůzku obarvím, ztratí se text v záhlaví. To se ale určitě vychytá. Sympatické je, že zde můžete celý blok posunovat tažením stylusem.

Týden
Dalším zobrazením je týdenní přehled schůzek a úkolů. I ten je konfigurovatelný - každé zobrazení má ostatně svoje vlastní konfigurační menu - viz ikona v hlavní liště.

Blokové zobrazení týdne
I zde můžete schůzky posunovat tažením stylusem, po kliknutí na blok se nahoře zobrazí obsah detailu.

Měsíc
Další obvyklé zobrazení z diářů, které umí znázornit (podobně jako Agendus) symbolické hodiny s obsazenými termíny, pak samozřejmě i ikony reprezentující vaše schůzky a úkoly.

Kvartál a Rok
Poslední dvě zobrazení umějí ukázat čtvrtletí a celý rok. Čtvrtletí ukáže tři měsíce a zbylý prostor využije pro zobrazení detailu označeného dne. Rok je na displejích 160x160 pixelů hůře čitelný, svůj účel ale splní!

   

 

Detail položek

Velmi důležitý bývá u diářů způsob vkládání a editace záznamů. U DateMan2 je editační okno velmi dobře vytvořeno. Obsahuje kromě popisu ještě několik příjemných funkcí navíc:

 • další pole - místo schůzky, jméno a telefon/emailová adresa
 • časová osa - u schůzek je editovatelná a můžete zde nastavovat termín tažením.
 • formátování - můžete text podbarvit a připojit k němu ikonu. StandAlone naštěstí opustil vlastní formát ikon a přešel na klasiku používanou v Agendus/DateBk.
 • linkování - každou položku můžete prolinkovat k jiným položkám z databází diáře, kontaktů, úkolů i poznámek.
 • další obvyklé funkce- můžete samozřejmě nastavovat opakování položek, prioritu a odškrtnutí u úkolů, kategorie u úkolů i schůzek, je zde i menu pro rychlý výběr data a času
 • šablony - často používané a opakované položky si můžete uložit jako šablony pro pozdější rychlé vyvolání
 • typy položek - k dispozici jsou schůzka, položka bez času, událost s rozsahem víc dnů, úkol, žurnálová položka a kontakt.

 

Nastavení a přizpůsobení

K dispozici je neskutečné množství preferencí, jejichž detailní popis by nám zabral zbytek týdne. Prvních šest oken je určeno k nastavení jednotlivých zobrazení, kde můžete většinou určit font a upřesnit zobrazení ikon, zkratek, typů položek apod.

Následuje nastavení alarmů, lišty pro přepínání pohledů, zobrazení detailů v denním zobrazení. Důležité je nastavení Defaults, kde můžete přiřadit jednotlivým kategoriím barvu a ikonu (u DateBookových položek dokonce nezávisle pro schůzky a události bez času).

Volba Fonts a Skins skrývá další důležitou funkci. Můžete si zde zvolit další fonty, na HirRes displejích je ale neumí zobrazit s vysokým rozlišením, a tak vypadají dost hloupě. K dispozici jsou i skiny a pozadí, zatím jsem ale na stránkách StandAlone žádné neobjevil.

Důležité jsou i nastavení DM Acces a Start/Wake, kde si můžete nastavit potlačení DateBooku, určit zobrazení viditelné po spuštění programu a dokonce automatické spuštění aplikace po zapnutí, takže se vám jako první po zapnutí může ukázat vaše TODAY obrazovka, což je vynikající věc!

Závěrem je třeba zmínit i provázání DateManu2 s firemním správcem kontaktů SuperNames (DM i SN zobrazí v titulní liště ikon pro přepnutí do druhého programu) se společně sdíleným správcem linků LinkLibrary.

 

Co DateManu2 ještě chybí k dokonalosti?

DateMan2 je skvělý program a okamžitý konkurent vládců PIM aplikací: programů Agendus Pro a DateBk5. Jako by si tvůrci DateMan2 vzali z obou těchto programů to dobré a spojili to do jedné aplikace, zejména:

- standardní ikony ve formátu 9x10 pixelů (low-res) a 18x20 pixelů (HiRes)
- šablony (jako DateBk)
- Today zobrazení (jako Agendus)
- skiny a podkladové obrázky (jako Agendus)
- nastavení kategorií pomocí barvy a ikony

V něčem je DateMan2 oproti svým konkurentům ještě dál, líbí se nám zejména skvělé linkování a provázanost se SuperNames, která dává celé dvojici vyšší kvalitu. Výborná je i práce s fonty. Propracovaná je interaktivita; takřka ve všech zobrazeních lze stylusem provádět přesuny, změny délky apod. Výborná jsou lokální menu. Potěší bohaté možnosti konfigurování a přizpůsobení, a to vše při skoro poloviční velikosti oproti konkurentům.

A co bychom DateManu2 zatím vytkli?

 • DateMan2 neumí měnit typ fontu na úrovni položky, neumí pracovat současně s oběma barvami (font a podklad).
 • Oproti DateBk nemá typ položky "float event", to ale není závada a řada uživatelů tuto funkci u DateBku ani nevyužívá.
 • DateMan2 neumí uložit aktuálně (a leckdy pracně) nastavené zobrazení.
 • V denním zobrazení při použití barev nezobrazí text (to je ale zřejmě bug, který bude brzy odstraněn). To se týká i různých "mišmašů" při změnách fontů v dvouřádkovém zobrazení, kdy se fonty dostávají přes sebe, změně barev po přepnutí barvy jako pozadí apod. Proč to ale StandAlone nevychytala hned, to nevíme.
 • v denním zobrazení neumí potlačit čas, kdy nejsou naplánovány žádné schůzky, v blokovém zobrazení neumí korigovat časové rozmezí.

DateMan

Diář pro PalmOS

Autor: StandAlone
Verze: 2.0
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PalmOS
Cena: 19,95 USD, v balíčku se SuperNames 34,95 USD

 Témata: PalmOS, Interaktivní


Nejčtenější

Během letu si chtěl natočit vedle letící letadlo, telefonu mu ovšem vypadl z...
Samsung mu vypadl z letícího letadla a nerozbil se

Může smartphone přežít pád ze 300 metrů, když i náraz z jen půlmetrové výšky mívá často fatální následky? Někdy zjevně ano. Třeba jeden tři roky starý Samsung...  celý článek

Podvodná nabídka ročního pronájmu top smartphonů a další špičkové elektroniky
Lákají na neuvěřitelně levné top smartphony, ale je to podvod

iPhone nejvyšší specifikace za pouhou tisícikorunu či například top model Samsungu jen za něco málo přes 900 korun ročně. Na první pohled je to velmi lákavá...  celý článek

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

Google Pixel 2 od HTC.
Pixel 2 na prvním obrázku. Vypadá to na hodně konzervativní přístroj

Letos se dočkáme druhé generace smartphonů Pixel od Googlu. Základní model některými vlastnostmi možná nepříjemně překvapí. Jinak bude ze staré školy.  celý článek

Ilustrační snímek
Úřad chce regulovat mobilní trh. Může to zlevnit volání a rychlá data

Podle Českého telekomunikačního úřadu na trhu nefunguje hospodářská soutěž. Regulaci však bude předcházet veřejná konzultace a následně analýza trhu. Výsledky...  celý článek

Další z rubriky

Find Wifi funkce na Facebooku
Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi síti.  celý článek

Záchranná služba představila ve středu oficiální mobilní aplikaci, pomůže...
Aplikaci české záchranky používá už 330 tisíc lidí, čekají ji vylepšení

Aplikaci Záchranka, která v naléhavých případech umožňuje přivolat si pomoc přes mobil, čekají v dubnu inovace. Spustí se zdokonalené funkce pro neslyšící a...  celý článek

Ilustrační snímek
Nikam nevolali, přesto mají platit tisíce. Oškubala je „astro aplikace“

Tváří se jako rozšíření oblíbené mobilní hry, ve skutečnosti však ukrývá škodlivý kód. Ten bez vědomí uživatele uskutečňuje hovory na audiotexové linky, které...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Mnoho podobných jich je na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.