Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Databáze pro Palm/Piloty

aktualizováno 
Databázové programy tvoří důležitou skupinu programů pro Palm/Piloty. Porozhlédneme se po těch nejrozšířenějších.

Databáze je : (a) způsob organizace informací umožňující jejich snadné vyvolávání a práci s nimi
(b) uzamykatelná ozdobná skříňka na polodrahokamy z ebenového dřeva*

** Snídejte s MobilServerem a máte vyhráno ! ***

 

Databázové programy na Palm/Piloty tvoří samostatnou skupinu produktů, obdobně jako databázové programy na PC. V nejrůznějších specializovaných podobách se s nimi setkáváme prakticky na každém kroku (existují programy na evidenci vašich CD, různé shop a pack listy, programy na správu URL adres, různé inventární programy, koneckonců váš AddressBook je vlastně taky jakousi databází kontaktů). My se však budeme v dnešním článku zabývat univerzálními databázovými programy, a to v cenové kategorii do 25 $.

Pomíjím záměrně dva luxusní produkty Pendragon Forms (s luxusní cenou 99,95$) a Satelitte Forms (ten stojí pomalu jako dva nové Palmy III - 369$), které jsou určeny spíš k práci s jejich desktop verzemi a k profesionálnímu užití (zejména Satelitte Forms lze používat jako pohodlné programovaci prostředí pro řadu možných aplikací.) Rovněž se nebudu zmiňovat o posledním hitu sezóny - "trošku jiné" databázi ThinkDB, které budu věnovat samostatný článek v příštím týdnu.

Běžný uživatel uvítá spíš odlehčené verze databázových produktů, které může lehce používat na zaznamenávání nejrůznějších osobních i pracovních informací - např. vytvoření domácího inventáře, katalogu knih, CD, videokazet, různých měr a vah členů rodiny, jízdních řádů, seznamu hesel a kódů atd. atd.. Zmíním se nejdříve o dvou freeware produktech. Předem předesílám svůj názor že tady platí zcela jednoznačně citát o tom, že si nemůžete dovolit kupovat levné věci. Databázový program je natolik esenciální součástí vašeho pilotího software, že opravdu doporučuji smířit se s investicí 15-25 $.

LIST

Databáze ListJednoduchý databázový program bez většiny databázových vymožeností s omezením na maximálně 3 položky. Informace zobrazuje ve dvou sloupcích, ke každé položce ovšem umožní přidat poznámku, která se zobrazí, je-li položka vybrána (je-li poznámka delší, program zpomalí).

Program byl vytvořen s cílem vyplnit mezeru na trhu, kde určití uživatelé mohou upřednostnit jeho jednoduchost, malou velikost i cenu. Může posloužit na jednoduchou evidenci vašich cédéček, filmů na videokazetách, může být dobrý i na vytvoření pomocného slovníku. Jednotlivé záznamy lze kategorizovat.

DB

GNU databáze DBProjekt vznikající v rámci GNU prostředí. Tímto snad může být zajímavý pro tvůrce aplikací (zdroj je přístupný), ne však zatím pro uživatele, kterým bude určitě vadit několik fatálních omezení, např. nemožnost dodatečně rozšířit databázi o další položku, absence sortingu apod.. Poslední verze 0.20 z dubna 1999 však naznačila, že může být zajímavé další vývoj tohoto produktu sledovat, neboť přinesla řadu zajímavých vylepšení, mezi jinými i tři typy polí.

 

MOBILE DB

MobileDBZ popisovaných shareware produktů je nejmenší, nejjednodušší a nejlevnější. Domovská stránka firmy obsahuje velké množství vytvořených databází z nejrůznějších oblastí, což ovšem samo o sobě nemusí být důvod ke koupi programu, neboť prohlížet vytvořené databáze lze i programem MobileDBLite, který lze zdarma stáhnout na domácí stránce firmy.

 

MobileDBProgram používá pro jednotlivé položky systém zvláštních editačních obrazovek (něco jako Memo) pro záznamy delší než 1 řádek. Tento systém má svoje klady a zápory a každý by si měl odzkoušet, zda mu vyhovuje. MobileDB je silný v oblasti filtrů (až tři filtry současně), krok neztrácí ani v třídění položek (tři úrovně). Po upgrade JFile na JFilePro může být jediným solidním datbázovým řešením pro ty, kteří mají málo paměti. Slabinou databáze je nemožnost definovat různé typy polí. Všechna pole jsou řetězci a to může leckdy vaši práci zbytečně komplikovat. Připomínám, že i freeware DB má tři typy polí.K programu je dodáván program na převod PDB <-> CSV.

JFILEPro

JFileZřejmě nejrozšířenější databázový program. Svoji oblibu si jednoznačně získal kombinací jednoduchého ovládání, rozumné velikosti a přítomností takřka všech relevantních požadavků běžných uživatelů na databázový program. V nejnovější verzi JFPro sice přidal na velikosti i na ceně, ale zvýšil rychlost a přidal některé nové typy polí a bohatší filtrování. Má devatero typů polí (String, Boolean, Date, Time, PopUp,MultiPopUp, Int,Uniq, Float), což je postačující pro většinu vašich potřeb. (Firma uvádí 13 typů polí, ale 4 z nich jsou pouze variacemi na téma jak vložit Date/ Time).

JFileJFile (spolu s HanDBase) používá systém editovatelných hlaviček (kliknutím na záhlaví sloupce lze provést sorting dle vybraného sloupce, popř. změnit šířku sloupce). Součástí menu hlavičky je i užitečná funkce Column Totals, která vám třeba u Boolean sloupce vrátí počet zaškrtnutých/nezaškrtnutých polí, u Int a Float provede součet, u ostatních typů počet položek v daném sloupci. Velmi pohodlná a inovativní je schopnost nastavování šířky sloupce tažením za jeho okraj (podobně jako u spreadsheetů). Součástí programu je rutina na CSV <-> PDB převod. Lze dokoupit ale i aplikaci JetFilePlus (50$), popřípadě JFEditPro (25$) na desktop editaci a další konverze.

HANDBASE

HanDBaseNejvybavenější, nejkomplexnější, ale taky, bohužel, nejdelší program v této kategorii. Rozhodně neexistuje nic, co by měly výše zmíněné produkty a u HanDBase to chybělo. Umožní nastavit 16 typů polí (Not-Used, Text, Integer, Float, Po-Up, Check-Box, Unique, Image, Date, Time, Link, Linked, Note, Heading, DBPop-Up, Calculated). Některé typy slouží k propojení mezi databázemi (Link, Linked, DBPopUp), pole Image vám umožní vložit jednoduchý náčrt, Heading velmi zpřehlední zobrazení položky databáze.Unikátní je i výpočtové pole Calculated.

HanDBaseObdobně jako JFile má vlastní menu záhlaví sloupců, kde kromě třídění nalezneme rovněž odskok do definování formátu pole a mocnou funkci Report, která u všech numerických typů polí a Check-Box poskytne nevídanou statistiku (počet položek, minimální a maximální hodnotu, součty, průměry, u Chech-Box i procentní poměry zaškrtnutých/nezaškrtnutých polí)Umožní opravdu bohaté možnosti bezpečnostních nastavení i zadání autorských poznámek ke každé databázi pro snadnější výměnu i používání databází. Na domovské stránce firmy DDH naleznete řadu předdefinovaných databází/appletů k vašemu volnému využití.

HanDBaseOdpověd na otázku - proč tedy HanDBase dosud neovládla trh, když toho nabízí za 20$ mnohem víc, než ostatní programy, není úplně jednoduchá, ale může to být třeba délka .prc souboru, kdy z  úctyhodných 100kB ve verzi 1.10 (ale na těch už je dnes JFile Pro taky) se vyšplhala až na současných 160kB ve verzi 2.0 (paradoxně však nová verze přinesla znatelné zrychlení). Jednou z dalších příčin je i fakt, že většina běžných uživatelů pro své jednoduché záznamy možnosti HanDBase neupotřebí (zejména relace a počet typů polí) a postačí jim jednodušší MobileDB, či JFile. K programu můžete zakoupit desktop program HanDJet, ovšem za nekřesťanskou cenu 70$, která asi osloví jen málo uživatelů. Je ale možné, že cena tohoto produktu taky přispívá k tomu, proč HanDBase dosud neovládla trh (JEditPro je levnější řešení).

Program

Přednosti

Slabiny

LIST

· Cena (je zdarma)

· Jednoduchost

· Chybí základní databázové nástroje

· Pouze maximálně 3 pole

DB

· Cena (je zdarma)

· Tři typy polí

· Chybí základní databázové nástroje (přidání položky, sorting, searching

MobileDB

· Velikost a nižší cena

· Filtry

· Pouze jeden typ polí (string)

JFile

· Postačující pro většinu potřeb při rozumné velikosti programu

· Nemá tolik funkcí jako HDB - chybí zejména propojení databází, výpočtová pole a kresba

HanDBase

· Nejmocnější nástroje v této kategorii

· Délka programu i jednotlivých databází

DB

LIST

MobileDB

JFilPro

HanDBase

Cena $

--

--

15

25

20

Velikost kB

22

21

36

99

160

Výrobce

Tom Dyas

Andrew Low

Mobile Generation

Land J Technologies

DDH Software

Maximálně databází

Mem

12

20

60

60

Maxim.počet polí

16

3

20

50

30

Typy polí

3

1

1

9

16

PopUp

--

--

--

ano

ano

Sorting (úrovně)

--

1

3

3

3

Filtry (počet)

--

--

3

5

2

Search/Find

--

ano

ano

ano

ano

Velikost sloupců

ano

--

ano

ano

ano

Relace mezi databázemi

--

--

--

--

ano

Desktop rutina k převodům csv souborů

ano

ano

ano

ano

ano

Lze dokoupit desktop editační verzi

ano

ano

 

Doporučení a závěry :

Doporučuji přejít freeware kategorii a zakoupit jeden ze tří shareware databázových programů. Mým osobním názorem je, abyste zvážili mezi JFile a HanDBase, neboť 5$ úspora u MobileDB není adekvátní omezením, která máte oproti těmto dvěma programům. Na druhou stranu velikost MobileDB může být velmi pádným argumentem, zejména pro majitele starších modelů Palm/Pilotů.. JFilePro je opravdu dostačující pro většinu vašich běžných potřeb, je přiměřeně velký a umí toho dost, aby vám dokázal vést vaše nejrůznější osobní, rodinné i pracovní evidence. Potřebujete-li vzájemně propojené databáze, popřípadě rozšířené možnosti z oblasti jednoduchých výpočtů v položkách, či schopnosti vkládat jednoduché náčrty, popřípadě nezáleží-li vám tolik na velikosti programu, doporučuji program HanDBase.A závěrem doporučuji počkat na recenzi programu ThinkDB, která bude příští týden.

Autor:


Témata: PalmOS, Slovník, software


Nejčtenější

Soyes 6S
Nejmenší „iPhony“ na světě můžete mít za 1 300 korun

Kopie iPhonů nejsou žádnou novinkou, v čínských e-shopech jich najdeme desítky více či méně povedených. Mezi ty minimálně zajímavé patří mini smartphony Soyes....  celý článek

Huawei P10 Plus patří mezi nejlépe se prodávající modely značky
Huawei si jde za svým cílem. Apple by mohl sesadit už v tomto čtvrtletí

Společnost Huawei chce být v roce 2021 největším prodejcem smartphonů. Před sebou má dvě překážky - Apple a Samsung. V uplynulém čtvrtletí se však čínský...  celý článek

Ilustrační snímek
Úřad chce regulovat mobilní trh. Může to zlevnit volání a rychlá data

Podle Českého telekomunikačního úřadu na trhu nefunguje hospodářská soutěž. Regulaci však bude předcházet veřejná konzultace a následně analýza trhu. Výsledky...  celý článek

Google Pixel 2 od HTC.
Pixel 2 na prvním obrázku. Vypadá to na hodně konzervativní přístroj

Letos se dočkáme druhé generace smartphonů Pixel od Googlu. Základní model některými vlastnostmi možná nepříjemně překvapí. Jinak bude ze staré školy.  celý článek

rozbitý telefon
Revoluční patent: mobil si sám opraví prasklý displej

Zní to jako pořádné sci-fi, ale praskliny na displeji možná mobily v budoucnu opraví samy. Poslední patent Motoroly naznačuje, že se na takové technologii už...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Facebook a Snapchat jsou zabijáci výkonu smartphonů s Androidem

Je jednou z nejčastěji instalovaných mobilních aplikací, současně však i jednou z těch, které nejvýrazněji ovlivňují výkon androidích smartphonů. Na rychlosti...  celý článek

Záchranná služba představila ve středu oficiální mobilní aplikaci, pomůže...
Aplikaci české záchranky používá už 330 tisíc lidí, čekají ji vylepšení

Aplikaci Záchranka, která v naléhavých případech umožňuje přivolat si pomoc přes mobil, čekají v dubnu inovace. Spustí se zdokonalené funkce pro neslyšící a...  celý článek

Aplikace Donald Draw: Executive Doodle umožní vytvořit (nejen) vlastní...
Vžijte se do kůže Donalda Trumpa. Vytvořte vlastní exekutivní příkaz

V aplikačních obchodech lze vybírat z nepřeberného množství mobilních aplikací, od užitečných až po zábavné. Do druhé kategorie spadají vesměs i aplikace,...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.