Burza, makléř, akcie

Burza, makléř, akcie - Burza, makléř, akcie | foto: Profimedia.cz

Další rána pro Vodafone. Kolos očekává rekordní ztrátu

  • 23
Vodafone utrpěl rekordní ztrátu. Čistá ztráta za loňský rok do 31. března dosáhla 40,8 miliardy dolarů. Důvodem jsou vysoké odpisy v Německu. Analytici očekávají propouštění za účelem snižování provozních nákladů.

Ztráta, kterou Vodafone zveřejnil, předčila propad hospodářských výsledků z roku 2002. Tehdy dosáhla 25 miliard amerických dolarů (přes 500 miliard korun).

Překonal by tak i historickou ztrátu majitele T-Mobile, německého Deutsche Telekomu. Ten v roce 2002 vygeneroval ztrátu ve výši 31,6 miliardy dolarů.

Společnost nejspíše ohlásí propouštění, aby snížila provozní náklady. Očekává se snížení o nějakých 400 pracovních míst, hlavně ve Velké Británii. Informuje o tom agentura Bloomberg.

Také se očekává, že společnost brzy odhalí plány o vstupu na trh s internetovým připojením. V rodné Anglii totiž Vodafone ztrácí body, protože zde France Telecom slučuje aktivity mobilní sítě Orange a poskytovatele Wanadoo. Zda založí vlastního providera nebo koupí nějakého existujícího, by se mělo rovněž ukázat v nejbližší době.

Možné je převzetí společnosti Cable & Wireless (C&W). Ta je v současné době ve finančních potížích, což by znamenalo nižší cenu pro Vodafone, jenž by tím získal slušný počet středně velkých společností, kterým by mohl prodat své služby. - více zde

Zázemí velké společnosti by dal C&W přístup k širokému množství zákazníků a provider by mohl konečně kompenzovat investice do infrastruktury. Další výhodou C&W jsou její aktivity v mobilních technologíích.

Kde brát peníze?

Nejistou budoucnost má i hodně diskutovaný podíl Vodafone ve americké společnosti Verizon Wireless. Šéf Vodafone sice první nabídky na prodej podílu rezolutně odmítl, ale v současné době by si odprodejem americké pobočky uvolnil část hotovosti. Vodafone prohlásil již dříve, že v případě možnosti by měl zájem o francouzského operátora SFR.

Vodafone také vyplatí zvláštní dividendu ve výši 16,9 miliard amerických dolarů. Peníze z prodeje Vodafone Japan poputují akcionářům, protože šéf Vodafone chce utišit jejich nespokojené hlasy.

K vyplacení dojde hned po valné hromadě, která se má konat v červnu. To by mělo uvolnit tlak na Aruna Sarina, generálního ředitele skupiny Vodafone, který je neustále kritizován za směřování Vodafonu k nikdy nekončící expanzi.

Vodafone už podniká potřebné kroky

První kroky k očištění financování už Vodafone začal. S japonskou internetovou společností Softbank se dohodl na koupi problémové japonské divize za 17 miliard dolarů (350 miliard Kč). - více zde

Operátor také oznámil, že se chystá odepsat hodnotu nehmotného majetku v objemu 23 miliard až 28 miliard liber. Tím chce právě reagovat na vyhlídky nižšího tempa růstu firmy. Většina odpisů by se měla týkat německé pobočky. - více zde

Vodafone by teď měly držet nad vodou především mladé trhy, tedy i Česká republika, kde by měl vykazovat silný růst. Na saturovaných trzích západní Evropy se bude růst zpomalovat, což čeká i ostatní konkurenty světové mobilní jedničky. - více zde

,