Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

CzechMate - předplacená volací karta SPT Telecom

aktualizováno 
CzechMate je předplacená telefonní karta vydávaná SPT Telecom. Jde o plastovou kartičku v hodnotě 500,750 a 1000 Kč, na ní je uveden čtrnáctimístný kód - ten slouí jako ověření vaeho vlastnictví karty. Tento ověřovací kód není krytý ádným jiným kódem nebo heslem, je proto teoreticky moné, e uhodnete jiný čtrnáctimístný kód metodou náhodného výběru a pak voláte na cizí kartu. CzechMatenemá ádný čip, jako klasická telefonní karta nebo SIM karta.

Pozor: oba operátoři omezují přístup na CzechMate karty. O omezeních chystaných EuroTelem čtěte zde. Omezení aplikovaná Paegasem jsou zde.

Obsah:

 1. Co je to CzechMate?
 2. K čemu je CzechMate karta?
 3. Jak CzechMate funguje?
 4. Ceny volání přes CzechMate
 5. Lze CzechMate používat v zahraničí?
 6. Kde lze CzechMate karty koupit?
 7. Jak lze CzechMate karty jednoduše používat z mobilních telefonů?
 8. Zde jsou odkazy na všechny články o CzechMate kartách u nás.

1. Co je to CzechMate?

CzechMate kartaCzechMate je předplacená telefonní karta vydávaná SPT Telecom. Jde o plastovou kartičku v hodnotě 500,750 a 1000 Kč, na níž je uveden čtrnáctimístný kód - ten slouží jako ověření vašeho vlastnictví karty. Tento ověřovací kód není krytý žádným jiným kódem nebo heslem, je proto teoreticky možné, že uhodnete jiný čtrnáctimístný kód metodou náhodného výběru a pak voláte na cizí kartu. CzechMatenemá žádný čip, jako klasická telefonní karta nebo SIM karta.

2. K čemu je CzechMate karta?

Pokud máte mobilní telefon, je velmi zajímavá možnost volání na čísla pevných telefonních linek za 2,50 Kč na minutu. Zejména pro tarify Go a Twist nebo Start a Ekonom je to velmi zajímavá a atraktivní varianta, už proto, že za volání na CzechMate linku z mobilu se nic neplatí.

CzechMate karta je určena především pro zahraniční turisty, ale je vhodná i pro nás v případě, že si občas potřebujete zavolat a nevěříte na fungující telefonní automaty - na číslo 0800 zadarmo voláte z jakéhokoliv automatu, můžete použít i telefony u známých a přátel, aniž byste jim cokoliv protelefonovali. Výhodná je také možnost volání na zahraniční čísla - i to je zajímavé pro mobilní telefony, kde jsou hovory do zahraničí často dražší.

Zajímavou představou může být spojení CzechMate karty s pagerem bez měsíčního paušálu - jste stále na příjmu, zavolat můžete odkudkoliv, kde je libovolný telefon - a za svoje a za lacino. Nicméně mobily jsou operativnější a také přeci jenom více v kursu...

3. Jak CzechMate funguje?

Jde o předplacenou kartu - tedy o systém kreditu, kdy dopředu zakupujete provolatelný bonus podobně, jako v případě Go či Twist karet. V případě CzechMate ale nejde o žádný čip, který je třeba vložit do telefonu - naopak, jde pouze o čtrnáctimístný kód, který může použít kdokoliv, kdo jej zná.

Vše funguje velmi jednoduše - zavoláte na Zelenou linku 0800-160168 (pro komunikaci v češtině). Toto volání je všude z České republiky zdarma a to včetně mobilních telefonů - za toto spojení nic neplatíte a ani u mobilů se samozřejmě nepočítá do minut zdarma. Poté jste vyzvání, abyste zadali svůj čtrnáctimístný ověřovací kód. Pokud jej zadáte dobře, jste vyzváni k zadání telefonního čísla, na které voláte. Poté je vám oznámen zůstatek karty a jak dlouho můžete na cílové číslo volat - pak už jste spojováni. Neplatíte tedy nic za telefonát na číslo služby CzechMate, platíte pouze dále uvedené tarify za spojení v rámci služby CzechMate. Tyto tarify se vám strhávají z kreditu CzechMate karty. Kartu lze použít i při volání z automatů, mobilních telefonů a všech ústředen, jedinou podmínkou je možnost tónové volby, jíž na telefonu vyťukáte kód a volané číslo.

4. Ceny volání přes CzechMate

Volání na pevnou linku v rámci ČR 2,50 Kč / minuta
Volání na mobilní telefon v rámci ČR 12,50 Kč / minuta
Volání na auditextové linky 0609 42,50 Kč / minuta
Volání do zahraničí dle ceníků SPT Telecom

Pozor: výsledná cena se zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru po skončení hovoru. Jediná minuta hovoru na pevnou síť tedy činí 3 Kč atd.

Oficiální ceníky: cena 2,50 Kč za minutu je platná v rámci propagační akce, kterou Telecom pro CzechMate karty vyhlásil. Regulerní cena je 6 Kč / minuta v silném provozu a 3 Kč mimo špičku - tyto ceny jsou na letácích, ale momentálně nejsou platné!

Platnost karty je 12 měsíců a neprotelefonovaná částka propadá SPT Telecom.

5. Lze CzechMate používat v zahraničí?

Ano, ale je potřeba volat na jiná telefonní čísla, která dostanete na letáku.

Od 10.9. 1998 lze telefonovat s CzechMate kartou obdobným způsobem z těchto zemí (ceny jsou uvedeny před zaokrouhlením za minutu)

 • USA - 44 Kč
 • Německo, Polsko, Rakousko - 20 Kč
 • Velká Británie - 26,80 Kč
 • Itálie, Belgie - 28,70 Kč
 • Maďarsko - 30,8 Kč
 • Španělsko, Řecko - 37,90 Kč.

Do listopadu má být možnost telefonování ze zahraničí rozšířena na Austrálii, Kanadu, Francii, Japonsko a Slovensko.

Volání ze zahraničí přes CzechMate je ovšem poměrně drahé a většinou se vyplatí podívat se po podobné předplacené kartě v zahraničí - ty nabízejí lepší tarify a jsou ve většině evropských zemích k dostání.

6. Kde lze CzechMate karty koupit?

V Praze poměrně snadno v prodejnách TeleSet, údajně také na poštách - tam se to ale moc nedaří, výjimkou budiž hlavní pošta v Praze v Jindřišské. Zatím nejspolehlivější jsou firemní prodejny TeleSet, v budoucnu by karta měla být prodejná i v trafikách a v benzinách, ale nějak to moc nefunguje a nespoléhal bych na to. Karta je k mání v hodnotách 500, 750 a 1000 Kč.

7. Jak lze CzechMate karty jednoduše používat z mobilních telefonů?

Některé mobilní telefony - Ericsson SH888 nabízejí přímou podporu pro využívání předplacených volacích karet typu CzechMate. U jiných telefonů je potřeba pomoci si uložením čísla CzechMate služby a ověřovacího kódu do paměti. Starší telefony ale neumožňují uložit příliš dlouhá čísla do paměti. Zde jsou shrnuty praktické rady a poznatky, jak na jednotlivých telefonech CzechMate optimálně používat:

 • Nokia 6110
  Uložte do paměti toto číslo, kde znak p získáte většinou delším či opakovaným stiskem hvězdičky - jde o symbol pauzy. 0800160168p12345678901234 Po dovolání se na službu CzechMate stačí vyťukat číslo volaného - a již voláte přes CzechMate. Také můžete vyvolat číslo z paměti, ale nezapomeňte před tím zvolit levým kontextovým tlačítkem volbu Kmitočtové tóny v menu.
 • Ericsson SH888
  Pro telefonování přes CzechMate zatím nejlepší telefon. Stačí najít číslo v paměti a déle podržet Yes - podrobný návod, jak toho dosáhnout a telefon nakonfigurovat, naleznete zde.
 • Ericsson GH388 a řada 6 - 7
  Zde není podpora CzechMate kartám vestavěná a navíc je problém model 388 (a možná i ostatní) přemluvit k vytáčení čísel delších, než 20 číslic.
  1. do paměti telefonu zadat číslo 0800160168p12345678901234p
  2. při volání zadat číslo paměti kde je kód a #
  3. stisknout No (číslo zůstane na displeji)
  4. zadat číslo, na které chcete volat + Yes
  Nejhorší bylo přesvědčit Erika, aby vytáčel číslo delší, než-li 20 znaků, to se povedlo přes znak mezery.
 • Siemens S10 a další telefony Siemens a Sony
  Tyto telefony pojmou v paměti číslo dlouhé maximálně 20 číslic. Proto je třeba uložit do jedné paměti číslo CzechMate služby 0800160168 a do druhé paměti čtrnáctimístný kód CzechMate karty. Po vyvolání čísla CzechMate služby z paměti telefonu je třeba v menu zvolit Vysílat tónově (Send DTMF) a vyslat z další paměti ověřovací kód a z další třeba telefonní číslo.
 • Sony CMD-X 2000
  1.do pameti si udelajte jmeno A a zadejte telefonni cislo na czech mate tj. 0800160168 (pokud mluvite cesky :-))
  2.do pameti si zadejte jmeno AA (aby to bylo hned na zacatku za A) a do nej cislo vasi czech mate karty 12345678901234
  3.vytocte A (0800160168)
  4.po navazani spojeni tuknete na menu a zvolte posilat DTMF tony
  5.tuknete na jog a ze seznamu si vyberte poslat AA (telefon to 14 ti mistny cislo pole jako DTMF)
  6.operator by vas mel vyzvat k zadani tel. cisla, ktere chcete volit. Zvolte ho a jste tam :)
 • Motorola d160/d170 a další telefony Motorola
  Telefony Motorola neumí na SIM kartu uložit více, než 20 číslic. Pokud máte některý model dražších řad, uložte celý CzechMate kód 0800160168p12345678901234 do paměti telefonu, přičemž ono p coby pausu získáte delším podržením hvězdičky - tím se udělá čtvereček vyvolávající pausu.
  Pokud telefon Motorola nemá vlastní paměť na telefonní čísla, lze uložit celý přístupový kód do paměti pro vyvolání hlasové schránky - tam se kupodivu vejde a číslo 3311 si můžete dát jinam, pokud si jej nepamatujete :)
  Volané číslo je třeba u Motorol vytáčet ručně - tyto telefony nejsou příliš šikovné...

Potřebujete všechny články související s CzechMate? Klikněte zde a vypíše se vám aktuální seznam.

Autor:


Témata: analýzy, Nokia, Siemens


Nejčtenější

Google Pixel 2 od HTC.
Pixel 2 na prvním obrázku. Vypadá to na hodně konzervativní přístroj

Letos se dočkáme druhé generace smartphonů Pixel od Googlu. Základní model některými vlastnostmi možná nepříjemně překvapí. Jinak bude ze staré školy.  celý článek

Během letu si chtěl natočit vedle letící letadlo, telefonu mu ovšem vypadl z...
Samsung mu vypadl z letícího letadla a nerozbil se

Může smartphone přežít pád ze 300 metrů, když i náraz z jen půlmetrové výšky mívá často fatální následky? Někdy zjevně ano. Třeba jeden tři roky starý Samsung...  celý článek

Ilustrační snímek
ČTÚ smetl ze stolu žádosti virtuálů. Roaming je pro ně noční můrou

Již v průběhu května obdržel Český telekomunikační úřad od tří virtuálních operátorů žádosti o povolení účtovat příplatek k roamingu. Virtuálové bez vlastní...  celý článek

Zavirované komunikátory neznámých jmen se dostaly do obchodu Google Play....
Zavirované komunikační aplikace se dostaly do obchodu Googlu. Nemáte je?

Útočníci použili otevřený kód komunikátoru Telegram a přidali do něj funkce škodlivého softwaru SonicSpy. Tři funkční, ale škodlivé komunikátory byly pod...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Apple odmítá odblokovat funkci iPhonu, která může zachránit životy

Ve výbavě smartphonů od Applu chybí speciální funkce, která dokáže s vysokou přesností určit místo, odkud člověk volá na pohotovostní linku. Upozornila na to...  celý článek

Další z rubriky

Nokia vyhrála patentovou válku s Applem
Nová Nokia získala patenty od Microsoftu. Původně patřily staré Nokii

Když před lety Microsoft spolkl finskou Nokii, součástí transakce byl i převod stovek hodnotných designových patentů. Server NokiaMob teď přišel s informací,...  celý článek

Část modelové řady krytů, kterou byl nucen výrobce MixBin stáhnout z trhu
Třpytivé gelové kryty na iPhone popálily zákazníky, výrobce je stáhl

Výrobce gelových krytů MixBin Electronics stahuje z trhu statisíce produktů naplněných tekutinou s třpytkami. Při porušení ochranné vrstvy a kontaktu s...  celý článek

Ilustrační obrázek
Největší žrouti baterie v mobilu. Vyrábí je hlavně Google a Samsung

Společnost Avast připravila přehled mobilních aplikací, které nejvíc ovlivňují výdrž baterie smartphonů s operačním systémem Android. Nejčastěji jde o nástroje...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.