Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ČTÚ varuje: Českým operátorům hrozí regulace

  10:50aktualizováno  10:50
ČTÚ po analýze českého telekomunikačního trhu došel k závěru, že hospodářská soutěž se v některých jeho segmentech vyvíjí negativně. Začal proto s opatřeními, která by mohla vést k regulaci trhu. Regulace nebyla doposud možná, protože v minulosti ČTÚ prohlásil trh za plně konkurenční.

Předseda ČTÚ Pavel Dvořák | foto: Zdroj: ČTÚ

ČTÚ uznává, že konkurence na českém telekomunikačním trhu nefunguje tak, jak by měla. Úřad dospěl k nutnosti vymezit nový trh RT 8 s názvem "původ volání (originace) ve veřejných sítích"  a podniknout kroky, které by v budoucnu mohly vést k regulaci tohoto segmentu trhu. K rozhodnutí vedly ČTÚ špatné výsledky dosavadního trhu mobilní originace v takzvaném testu tří kritérií.

Test spočívá ve zkoumání, zdali zabraňují  vstupu nového subjektu na trh "velké a trvalé překážky," zdali trh v "přiměřeném časovém období" směřuje k účinné hospodářské soutěži a zda selhání hospodářské soutěže řeší dostatečně účinně pouhé uplatňování soutěžního práva. Vzhledem k laxnímu postoji ČTÚ v minulých letech je jeho konečné stanovisko poměrně překvapivé. ČTÚ došel k závěru, že hospodářská soutěž se na některých segmentech trhu vyvíjí negativně.

Pavel Dvořák si protiřečí

Pavel Dvořák, předseda ČTÚ, uvádí  v rozhovoru pro Lidové noviny, uveřejněném 8. 12. 2011, některé skutečnosti, které jsou v rozporu s novými zjištěními úřadu, o kterých se mluví v tomto článku. Pavel Dvořák například uvedl: "Konkurence na telekomunikačním trhu je zhruba stejná jako kdekoliv jinde," a nepopřel přitom otázku redaktora, ve které zaznělo, "tvrdíte, že český trh je dostatečně konkurenční." Již 8 dní byl v té době ovšem zveřejněn dokument, ve kterém úřad tvrdí pravý opak, a sice,  že hospodářská soutěž na českém telekomunikačním trhu nefunguje v některých jeho segmentech tak, jak by měla.  ČTÚ se k tomuto rozporu nevyjádřil.

"Na základě poznání, že na určitém segmentu trhu dochází, nebo může docházet, k negativnímu vývoji hospodářské soutěže, je Úřad v souladu s § 52 odst. 2 Zákona oprávněn vymezit další relevantní trhy, na nichž lze uplatnit regulaci ex ante," uvádí úřad v opatření obecné povahy č. OOP/1/XX.2011-Y, jehož zveřejnění proběhlo poměrně v tichosti 30. 11. 2011.

Konkrétní negativní závěry ČTÚ shrnuje mimo jiné například i výtkami k trhu maloobchodnímu, který s velkoobchodním úzce souvisí: "Na základě výsledků průběžného sledování vývoje na maloobchodním trhu hlasových volání ve veřejných mobilních telefonních sítích dospěl Úřad k závěru, že právě na tomto trhu postupně dochází ke stagnaci vývoje hospodářské soutěže, a proto na základě níže uvedených skutečností přistoupil k vymezení nového relevantního trhu – RT 8."

Podstatnější výtky má ale k trhu velkoobchodnímu, kde trh splnil v negativním slova smyslu všechna tři kritéria testu. "Na základě výše uvedeného Úřad konstatuje, že kontrola infrastruktury představuje pro nově vstupujícího operátora významnou a trvalou překážku vstupu na RT 8," dočteme se například.

Ohledně druhého kritéria se dočteme: "Úřad konstatuje, že druhé kritérium je splněno. Na RT 8 nebylo prokázáno, že trh směřuje k účinnému fungování hospodářské soutěže v příslušném časovém období."  A konečně, splněno je podle ČTÚ i kritérium číslo tři. "Uplatňování práva hospodářské soutěže samo o sobě dostatečně neřeší dotčené(á) selhání trhu, a proto je třeba uplatnit na RT 8 sektorově specifickou regulaci," uvádí úřad.

Úřad mimo jiné například zjistil, že pokles terminačních poplatků nepromítají operátoři do konečných cen, nebo že českému telekomunikačnímu trhu nesvědčí neexistence plnohodnotného a legálního virtuálního operátora. "Úřad konstatuje, že mobilní operátoři neprovedli zcela odpovídající snížení maloobchodních cen volání s ohledem na snížení regulovaných cen za terminaci," píše regulátor.

Výhrady má i k pokrytí vysokorychlostním internetem. "Sítě UMTS pokrývají v současné době přibližně 40 % obyvatelstva a 5 % území. Takový rozsah pokrytí území je možné označit za malý a nedostatečný, zejména s ohledem na mezinárodní srovnání," dočteme se.  Výše popsané kroky by mohly vést až k regulaci trhu.

ČTÚ nejprve výsledky nechává měsíc k dispozici k veřejné konzultaci a zkonzultuje je i s EK. Pokud komise neuplatní žádné námitky a rovněž veřejná konzultace potvrdí názor ČTÚ, bude následovat konečné ustavení nového trhu a následně další analýzy.  Ty ovšem podle tiskové mluvčí úřadu Jany Artěmenkové neskončí dříve než v září 2012.

"Pokud zahájená veřejná konzultace a následná notifikace s EK potvrdí názor ČTÚ, bude moci být nový relevantní trh mobilní originace ustaven do konce února 2012. Následné provedení a vydání vlastní analýzy tohoto trhu (včetně konzultace, jejího vypořádání a notifikace EK) by mohlo být dokončeno v září 2012," uvedla Artěmenková.

Tedy dávno poté, kdy proběhne aukce volných kmitočtů, o které se dlouhou dobu mluví ve spojitosti se zlepšením konkurenčního prostředí na českém trhu. (Ta by měla proběhnout do tří měsíců od nedávného schválení novely Zákona o elektronických komunikacích, více čtěte zde.) Výsledek aukce by tedy mohl mít kromě jiných skutečností nezanedbatelný vliv na to, zdali nakonec úřad přikročí k regulaci části trhu.  

Nejčtenější

LG V30
LG začalo určovat trendy. Ukazuje, jak má vypadat moderní smartphone

Z nenápadného výrobce se stal jeden z určujících producentů chytrých telefonů. Chystaná novinka to zanedlouho potvrdí.  celý článek

příslušenství k Samsungu Galaxy S8+
Natáhněte si na špičkový Samsung třeba mechanickou klávesnici

Vlastníci Samsungu Galaxy S8/S8+ mají spoustu možností, jakými doplňky si vylepšit svůj smartphone. Na výběr jsou různé kryty, pouzdra, sluchátka plus...  celý článek

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Ilustrační snímek
Vystřelil ve striptýzovém klubu. Prý šlo o nehodu při focení selfie

Striptýzové kluby slibují nevšední zážitky, střelba mezi ně ovšem nepatří. O takový netradiční zážitek se loni 17. prosince návštěvníkům klubu Lust ve...  celý článek

Tchajwanský průmyslový designér Chris Wu navrhl koncept chytrých hodinek s...
Tyto chytré hodinky jsou opravdu inovativní. Mají otočný displej

Chytré hodinky s operačním systémem jsou poměrně mladou záležitostí, na trhu se objevily poprvé před čtyřmi roky. Doposud se ovšem mezi uživatele nerozšířily...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Operátora O2 zlobil mobilní internet. Zpomaloval se a vypadával

Na problémy s mobilním internetovým připojením upozorňovali uživatelé operátora na jeho facebookových stránkách. Připojení bylo několik hodin nestabilní,...  celý článek

Vodafone (ilustrační fotografie)
Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nedovolali

Od čtvrtečního poledne se operátor Vodafone potýkal s výpadkem ve své síti. Problémy při volání hlásili uživatelé z Prahy, Brna, Ostravy či Ústecka, textové a...  celý článek

Ilustrační snímek
Operátoři jednají ve shodě, domnívá se dTest. Požaduje prošetření

Sdružení dTest podalo podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Evropské komisi k prošetření možného jednání operátorů ve vzájemné shodě. Domnívá se...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.