Předseda ČTÚ Pavel Dvořák

Předseda ČTÚ Pavel Dvořák | foto: Zdroj: ČTÚ

ČTÚ: Úřad za půl miliardy, plat člena Rady je vyšší než poslance

  • 51
Český telekomunikační úřad uvádí ve svém veřejně dostupném rozpočtu výdaje v hodnotě 628 313 000 korun, tedy přes půl miliardy. Hrazeny jsou ze státního rozpočtu. Výdaje na tento úřad byly v roce 2010 větší než například na Senát a výrazně vyšší než třeba na provoz Energetického regulačního úřadu. Průměr platů v Radě ČTÚ vychází na 85 000 korun.

Nedávné vystoupení Marka Eberta, náměstka předsedy Rady ČTÚ, v televizním pořadu,  které vnímali diváci značně negativně, vzbudilo u našich čtenářů zájem o to, kolik tato instituce stojí daňové poplatníky a jaké jsou v ní platové podmínky členů Rady i zaměstnanců. Redakce mobil.cz zjistila, že ČTÚ je úřadem v porovnání s jinými státními institucemi drahým. ČTÚ se hájí množstvím své agendy.

Rozpočet Českého telekomunikačního úřadu zní: příjmy 1 032 248 000, výdaje 628 313 000. Tyto výdaje hradí stát. Příjmy státu ČTÚ samozřejmě odvádí, ovšem jsou to většinou příjmy, které státu náleží tak jako tak a otázkou zůstává, zda k jejich vybírání a získání potřebuje tak "košatou" instituci.

Jde zejména o příjmy z výběru správních poplatků, příjmy za poskytování služeb, například za správu čísel, příjmy z evropského rozpočtu v souvislosti s účastí na evropských projektech, a také z pokut, které ČTÚ vybere ve správních řízeních.

Značná část z výdajů padne na mzdy.  Redakce Mobil.cz zjistila přesnou výši platu členů Rady ČTÚ. Po zprůměrování platů předsedy a čtyř členů rady se jedná o částku okolo 85 000 korun korun. Přitom základní plat například řadového poslance činí okolo 60 000 korun (i když je samozřejmě pravdou, že poslancům náleží řada dalších náhrad a případně odměn, které výši základního platu značně zvedají).

Za poslední roky se plat předsedy i členů rady snižoval, ovšem pouze v řádech jednotek procent. Plat členové rady pobírají ještě šest měsíců po svém odchodu z Rady.

O příjmech "obyčejných" zaměstnanců si lze udělat orientační představu rovněž z rozpočtu. Na platy zaměstnanců v pracovním poměru připadá 148 453 000 ročně. To je necelých 12,5 milionu měsíčně.  Zaměstnanců je na úřadě 444.  Průměrný plat na ČTÚ je tak zhruba necelých 28 000 korun, do tohoto průměru ovšem už členové Rady nespadají. 

"Členové Rady ČTÚ nejsou zaměstnanci ČTÚ, nespadají do limitu počtu systemizovaných míst ČTÚ. Členové Rady ČTÚ jsou odměňováni podle zákona č. 236/1995 Sb. o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci ve znění pozdějších předpisů a jsou placeni z limitu ostatních plateb za provedenou práci, který je plánován v rozpočtu ČTÚ," řekl Jiří Richter, ředitel ekonomického odboru ČTÚ.

Podle Jiřího Richtera je průměrný plat zaměstnanců obdobný jako v jiných podobných regulačních institucích. Ke srovnání nabízel například Energetický regulační úřad. My jen doplňujeme, že i když tam průměrná mzda vychází vyšší, okolo 34 000 korun, (nedostali jsme se ovšem k informaci, zdali v této hodnotě v tomto případě nejsou započteny platy vedení),  ERU stojí stát 100 725 000 ročně, takže prakticky šestkrát méně. To, že provoz ČTÚ stojí více, pak Richter obhajuje činností úřadu. Zmínil například 143 000 přijatých podání na rozhodnutí a 93 000 vydaných správních rozhodnutí ve věci účastnických sporů za rok 2010.