Jaký vybrat tarif? Tarifní kalkulačky s certifikátem ČTÚ nabízí neveřejné

Jaký vybrat tarif? Tarifní kalkulačky s certifikátem ČTÚ nabízí neveřejné tarify. | foto: Profimedia.cz

KOMENTÁŘ: Dalším přešlapem ČTÚ jsou tarifní kalkulačky

  • 3
O přešlapech Českého telekomunikačního úřadu se v posledních letech popsaly už kilometry reálného i virtuálního papíru. A zjevně jim není konec. Posledním počinem národního telekomunikačního regulátora je posvěcení tarifních kalkulaček.

Nezávislá tarifní kalkulačka by měla napovědět, jaký tarif nebo předplacená služba nejlépe vyhovuje konkrétnímu zákazníkovi. Zadáte obvyklou měsíční útratu a počet minut či SMS, které provoláte za měsíc, a aplikace vám pak ukáže nejvhodnější tarif.

Tarifní kalkulačka - nic snadného

S ohledem na komplikovanou strukturu nabízených tarifů lze jen obtížně zadat všechny potřebné parametry. Jen málokdo si přesně zapisuje, kolik provolá (utratí za SMS) do jaké sítě a jestli to je ve špičce nebo mimo ni. Což jsou přesně data, která kalkulačka pro ideální výpočet potřebuje. Proto se výsledky většinou omezí na zjednodušené výpočty s nabídkou nejbližších tarifů v cenovém rozpětí, které je zákazník ochoten platit, s celkovým počtem minut, které obvykle zákazník provolá. Výhodou je tak především to, že na jednom místě může zákazník porovnat nabídky všech operátorů najednou.

Problém je v tom, že kalkulačky Tarifon a Tarifomat, jimž Český telekomunikační úřad (ČTÚ) udělil akreditaci, kromě srovnání cen (a prodeje běžných tarifů) nabízejí zájemcům i tajemné neveřejné tarify. S posvěcením národního telekomunikačního regulátora tedy lákají zákazníky na něco, proti čemu by měl právě regulátor bojovat.

Kdyby tarifní kalkulačku udělal přímo ČTÚ, proč ne. Aspoň by pomohl uživatelům vyznat se ve spleti nepřehledných tarifních nabídek tuzemských operátorů. Kdyby posvětil nějakou nezávislou kalkulačku, která není prodejním kanálem, opět by to nebyl problém. Jenže úřad akreditoval dvě kalkulačky, které nejsou ničím jiným než právě prodejním kanálem tarifů.

ČTÚ tak podporuje to, proti čemu papírově bojuje, tedy neprůhlednost českého telekomunikačního trhu. Tomu vládnou na evropské i světové poměry archaické celkem drahé tarify pro koncové zákazníky a vedle nich mnohem levnější nabídky různých přeprodejců, tzv. šedých operátorů. Případně různé retenční nabídky samotných operátorů, které ovšem opět nejsou veřejné, záleží na operátorovi, co vám nabídne.

Nabízením tajemných neveřejných tarifů se akreditované kalkulačky chovají právě jako šedí přeprodejci služeb. A pak už je úplně jedno, jestli jsou jejich další uváděné výsledky relevantní či nikoliv.

Vyjádření ČTÚ

Redakce Mobil.cz obdržela následující vyjádření ČTÚ: "Skutečnost, že akreditované cenové kalkulačky nabízí, stejně jako přímo jednotliví operátoři, i neveřejné tarify, není v rozporu s akreditačními kritérii, a proto tato skutečnost nebrání udělení akreditace. Je třeba si uvědomit, že přinejmenším do doby, než budou neveřejné tarify nabízet samotní operátoři, by trvání na jejich 'neposkytování' cenovými kalkulačkami ze strany Českého telekomunikačního úřadu de-facto stavělo tyto kalkulačky do konkurenční nevýhody oproti prodejním kanálům jednotlivých operátorů (kteří by na rozdíl od cenové kalkulačky mohli uživatelům nabídnout lepší nabídky). Problematiku neveřejných nabídek proto nelze řešit prostřednictvím akreditace cenových kalkulaček, jejímž cílem je usnadnit koncovým uživatelům výběr nejvhodnější (nejlevnější) služby. Pokud tuto úlohu plní v současné době i neveřejné tarify, není třeba trvat na jejich 'nezveřejňování' cenovými kalkulačkami."

Cenové kalkulačky jsou tedy podle přiloženého prohlášení Českého telekomunikačního úřadu konkurenčním prodejním kanálem k přímým nabídkám operátorů.

Tarifní kalkulačky nejsou v poslední době jediným problematickým krokem z dílny ČTÚ. Pro trh je mnohem důležitější aukce nových kmitočtů. Její přípravě věnoval regulátor hodně času a výsledek je ten, že ani po třech a půl měsících není znám výsledek. A to jsme se z nového operátora měli radovat už před koncem loňského roku. Přitom aukce v Německu trvala měsíc (27 dnů) a podobně dlouho i v Británii.

Jenže Česká republika, to je přece úplně jiný trh.