Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ČTÚ: Připojení k internetu přes rezidenční čísla je ilegální

aktualizováno 
Mnozí o tom spekulují, řada lidí o tom diskutuje a Mobil.cz vám nyní přináší jediné relevantní stanovisko k celému problému připojování k internetu přes běžná telefonní čísla, které se stalo populární zejména v souvislosti s novými tarify Českého Telecomu Víkend a Volno.

V čem je problém

Český Telecom od 1. září představil dva nové tarifní programy Telefon Víkend a Telefon Volno a dva nové tarifní doplňky Víkend a Volno. Tarify Víkend nabízejí volání zdarma po celém území ČR do všech fixních sítí o víkendech a státních svátcích. Tarify Volno pak k víkendům přidávají shodnou nabídku i pro dobu mimo špičku a pro noční hodiny v pracovní dny. Volání zdarma je omezeno dobou hovoru 30 minut, po této době se účtuje běžná minutová sazba dle vašeho tarifu. Pokud hovor přerušíte a budete vzápětí volat na stejné číslo, voláte opět zdarma.

Volání zdarma je určitě pozitivní věc, která na první pohled s sebou nepřináší žádné problémy. Opak je ale bohužel pravdou. Český Telecom totiž ve své síti nemůže technicky (a legálním způsobem) rozlišit hlasová, faxová a datová volání, a tak se toto volání zdarma vztahuje i na posílání faxů po republice, přímá datová spojení dvou počítačů (třeba na hraní některých starších her), vzdálené přístupy do firemních sítí a samozřejmě také na datové hovory na čísla, která v rozporu s číslovacím plánem nabízejí přístup k Internetu – tedy rezidenční (nebo tzv. geografická) čísla. Řada těchto čísel je přitom dle číslovacího plánu přidělena Českému Telecomu, další z čísel provozuje například Czech On Line či Tiscali a patrně by se mohla podobná čísla vyskytnout i v sítích dalších operátorů (pozor, je důležité rozlišovat mezi ISP, který využívá číslo některého z fixních operátorů k umožnění přístupu na internet, a operátorem, který má dané číslo přiděleno v souladu s Číslovacím plánem).

Oficiální stanovisko ČTÚ

A co na používání rezidenčních (klasických) telefonní čísel jako je 2xx xxx xx pro připojení k internetu říká předseda ČTÚ – Ing. David Stádník?  

Číslovací plán veřejných telefonních sítí, zveřejněný v Telekomunikačním věstníku (dále jen "TV") v částce 9/2000, ve znění změny č. 1, zvěřejněné v částce 7/2002 TV a změny č. 2 zveřejněné v částce 10/2004 TV, ve své příloze C stanovuje pro přístup k síti Internet čísla se SAC (Service Access Code) 971 a 976 pro přístup se zvláštním tarifem. Používání jiných, např. i geografických čísel by proto bylo v rozporu s Číslovacím plánem veřejných telefonních sítí.

Postih může uložit ČTÚ až do výše 5 mil. Kč právnické nebo fyzické osobě podnikající podle zvláštního právního předpisu (zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, tzv. Živnostenský zákon, ve znění pozdějších předpisů, § 97, odst. 1, písm. t), která využívá číslo, číselnou řadu, jméno nebo adresu bez rozhodnutí ČTÚ o přidělení čísla, číselné řady, jména nebo adresy, popřípadě v rozporu s plánem čísel, jmen nebo adres.                                      

Co to v praxi znamená

V praxi jsou rezidenční čísla pro přístup k internetu využívána některými ISP již poměrně dlouhou dobu (prakticky celou dobu, co jsou v platnosti nová čísla ze sérií 971 určená pro internet a 976 určená pro datové služby se zvláštním tarifem). Tato čísla si ISP udržovali mimo jiné kvůli přístupu uživatelů z mobilních sítí (zejména z Oskara) a uživatelů ze zahraničí. Své výhody přinášely i pro uživatele pevných sítí v ČR ve špičce, kteří se chtěli připojit jen na chvíli – místní hovor je totiž levnější než prvních deset minut v rámci tarifu Internet 2002.

Pro ISP a zároveň operátory mělo provozování těchto čísel velký přínos zejména v propojovacích poplatcích (dostali za poplatcích za terminaci hovoru zaplaceno několikanásobně více, než od uživatele, který přistupuje přes číslo 971), ISP bez vlastní sítě z toho neměli ani haléř.

Teprve až v souvislosti se spuštěním nových tarifů Telecomu se však objevila reálná poptávka po využívání těchto čísel i pro přístup z pevných sítí v  ČR. ČTÚ v tuto dobu již dokončilo šetření a zjistilo, že někteří fixní operátoři využívají rezidenční čísla pro zprostředkování přístupu k internetu, a to v rozporu s číslovacím plánem. V nejbližší době bude se všemi těmito operátory zahájeno správní řízení.

Jak mohou být postihnuti operátoři

Operátorům přitom hrozí pokuta až do výše 5 milionů korun, a to za porušení číslovacího plánu. Nicméně při opakovaném porušení číslovacího plánu, může počítat s pokutou převyšující oněch pět milionů korun. §98 zákona 151/2000 Sb. navíc přímo říká, že: „Za opětovné porušení povinností může Úřad (myšleno ČTÚ) uložit pokutu až do výše dvojnásobku pokuty uvedené v §97.

Možná vás teď napadla otázka, jak je to v případě, že se třeba připojujete přes modem do své firmy, a přes firemní síť přistupujete k internetu. V tomto případě se nejedná o porušení Číslovacího plánu, neboť se nejedná o poskytování přístupu k internetu jakožto telekomunikační služby v rámci veřejné telefonní sítě, a tudíž se na vás sankce uvedená v §97 odst. 1 nevztahuje.

Jestliže je ale přístup k síti Internet poskytován jako telekomunikační služba v rámci VTS, musí se použít pouze k tomu vyhrazená přístupová čísla (tedy 971 eventuelně 976).

Kdo za to může?

Tak především je nutné říci, že za porušování zákona může ten, kdo ho poruší. Dalším faktem zůstává, že ČTÚ začalo z neznámých důvodů nastalou situaci řešit až s příchodem nových tarifů Českého Telecomu. ČTÚ přitom Český Telecom jasně upozornilo, že v souvislosti s možností volání „zdarma“ by podobný problém se zneužíváním některých čísel mohl nastat.

V současné době tedy ČTÚ může operátorům udělit pokuty v souhrnné výši přesahující patnáct milionů korun (v závislosti na tom, s kolika operátory bude vedeno správní řízení – zatím připadají v úvahu při nejmenším Czech On Line, Český Telecom a Tiscali).

Zajímavé bude, zda tento precedent, kdy šlo díky novým tarifům Českého Telecomu přistupovat k internetu za paušál (a nepochybně se tak také dělo), nedonutí ČTÚ k cenovému rozhodnutí o modelu FRIACO (Flat Rate Internet Access Call Origination). Jako odrazový můstek pro výši ceny za propojení by se přitom dala velice jednoduše použít cena doplňkových balíčků Víkend a Volno snížená o částku, která představuje zisk Českého Telecomu a nikoliv náklady spojené s touto službou.

Stanovisko společností Czech On Line, Český Telecom a Tiscali, kterých se pravděpodobně bude správní řízení vedené ze strany ČTÚ týkat, můžete nalézt v tomto článku.

Nejčtenější

Android 8 se bude jmenovat po sušenkách Oreo
Android O se bude jmenovat po slepovaných sušenkách

Už je to (skoro) jasné. Nový Android, zatím známý jako O, se bude jmenovat po slepované sušence Oreo. Alespoň tomu vše nasvědčuje.   celý článek

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus
Apple vyprodává iPhony. Už stačí necelých 10 tisíc i na velký model

Apple v nejbližší době představí nové iPhony. Aby vyprázdnil sklady, vyprodává starší modely. V Česku tak tento týden klesla cena modelu 6 pod 10 tisíc korun.   celý článek

Samsung Galaxy S8
Samsung S8+ v prodeji i ve verzi pro dvě SIM. Jeden slot je kombinovaný

Samsung začal na českém trhu oficiálně prodávat dvousimkovou verzi svého top modelu Galaxy S8+. Ovšem řešení neumožní používat dvě SIM a paměťovou kartu...  celý článek

LG V30
LG začalo určovat trendy. Ukazuje, jak má vypadat moderní smartphone

Z nenápadného výrobce se stal jeden z určujících producentů chytrých telefonů. Chystaná novinka to zanedlouho potvrdí.  celý článek

příslušenství k Samsungu Galaxy S8+
Natáhněte si na špičkový Samsung třeba mechanickou klávesnici

Vlastníci Samsungu Galaxy S8/S8+ mají spoustu možností, jakými doplňky si vylepšit svůj smartphone. Na výběr jsou různé kryty, pouzdra, sluchátka plus...  celý článek

Další z rubriky

Tchajwanský průmyslový designér Chris Wu navrhl koncept chytrých hodinek s...
Tyto chytré hodinky jsou opravdu inovativní. Mají otočný displej

Chytré hodinky s operačním systémem jsou poměrně mladou záležitostí, na trhu se objevily poprvé před čtyřmi roky. Doposud se ovšem mezi uživatele nerozšířily...  celý článek

Ilustrační snímek
Chtěl se vyfotit na záchodě. Omylem vystřelil a dostal šest let

Striptýzové kluby slibují nevšední zážitky, střelba mezi ně ovšem nepatří. O takový netradiční zážitek se loni 17. prosince návštěvníkům klubu Lust ve...  celý článek

Ilustrační obrázek
Největší žrouti baterie v mobilu. Vyrábí je hlavně Google a Samsung

Společnost Avast připravila přehled mobilních aplikací, které nejvíc ovlivňují výdrž baterie smartphonů s operačním systémem Android. Nejčastěji jde o nástroje...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.