Podmínkou přidělení frekvencí pro LTE bylo umožnění jejich využití virtuálními operátory. Velkoobchodní ceny jsou však vysoké. Ilustrační snímek

Podmínkou přidělení frekvencí pro LTE bylo umožnění jejich využití virtuálními operátory. Velkoobchodní ceny jsou však vysoké. Ilustrační snímek | foto: Michal Hron, iDNES.cz

Operátoři velkoobchodní ceny LTE nesnížili, úřad jim pohrozil pokutami

  • 6
Letos v únoru vyzval Český telekomunikační úřad tuzemské operátory k dalšímu snížení velkoobchodních cen účtovaných virtuálním operátorům za využití vysokorychlostních sítí LTE. Na požadavek reagoval pouze T-Mobile, operátorům O2 a Vodafone tak hrozí až dvoumilionové pokuty.

Kmitočty pro sítě LTE vydražili operátoři před třemi roky, součástí jejich přidělení byl i závazek umožnit využití sítí virtuálním operátorům. Český telekomunikační úřad však loni zjistil, že ceny pro virtuální operátory v referenčních nabídkách jsou příliš vysoké a nařídil operátorům jejich snížení. Na základě nové analýzy pak úřad došel k přesvědčení, že snížení cen v rozmezí 14 až 42 procent nebylo dostatečné, vyzval proto k jejich další úpravě (více zde).

„Úřad poté, co zjistil, že držitelé přídělů neplní tento závazek z aukce, letos v únoru vyzval všechny tři mobilní síťové operátory ve lhůtě do jednoho měsíce k úpravě cen v referenčních nabídkách přístupu k síti LTE,“ uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina. Podle něj tento požadavek zcela splnila jako jediná společnost T-Mobile, když v březnu snížila cenu za 1 MB na 0,32 Kč z původních 70 haléřů. Zbývající mobilní operátoři požadavky k nápravě obsažené ve výzvě nesplnili.

K částečné úpravě nabídky sice přistoupila i společnost Vodafone, která snížila cenu za jeden MB na 0,29 Kč, ale tuto cenu nabízí operátorům až od dosažení počtu 250 tisíc aktivních SIM. Společnost O2 pak podle ČTÚ svou referenční nabídku žádným způsobem neupravila. Oba operátoři současně uplatnili proti zaslané výzvě opravné prostředky.

„S ohledem na to, že Vodafone a O2 neuposlechly výzvy ČTÚ podle § 114 zákona o elektronických komunikacích a neupravily své referenční nabídky tak, aby zajistily stejně efektivním a přiměřeně velkým virtuálním operátorům ziskové podnikání na maloobchodním trhu, přistoupí ČTÚ k uplatnění zákonných možností k zajištění nápravy,“ upřesnil úřad ve čtvrteční tiskové zprávě s tím, že v prvním kroku zahájil správní řízení. V něm zmíněným operátorům hrozí za správní delikt až dvoumilionová pokuta.

„Nesouhlasíme se způsobem, kterým nám ČTÚ tuto povinnost uložil. Ten byl podle nás v rozporu se zákonem a neumožnil nám hájit svá procesní práva. Proto jsme vytýkané nedostatky dosud nenapravili a vůči postupu úřadu jsme již minulý týden uplatnili opravné prostředky. Obecně považujeme za nepřípustné, aby úřad zahájil sankční řízení ve chvíli, kdy společnost své právo podat proti uložené povinnosti opravný prostředek využila,“ informovala redakci Mobil.iDNES.cz tisková mluvčí O2 Lucie Pecháčková. Vodafone odmítl tuto záležitost jakkoli komentovat.

Služby v LTE sítích podle ČTÚ nabízí zhruba 15 virtuálních operátorů, což je okolo desetiny jejich celkového počtu. Ale firmy LTE nabízí na základě komerčních dohod s operátory, které se od povinných referenčních nabídek liší. LTE sítě pokrývají přes 80 procent populace a letos má pokrytí vzrůst na 99 procent.

Aktualizováno o vyjádření O2

,