Procentní pokrytí populace, počet vysílačů nebo úspěchy při pokrývání dálnic. Operátoři pokroky v LTE komunikují různě. Ilustrační snímek

Procentní pokrytí populace, počet vysílačů nebo úspěchy při pokrývání dálnic. Operátoři pokroky v LTE komunikují různě. Ilustrační snímek | foto: O2

Čeští operátoři se trumfují. Létají tisíce a procenta

  • 14
Pokrývání Česka vysokorychlostní sítí LTE se věnují všichni tuzemští mobilní operátoři řadu měsíců. Každý pak volí jinou strategii, jak na pokroky v této oblasti veřejnost upozornit. Avizují navýšení procentního pokrytí populace, zprovoznění několikatisícového vysílače či dokonalé pokrytí rychlostních komunikací.

Například Vodafone v půlce září oznámil zprovoznění čtyřtisící základnové stanice, díky níž mají zákazníci operátora přístup k rychlému mobilnímu internetu v síti LTE. Jubilejní vysílač je umístěn na ostravské Hlavní třídě. Operátor mimo jiné informoval, že i zprovozněním tohoto vysílače dosáhl téměř dvojnásobného počtu vysílačů oproti konkurenci.

V srpnu dokončil Vodafone zavádění LTE v Praze, kdy nejrychlejší připojení mají zákazníci operátora k dispozici ve velké části Starého města včetně Staroměstského náměstí, na Václavském náměstí, ve velké části Holešovic či ve Stodůlkách, kde Vodafone sídlí. Pokrytím hlavního města i spuštěním čtyřtisícího vysílače tak operátor dosáhl 92% pokrytí populace ČR sítí LTE, územně pak touto sítí pokrývá 83 % republiky. V kombinaci s 3G sítí má pak rychlé mobilní připojení k dispozici 98 % české populace.

Operátor O2 své pokroky v pokrývání ČR sítí LTE propaguje také procentním pokrytím rychlostních komunikací, kdy klienti operátora mohou na cestách například zabavit své znuděné potomky spuštěním O2 TV na smartphonu bez sekání. Již začátkem loňského prosince jsme si možnost sledovat televizní vysílání na trase mezi Prahou a Brnem ověřili při jedné z mnoha měřících jízd operátora, které prováděl v rámci testovacího provozu základnových stanic (více zde).

I díky soustředění se na hlavní silniční tahy tak O2 vysokorychlostním internetem pokrývá 95 % populace (pokrytí sítěmi 4G LTE a 3G). Dálnice D1 a D2 jsou pokryty z více ne 90 %. Již dokončené úseky budované dálnice D3 jsou pokryty z 95 %, v průběhu letošního podzimu by mělo být dokončeno pokrytí na celém stopadesátikilometrovém úseku. Pokrývání vysokorychlostní sítí pokračuje i na dálnicích D8, D11 i na D5, která je pokryta z téměř 90 %.

Pokrývání rychlostních komunikací LTE sítí je i jednou z letošních priorit T-Mobilu. Ten chce v pásmu 800 MHz do konce tohoto roku pokrýt nejen všechna krajská města či velká zimní střediska, ale kromě všech českých dálnic také rychlostní komunikace R10 a R4. Díky nasazení konceptu Single RAN spojujícím technologie 2G, 3G a LTE do jediného univerzálního řešení pak operátor díky zjednodušení architektury rádiové sítě a usnadnění zavádění LTE i na frekvenci 2 100 MHz urychlí územní pokrývání vysokorychlostním internetem.

Některá území (celkem 5 % populace ČR) se tak LTE pokrytí dočkají až o 1,5 roku dříve oproti původnímu odhadu. Namátkou jde například o Chomutov, Most, Litvínov, Neratovice, Trutnov či zimní střediska Harrachov a Špindlerův Mlýn.

Procentní údaje, jimiž operátoři upozorňují na pokroky v pokrývání Česka vysokorychlostním internetem, však často nereflektují realitu. Rychlost mobilního připojení totiž ovlivňuje řada faktorů. Těmi nejzásadnějšími jsou vzdálenost od vysílače či počet okolních uživatelů. Například Vodafone tak má v tomto ohledu díky výrazně vyššímu počtu LTE vysílačů oproti konkurenci navrch. Uvnitř budov pak přenosovou rychlost ovlivňuje jejich materiál, v terénu pak okolní profil.

Pamětníkům možná vyvstanou vzpomínky na doby, kdy kvůli lepšímu mobilnímu signálu bylo nutné vystoupat na kopec či se vzdálit od zástavby do volného prostranství. Toto „dobrodružství“ tak nyní občas okusí i mladší ročníky při hledání místa s nejvyšší přenosovou rychlostí v LTE síti.