Nová generace krycího skla Gorilla Glass se již testuje

Nová generace krycího skla Gorilla Glass se již testuje | foto: corning.com

Skla smartphonů budou odolnější. Gorilla zhubne a bude pevnější.

  • 1
Americká společnost Corning patří v segmentu krycích skel pro mobilní elektroniku ke špičce a chystaná čtvrtá generace skla Gorilla její postavení může ještě posílit. Oproti stávající třetí verzi bude nový typ odolnější a přesto ještě tenčí.

Technici společnosti se při vývoji nové generace skla zaměřili především na větší soudržnost materiálu při pádech, které na skle často vykouzlí věčnou vzpomínku v podobě „pavouka“. Podle studie Corningu jsou to právě pády telefonu na chodník, jež jsou zodpovědné za 70 procent případů přístrojů s rozbitým displejem.

Podobnými testy prošly také referenční vzorky přístrojů s Gorilla Glass 4, které padaly na beton z výšky jednoho metru. Výsledky ukazují, že je nový typ v porovnání s konkurenčními materiály dvakrát odolnější. Zařízení vybavená tímto sklem by prý v 80 procentech případů měla pád na chodník bez újmy přežít.

V porovnání s aktuálním Gorilla Glass 3 bude „čtyřka“ nejen pevnější, ale i tenčí. Tloušťka odolného skla se totiž mezigeneračně sníží z 0,7 na 0,4 mm, tedy téměř na polovinu. Tenčí vrstva skla dovolí již tak mnohdy extrémní štíhlost smartphonů posunout zase o něco dál, aniž by se to negativně promítlo na ochraně displeje, který je nejsnáze zranitelným místem.

Co se týká načasování, pak se s prvními smartphony a tablety s Gorilla Glass 4 potkáme až během roku 2015, ale vzorky již Corning spolu s hlavními partnery usilovně testuje.

S první verzí odolného skla Gorilla Glass přišla společnost v roce 2007 a od té doby neustále pracuje na jeho vylepšování. Snahou je zvyšovat nejen jeho odolnost, ale vylepšovat i optické vlastnosti a zachovat přitom nízkou tloušťku.

Firma vyrábí krycí skla i pro Apple, jehož dodavatel safírových skel skončil v bankrotu (více zde). Seznam odběratelů čítá kolem 40 společností. Sklo od Corningu se k dnešnímu dni objevilo u 1 395 modelů, což dohromady představuje více než tři miliardy jednotlivých zařízení.