Coolpad Porto

Coolpad Porto | foto: Coolpad

Čínský gigant útočí na Česko agresivní cenou. Kryt je vyroben z oříšků

  • 75
Od pondělí se v Česku oficiálně prodávají smartphony Coolpad. Na výběr je ze dvou modelů, které mají stejnou výbavu a liší se velikostí displeje. Umí LTE včetně frekvencí Vodafone, cena je slušná. Zajímavostí je kryt jednoho z modelů, který je vyroben ze semen kešu.

Coolpad je v Česku oficiálně, distribuuje ho společnost TCCM. To Coolpad odlišuje od některých jiných a známějších čínských značek, které sice prodává několik dovozců, ale výrobce oficiálně v Evropě nepůsobí a telefony třeba nepodporují všechny evropské frekvence LTE. Firma patří v Číně mezi velké výrobce, pohybuje se mezi pěti největšími značkami na čínském trhu (více zde).

Dva Coolpady zvládají většinu podstatných frekvencí pro LTE, tedy 800, 900 a 1 800 MHz. Oba modely tak budou fungovat i u Vodafonu, který u LTE používá nepříliš rozšířenou frekvenci 900 MHz. A tu hodně mobilů neumí.

Oba modely bodují cenou. Ta je u obou 3 990 korun. To je slušná nabídka, přestože ani jedna z novinek Coolpadu nepatří mezi špičku. Jsou to prostě slušné mobily nižší střední třídy. Design je povedený a parametry postačí většině zákazníků. Předností je jistě Android ve verzi 5.1.

Menší z novinek se jmenuje Porto, větší model nese jméno Modena. Oba mají displeje s rozlišením qHD, tedy 960 × 540 pixelů. To není nic extra, ale v dané cenové kategorii jde o obvyklé rozlišení, i když někteří konkurenti mají za stejnou cenu i HD displeje. Menší Porto má displej s úhlopříčkou 4,7 palce, větší Modena má úhlopříčku 5,5 palce.

Oba telefony pohání nový procesor Qualcomm Snapdragon 410 se čtyřmi jádry, 64bitovou architekturou a taktem 1,2 GHz. Operační paměť má velikost 1 GB, což je v dané třídě standard, a uživatelská pojme 8 GB dat, což je opět obvyklé. Paměťové karty mohou mít kapacitu až 32 GB, což někteří konkurenti překonávají, umí dvojnásobek.

Porto má lepší fotoaparáty. Hlavní s rozlišením 8 Mpix, přední je pětimegapixelový. Hlavní má světelnost f/2.0, přední f/2.2. Větší Modena má přední taktéž osmimegapixelový, přední pak má rozlišení 2 Mpix. Světelnost je horší, hlavní má f/2.2, přední pak f/2.4. Objektivy jsou širokoúhlé, hlavní foťáky umí plné HD video a nastartují za sekundu.

Další výbava je obvyklá včetně wi-fi (802.11 g/n), Bluetooth 4.0, GPS i Glonass atd. Oba přístroje mají sluchátkový konektor a zabudované FM rádio. Menší model má poměrně slabou baterii s kapacitou jen 1 800 mAh, větší má baterii s kapacitou 2 500 mAh.

Design je docela povedený, jednoduchý a čistý, na druhou stranu nikterak výjimečný. Boční rámečky jsou tenké, prostor nad a pod displejem je naopak poměrně velký, dole jsou senzorové klávesy. Záda jsou zaoblená, takže šířka od velmi tenkých boků se směrem doprostřed přístroje zvětšuje.

Porto má jednu zvláštnost. Podle výrobce je jeho kryt vyrobený ze semen kešu, tedy z populárních oříšků, ač to není přesné označení (plod kešu je poměrně zvláštní, nažka roste z nepravého plodu, který vypadá jako jablko - více zde na Wikipedii). Použitý netradiční materiál je prý příjemný na dotyk a nezůstávají na něm otisky prstů. Jedlý ovšem nebude.

Telefony jsou v prodeji od pondělí 17. srpna.