Co s utopeným PDA???

Dnešní článek bude tak trochu netradiční, ale svým způsobem může ledaskomu pomoci při situaci, která může běžně nastat a která může být při neodborném zásahu pro PDA katastrofální. Řekneme si, jak postupovat v případě, že jsme utopili svého miláčka.

Pozn.: Podnětem k napsání tohoto článku byl fakt, že se mi do rukou dostal Sony Clié N710, který byl omylem jeho majitelem zalit kávou, která se převrhla na stole. Abych dokreslil hrůznou situaci, kdy si Vy jako uživatelé myslíte, že k ničemu nedošlo a do PDA přes malé skuliny kolem ovládacích prvků se nic nedostalo, přikládám některé dokumentující fotografie a popis faktu, že když se mi PDA dostalo do rukou, bylo kompletně nefunkční!!!

Na obrázcích jsou patrné mapy po kávě (na baterii, konektorech, částech plošného spoje, součástkách...).













Postupy pro správnou dekontaminaci a opravu jsou v zásadě asi dva, jeden je určen pro absolutní laiky, ten druhý pro ty šikovnější, např. elektroniky, kutily nebo ty "co se na to cítí" atp.

 

Postup pro absolutní laiky:

Pokud dojde k tomu, že Vaše PDA z jakéhokoliv důvodu utopíte či dojde k vniknutí tekutiny do PDA, okamžitě ho vypněte, v žádném případě se nesnažte svépomocí nějakým způsobem tekutinu z PDA dostat nebo PDA rozebírat. Uvnitř jsou elektronické součástky, ve většině případů v technologii SMD, spousta součástek složitějších integrovaných obvodů a mikroprocesorů je náchylná na statickou elektřinu a tak pouhým dotykem (pokud máte na sobě svetr, či umělou látku) vyvolá buď elektrostatické pole, či zajiskří a je po PDA!!! Jediná rada je zde co nejrychleji vyhledat servis, autorizovaného dodavatele, který zajistí opravu, nebo šikovného člověka, který je v tomto oboru vyškolen.

 

Postup pro šikovnější popř. elektroniky:

Upozorňuji předem, že pokud nejste proškolený pracovník na technologii SMD, montáž malých konektorových spojů, mikroelektroniky a nemáte dostatečně vybavené pracoviště včetně elektrostatické podložky, uzemňovacích konektorů a potřebné zkušenosti v oboru, raději zachovejte postup č. 1!!! Předejdete tak mnohem nákladnější opravě než po spoušti, kterou byste po sobě zanechal.

Vlastní postup můžeme shrnout do několika bodů:

  • Odkrytujte vlastní PDA, rozšroubujte převážně zadní stranu, nebo mechanicky oddělte dvě části vlastního těla PDA.
  • Odpojte napájení od akumulátorů, nebo vyndejte články. Předejdete tak tím jejich vybití, pokud by byly někde nějaké svody či zkraty. A zároveň omezíte zničení některých částí obvodů při zkratu napájení tam, kam by se nemělo dostat!
  • PDA se skládá buď z jedné desky, nebo z více desek a jedné hlavní. Je nutné se na místě po rozebrání ujistit, kam až se dostala tekutina, a tu z těchto desek je potřeba poté odstranit.
  • Rozeberte konektorové spoje (opět upozorňuji jedná se o jemné plastové součásti a přílišným tlakem a neodborným zásahem mohou být poničeny. Navíc vlastní spoj je realizován fólií s nanesenou vrstvou kovu, která je extrémně náchylná na zlomení a odstranění pokovení!!!) a oddělte vlastní desky od sebe.
  • Nyní vśe vyfoukejte vzduchem z balónku.
  • Nechte důkladně vyschnout při pokojové teplotě, nebo fénem do max. 40 stupňů Celsia! Vyšší teplotou by se mohly některé části zkroutit, nebo dokonce samovznítit!!!
  • Mechanické odstranění zaschlých map vniknuté kapaliny je nutné z důvodu tvoření svodů a sloučenin, které by mohli část Vašeho PDA rozleptat.
  • Očistěte jednotlivé spoje chemicky, prostředkem na konektorové spoje.
  • Opět nechejte důkladně vyschnout.
  • Vše cvičně zapojte a vyzkoušejte funkčnost (možná bude zapotřebí nabít baterie, aby PDA měl dostatečné napájení).
  • Pokud vše funguje, opět vše složme tak, jak jsme rozebrali, ale v opačném postupu.

Pokud se na to necítíte, nebo pokud nemáte dostatečně vybavené pracoviště viz. odstavec nad postupem, vyvarujte se rozebírání PDA. Už jenom ztracení malých šroubků je velice složité u nás není k sehnání!!! Proto pokud se Vám něco takového stane, vyhledejte odbornou pomoc, nebo mne kontaktujte.

Autor si vyhrazuje právo na postup při odstraňování závad tohoto charakteru a neručí za vzniklé chyby na straně uživatele (čtenáře), který svým neodborným zásahem či nesprávnými nástroji a použitou technikou může poškodit vlastní PDA a činí tak na vlastní nebezpečí a zodpovědnost!!!

 

Závěr:

Velice jednoduché pořekadlo, které funguje snad ve vśech oborech: "Pokud tomu nerozumím, raději se v tom nevrtám a předám to odborníkovi.". Přeji všem, aby takovýchto situací bylo minimum a aby se Vám něco podobného nepřihodilo, a pokud už k něčemu takovému dojde, alespoň už víte, jak postupovat :)