Co prosím? Přehled jednotlivých typů mobilních sítí

Přehled a stručný popis všech možných standardů a technologií mobilních sítí.
Spolu s články týkajících se situace ve světě se stále častěji setkáváme se zkratkami v Čechách neobvyklými. A tak, abyste netápali, zde přinášíme stručný přehled nejdůležitějších zkratek jednotlivých typů sítí včetně základních charakteristik. Na podrobnější technický popis některých rozšířenějších a perspektivních standardů (CDMA apod) se chystáme.

Analogové mobilní sítě

AMPS - Advenced Mobile Phone Systém byl vyvinut v sedmdesátých letech v Bell Labs a poprvé byl komerčně použit v USA v roce 1983. Dnes patří mezi dědečky mobilních sítí, později se dočkal své digitální verze D-AMPS tak, že většina novějších telefonů může používat obě verze. Na území USA výrazně rozšířen právě spolu s D-AMPS a spolu s ní patří mezi nejrozšířenější mobilní standardy. AMPS pracuje na 800 MHz

C-450 - Analogový systém rozšíření v Jižní Africe v polovině osmdesátých let. Je obdobou C-Netz a pracuje na frekvenci 450 MHz. Dnes jej společnost Vodacom SA provozuje pod názvem Motorphone

C-Netz - Starší analogový systém dosud provozovaný v Německu a v Rakousku. Operuje na 450 MHz.

Comviq - jeden z prvních analogových systémů v Evropě, používán byl ve Švédsku od srpna 1981 v síti Comviq.

N-AMPS - Narrowband Advanced Mobile Phone Systém. Vyvinut Motorolou jako přechodová technologie mezi analogovým a digitálním systémem. Hlavní výhodou byla třikrát vyšší kapacita vyplívající z užšího frekvenčního pásma nutného pro kanály. Pracuje na 800 MHz.

NMT450 - Nordic Mobile Telephones - vyvinuto Ericssonem a Nokia pro zajištění plošného pokrytí členitého terénu skandinávských zemí. Systém pracuje na 450 MHz, používá FDD FDMA - frekvenční multiplex. Umožňuje roaming. V Čechách jej provozuje EuroTel pod názvem T!P - dříve EuroTel Classic.

NMT900 - Odvozenina NMT450 vytvořená za účelem větší kapacity. Zřídka v praxi používaná pro nástup GSM do tohoto frekvenčního pásma. Ve Francii byla vytvořena odvozenina NMT-F.

NTT - Nippon Telegraph and Telephone. Starý Japonský analogový standard, jeho lepší verze dodnes používána pod názvem HiCap.

RC2000 - Francouzský systém RadioCom 2000 zprovozněný v roce 1985.

TACS - Total Access Communications Systém. Systém byl vyvinut Motorolou na základě AMPS. Poprvé použit v Anglii v roce 1985, v Japonsku se nazývá JTAC. Používá 900 MHz frekvenci.

Digitální mobilní sítě

Zde si všimněme velkého množství odvozenin základních digitálních standardů GSM a CDMA.

B-CDMA - Broadband CDMA. Dnes se používá označení W-CDMA a očekává se použití v UTMS.

Composite CDMA/TDMA - Technologie používající jak CDMA, tak TDMA. Technologii vyvinul Omnipoint a v praxi se zatím příliš nerozšířila. Používá se hlavně pro bezdrátovou místní smyčku, kde uvnitř buňky je použito TDMA, vně buňky pak CDMA.

CDMA - Code Division Multiple Access (v USA známo jako IS-95). Existuje mnoho funkčních variací, původně vyvinuto Qualcommem, do vývoje silně zasahoval Ericsson. CDMA charakterizuje vysoká kapacita a malá velikosti buňky, jakož použití rozprostřeného spektra a speciálního kódovacího schématu. TIA (Telecommunication Industry Association) přijala CDMA v roce 1993 jako standard. První CDMA sítě dnes již fungují, s implementací CDMA derivátů se počítá do mobilních sítí třetí generace 3G.

CDMAOne - První generace úzkopásmového N-CDMA.

CDMA2000 - Nyní druhá generace CDMA2000 navržená MoU na implementaci do UMTS - sítě třetí generace.

CT-2 a CT-3 - bezdrátové telefonní systémy v digitální podobě. CT-3 vytvořené Ericssonem tvořilo základ DECTu, jemuž je podobné. Systémy se používají výhradně pro bezdrátové telefony.

CTS - Cordless Telephone System. Nová vlastnost sítí GSM umožňující komunikovat GSM-CTS telefonu s domácí základnovou stanicí CTS nabízející pokrytí vnitřních prostor. GSM telefon tak nahrazuje bezdrátový telefon v dosahu CTS. O CTS-GSM budeme ještě více psát, protože jde o VELMI zajímavou technologii!

D-AMPS digitální verze AMPS, také známá jako IS-54. D-AMPS používá tři timesloty v TDMA. Užitím časového multiplexu (TDMA) namísto multiplexu frekvenčního (FDMA) původního AMPS, mohou být v jednom kanálu přenášen najednou až tři hovory, namísto dosavadního jednoho. Rozhodnutím amerického regulátora FCC musí být všechny telefony duální AMPS/D-AMPS, takže se často setkáte se zkratnou D/AMPS. D-AMPS také pracuje v 800 MHz a spolu s AMPS představuje naprosto nejrozšířenější systém v USA.

DCS-1800 - Digital Cordless Standard. Derivát sítě GSM v spektru 1800 MHz s jinak totožnou technologií. V Německu se používá jméno E-Netz, stávající operátoři začínají tlačit na užívání GSM-1800, což vyjadřuje jejich nárok na toto pásmo bez dalších licencí.

DECT - Digital European Corldless Telephone. Více se dočtete v rubrice Bezdrátové telefony, neboť jde o systém určený pro bezdrátové telefony a bezdrátové místní smyčky.

GSM - asi znáte, pokud ne, podívejte se do rubriky GSMInside.

PCS - Personal Communication Systém. Americký derivát GSM ve frekvenčním spektru 1900 MHz. Používá se i v USA poměrně zřídka, ale je možné jednoduše integrovat do GSM telefonů dualitu s tímto systémem. Velmi regionální použití v USA!

N-CDMA - úzkopásmové CDMA, je to původní verze CDMA, ale protože CDMA se již vyvinulo, používá se pro označení této fáze vývoje CDMA právě ono N-CDMA. Používá frekvenční pásmo AMPS a AMPS funkčně podporuje.

PACS-TDMA - osmi timeslotová TDMA technologie vyvinutá původně Bellcore pro pro speciální bezdrátové aplikace v licencovaném pásmu. Podpora Motoroly systém z části rozšířila po USA.

PDC - Personal Digital Cellular - japonský TDMA systém pracující v pásmu 800 a 1500 MHz.

PHS - Personal Handy Systém - japonský systém založený na TDD TDMA poskytuje skvělou kvalitu hlasu i rychlý přenos dat, ale typický rozměr buňky je 300-3000 metrů. Používáno spíše ve smyslu WLL.

TDMA - Time Division Multiple Access. První americký digitální standard. První komerční TDMA systém fungoval v roce 1993, existuje řada derivátů.

Tetra a TetraPol - trunkové radiové systémy pro výstavbu profesionálních digitálních sítí. TetraPol se implementuje v české policejní síti Pegas a v slovenské policejní síti, Tetra se používá v západní Evropě.

UMTS - Universal Mobile Telephone Standard. Další generace mobilní sítě s globálním dosahem, v provozu by měla být od roku 2004. Počítá se s možností plynulého přechodu stávajících GSM sítí a CDMA sítí k UMTS. Přenosová rychlost pro data zatím dosahuje 2 Mbps, používá se TDMA a W-CDMA technologie. Zatím ve fázi standardizace.

W-CDMA - širokopásmová CDMA varianta, s níž se počítá pro UMTS. Pracuje v 5MHz.

WLL - bezdrátová místní smyčka. Dnes obecné označení pro překlenutí poslední míle, tedy pro náhradu kabelového napojení klasických telefonních linek. Většinou se dnes používá DECT nebo spíše CDMA technologie. V Praze SPT Telecom používá zastaralý Hughes AirReach, v Brně DECT.


Témata: mobilní, Nokia, Roaming