Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Co prosím? Přehled jednotlivých typů mobilních sítí

aktualizováno 
Přehled a stručný popis všech možných standardů a technologií mobilních sítí.
Spolu s články týkajících se situace ve světě se stále častěji setkáváme se zkratkami v Čechách neobvyklými. A tak, abyste netápali, zde přinášíme stručný přehled nejdůležitějších zkratek jednotlivých typů sítí včetně základních charakteristik. Na podrobnější technický popis některých rozšířenějších a perspektivních standardů (CDMA apod) se chystáme.

Analogové mobilní sítě

AMPS - Advenced Mobile Phone Systém byl vyvinut v sedmdesátých letech v Bell Labs a poprvé byl komerčně použit v USA v roce 1983. Dnes patří mezi dědečky mobilních sítí, později se dočkal své digitální verze D-AMPS tak, že většina novějších telefonů může používat obě verze. Na území USA výrazně rozšířen právě spolu s D-AMPS a spolu s ní patří mezi nejrozšířenější mobilní standardy. AMPS pracuje na 800 MHz

C-450 - Analogový systém rozšíření v Jižní Africe v polovině osmdesátých let. Je obdobou C-Netz a pracuje na frekvenci 450 MHz. Dnes jej společnost Vodacom SA provozuje pod názvem Motorphone

C-Netz - Starší analogový systém dosud provozovaný v Německu a v Rakousku. Operuje na 450 MHz.

Comviq - jeden z prvních analogových systémů v Evropě, používán byl ve Švédsku od srpna 1981 v síti Comviq.

N-AMPS - Narrowband Advanced Mobile Phone Systém. Vyvinut Motorolou jako přechodová technologie mezi analogovým a digitálním systémem. Hlavní výhodou byla třikrát vyšší kapacita vyplívající z užšího frekvenčního pásma nutného pro kanály. Pracuje na 800 MHz.

NMT450 - Nordic Mobile Telephones - vyvinuto Ericssonem a Nokia pro zajištění plošného pokrytí členitého terénu skandinávských zemí. Systém pracuje na 450 MHz, používá FDD FDMA - frekvenční multiplex. Umožňuje roaming. V Čechách jej provozuje EuroTel pod názvem T!P - dříve EuroTel Classic.

NMT900 - Odvozenina NMT450 vytvořená za účelem větší kapacity. Zřídka v praxi používaná pro nástup GSM do tohoto frekvenčního pásma. Ve Francii byla vytvořena odvozenina NMT-F.

NTT - Nippon Telegraph and Telephone. Starý Japonský analogový standard, jeho lepší verze dodnes používána pod názvem HiCap.

RC2000 - Francouzský systém RadioCom 2000 zprovozněný v roce 1985.

TACS - Total Access Communications Systém. Systém byl vyvinut Motorolou na základě AMPS. Poprvé použit v Anglii v roce 1985, v Japonsku se nazývá JTAC. Používá 900 MHz frekvenci.

Digitální mobilní sítě

Zde si všimněme velkého množství odvozenin základních digitálních standardů GSM a CDMA.

B-CDMA - Broadband CDMA. Dnes se používá označení W-CDMA a očekává se použití v UTMS.

Composite CDMA/TDMA - Technologie používající jak CDMA, tak TDMA. Technologii vyvinul Omnipoint a v praxi se zatím příliš nerozšířila. Používá se hlavně pro bezdrátovou místní smyčku, kde uvnitř buňky je použito TDMA, vně buňky pak CDMA.

CDMA - Code Division Multiple Access (v USA známo jako IS-95). Existuje mnoho funkčních variací, původně vyvinuto Qualcommem, do vývoje silně zasahoval Ericsson. CDMA charakterizuje vysoká kapacita a malá velikosti buňky, jakož použití rozprostřeného spektra a speciálního kódovacího schématu. TIA (Telecommunication Industry Association) přijala CDMA v roce 1993 jako standard. První CDMA sítě dnes již fungují, s implementací CDMA derivátů se počítá do mobilních sítí třetí generace 3G.

CDMAOne - První generace úzkopásmového N-CDMA.

CDMA2000 - Nyní druhá generace CDMA2000 navržená MoU na implementaci do UMTS - sítě třetí generace.

CT-2 a CT-3 - bezdrátové telefonní systémy v digitální podobě. CT-3 vytvořené Ericssonem tvořilo základ DECTu, jemuž je podobné. Systémy se používají výhradně pro bezdrátové telefony.

CTS - Cordless Telephone System. Nová vlastnost sítí GSM umožňující komunikovat GSM-CTS telefonu s domácí základnovou stanicí CTS nabízející pokrytí vnitřních prostor. GSM telefon tak nahrazuje bezdrátový telefon v dosahu CTS. O CTS-GSM budeme ještě více psát, protože jde o VELMI zajímavou technologii!

D-AMPS digitální verze AMPS, také známá jako IS-54. D-AMPS používá tři timesloty v TDMA. Užitím časového multiplexu (TDMA) namísto multiplexu frekvenčního (FDMA) původního AMPS, mohou být v jednom kanálu přenášen najednou až tři hovory, namísto dosavadního jednoho. Rozhodnutím amerického regulátora FCC musí být všechny telefony duální AMPS/D-AMPS, takže se často setkáte se zkratnou D/AMPS. D-AMPS také pracuje v 800 MHz a spolu s AMPS představuje naprosto nejrozšířenější systém v USA.

DCS-1800 - Digital Cordless Standard. Derivát sítě GSM v spektru 1800 MHz s jinak totožnou technologií. V Německu se používá jméno E-Netz, stávající operátoři začínají tlačit na užívání GSM-1800, což vyjadřuje jejich nárok na toto pásmo bez dalších licencí.

DECT - Digital European Corldless Telephone. Více se dočtete v rubrice Bezdrátové telefony, neboť jde o systém určený pro bezdrátové telefony a bezdrátové místní smyčky.

GSM - asi znáte, pokud ne, podívejte se do rubriky GSMInside.

PCS - Personal Communication Systém. Americký derivát GSM ve frekvenčním spektru 1900 MHz. Používá se i v USA poměrně zřídka, ale je možné jednoduše integrovat do GSM telefonů dualitu s tímto systémem. Velmi regionální použití v USA!

N-CDMA - úzkopásmové CDMA, je to původní verze CDMA, ale protože CDMA se již vyvinulo, používá se pro označení této fáze vývoje CDMA právě ono N-CDMA. Používá frekvenční pásmo AMPS a AMPS funkčně podporuje.

PACS-TDMA - osmi timeslotová TDMA technologie vyvinutá původně Bellcore pro pro speciální bezdrátové aplikace v licencovaném pásmu. Podpora Motoroly systém z části rozšířila po USA.

PDC - Personal Digital Cellular - japonský TDMA systém pracující v pásmu 800 a 1500 MHz.

PHS - Personal Handy Systém - japonský systém založený na TDD TDMA poskytuje skvělou kvalitu hlasu i rychlý přenos dat, ale typický rozměr buňky je 300-3000 metrů. Používáno spíše ve smyslu WLL.

TDMA - Time Division Multiple Access. První americký digitální standard. První komerční TDMA systém fungoval v roce 1993, existuje řada derivátů.

Tetra a TetraPol - trunkové radiové systémy pro výstavbu profesionálních digitálních sítí. TetraPol se implementuje v české policejní síti Pegas a v slovenské policejní síti, Tetra se používá v západní Evropě.

UMTS - Universal Mobile Telephone Standard. Další generace mobilní sítě s globálním dosahem, v provozu by měla být od roku 2004. Počítá se s možností plynulého přechodu stávajících GSM sítí a CDMA sítí k UMTS. Přenosová rychlost pro data zatím dosahuje 2 Mbps, používá se TDMA a W-CDMA technologie. Zatím ve fázi standardizace.

W-CDMA - širokopásmová CDMA varianta, s níž se počítá pro UMTS. Pracuje v 5MHz.

WLL - bezdrátová místní smyčka. Dnes obecné označení pro překlenutí poslední míle, tedy pro náhradu kabelového napojení klasických telefonních linek. Většinou se dnes používá DECT nebo spíše CDMA technologie. V Praze SPT Telecom používá zastaralý Hughes AirReach, v Brně DECT.

Autor:


Témata: mobilní, Nokia, roaming


Nejčtenější

Podvodná nabídka ročního pronájmu top smartphonů a další špičkové elektroniky
Lákají na neuvěřitelně levné top smartphony, ale je to podvod

iPhone nejvyšší specifikace za pouhou tisícikorunu či například top model Samsungu jen za něco málo přes 900 korun ročně. Na první pohled je to velmi lákavá...  celý článek

Google Pixel 2 od HTC.
Pixel 2 na prvním obrázku. Vypadá to na hodně konzervativní přístroj

Letos se dočkáme druhé generace smartphonů Pixel od Googlu. Základní model některými vlastnostmi možná nepříjemně překvapí. Jinak bude ze staré školy.  celý článek

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

Soyes 6S
Nejmenší „iPhony“ na světě můžete mít za 1 300 korun

Kopie iPhonů nejsou žádnou novinkou, v čínských e-shopech jich najdeme desítky více či méně povedených. Mezi ty minimálně zajímavé patří mini smartphony Soyes....  celý článek

S7 a S8 úvodní fotka
Takto vypadají vnitřnosti nejlepších samsungů. Je to úhledná práce

Viděli jste někdy „střeva“ telefonu? Během prohlídky servisního centra telefonů značky Samsung v rámci prodejny Alza v Holešovicích jsme měli možnost se...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační obrázek
Největší žrouti baterie v mobilu. Vyrábí je hlavně Google a Samsung

Společnost Avast připravila přehled mobilních aplikací, které nejvíc ovlivňují výdrž baterie smartphonů s operačním systémem Android. Nejčastěji jde o nástroje...  celý článek

Část modelové řady krytů, kterou byl nucen výrobce MixBin stáhnout z trhu
Třpytivé gelové kryty na iPhone popálily zákazníky, výrobce je stáhl

Výrobce gelových krytů MixBin Electronics stahuje z trhu statisíce produktů naplněných tekutinou s třpytkami. Při porušení ochranné vrstvy a kontaktu s...  celý článek

Podvodná nabídka ročního pronájmu top smartphonů a další špičkové elektroniky
Lákají na neuvěřitelně levné top smartphony, ale je to podvod

iPhone nejvyšší specifikace za pouhou tisícikorunu či například top model Samsungu jen za něco málo přes 900 korun ročně. Na první pohled je to velmi lákavá...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.