Co na nás chystá Siemens?

Novinky na poli mobilních telefonů od firmy Siemens. Nové modely, technické parametry, novinky.
Že S 10 život nekončí, věděl Siemens bezpochybně od začátku a tak je třeba říci, že ve vývoji nezaspal. Na léto připravuje několik novinek, které z části nahradí Siemens S6 - u nás úspěšný, neb dotovaný, a také sáhnou na svědomí řadě liliputů tipu Philips Genie, Motorola StarTAC a Ericsson GF788. Podaří se mu to?

Siemens S15 Co se týká designu, vytýká se Siemensu, že jako jedna z mála velkých společností, se dosud nepustil na cestu extravagance. Zdá se, že nový model Siemens SL 10 potažmo SL 12 tuto cestu nastupuje - jeho fotografii zde bohužel nebylo možno opublikovat. SL 10 bude pravý liliput, který si výkonem nezadá se současnou elitou - telefonek ve váze okolo 100 gramů nabídne 60-80 hodin pohotovostního režimu, barevný displej a jednoduché ovládání pouze šesti klávesami. Telefonek má tvár malého vajíčka a Siemens očekává, že jej představí na CeBITu - start do obchodní sítě je počítán na srpen letošního roku.

Další modernizace se těší především komunikační spektrum mobilů - i Siemens se vrhá na duální telefony. Není, čemu se divit - Siemens prodává významnou část své produkce v Německu, kde je síť Eplus - tedy DCS-1800 - velmi rozšířena. Nabídnout zde mobilní telefon spojující schopnosti telefonování v síti GSM a DCS bude výhodné už vzhledem k tomu, že operátor Eplus má mnoho roamingových smluv s GSM sítěmi.

Požadavkem na dualitu je tedy připravena půda pro Siemens E 15 - mobilní telefon určený pro obchodníky. Ten totiž zvládá i síť GSM i síť DCS, což samozřejmě lze jen uvítat. Na druhou stranu pro Českou republiku tento telefon nebude - u nás se DCS síť bude stavět až koncem roku 1999.

Siemens S 6 D Siemens E 10 Pokud jste si někdy stěžovali na výdrž jinak sympatického Siemensu S6, činili jste tak právem. Vskutku jeden den provozu není příliš, ačkoliv váha mobilu je výborná. Konec pláči - Siemens nabídne novinku - Siemens S 6 D bude především disponovat téměř dvojnásobnou výdrží na standardní baterie, tedy až 60 hodinami provozního času. Designově shodný telefon s předchůdcem se bude vyznačovat 180 gramy váhy a hlavně podporou Dual - Rate - Technik. O co jde?

Enhanced full rate (EFR) je způsob přenosu hovoru - ten je totiž bez slyšitelné ztráty a zkreslení kódován na rychlosti 6 500 bps namísto obvyklých 13 000 bps u half rate - tím je možno přenášet na jednom kanálu až dvojnásobný počet hovorů (16 namísto osmi). Je logické, že tím klesají náklady na síť a znamená to její podstatné zprůchodnění a odlehčení. Samozřejmě je nutné, aby takovýto přenos podporovala jak síť, tak mobilní telefon - telefon, který podporuje jak Half rate tak enhanced full rate se nazývá dual rate.

Ani v SRN zatím není EFR nijak rozšířena a s její aplikací se počítá. Mannesmann Mobilfunk již nyní tvrdí, že zákazníkům používajícím EFR technologii bude možno snížit poplatky za hovory v síti GSM - a to je zajímavé, ne?

A kdy se na novinky můžeme těšit? Siemens S 15 se na trh dostává právě nyní (v SRN), Siemens S 6 D bude v ČR dostupný od konce února - pravděpodobně. Na Siemens SL 10 si počkáme do června, kdy se objeví na německém trhu a o měsíc dva i na našem trhu.


Témata: Siemens