Qtek 9100

Qtek 9100 | foto: Michal Hron, Mobil.iDNES.cz

Co je malé, to je chytré - MDA Vario

  • 51
MDA Vario ve svém těle ukrývá plnohodnotnou klávesnici, nejnovější operační systém Windows Mobile 5, Bluetooth i WiFi. Hodit se bude především takovým uživatelům, kteří hodně píší v terénu a přitom od svého zařízení čekají rozumné rozměry.

Společnost HTC, která je primárním výrobcem i tohoto produktu, své výrobky oficiálně prodává pod značkou Qtek. Operátoři je však přejmenovávají a na českém trhu se tak můžete s tímto malým komunikátorem setkat pod názvem MDA Vario v nabídce T-Mobilu, případně pod rodovým jménem Qtek 9100 ve volném prodeji. - více zde...

MDA Vario je dalším zástupcem oblíbené platformy MDA (Mobile Digital Asistent). Vychází z běžných kapesních počítačů a přidává k jeho možnostem i telefonní část. Lze ho považovat za menší verzi mininotebooku MDA IV. Nabízí stejné funkce, jen podporu UMTS si toto MDA odepřelo. - více zde...

Stává se tak pátým výrobkem shodné koncepce, který se dostal na náš trh. Výrobce HTC je přitom velmi produktivní a jeho výrobní linky opouští mnohem více zařízení. Je tak veliká škoda, že se musíme spolehnout hlavně na přístroje, které se líbí marketingovému oddělení tuzemských operátorů.

Vzhled - nikde žádná hrana

Na první pohled je nový Qtek poměrně obyčejné zařízení, které zaujme snad jen svými netradičně oblými tvary. Díky nim se ale příjemně drží v ruce a telefonování s přístrojem o velikosti 109 × 58 × 24 mm a váze 160 gramů je už poměrně příjemná záležitost.

  

Qtek 9100 se prodává v kombinaci kovově stříbrné a antracitově šedé barvy. Ta mu ale nedodává žádný punc výjimečnosti, spíše naopak. V šedé barvě je vyveden především pruh po obvodu zařízení a také okolí displeje. Ten používá rozlišení 240 × 320 obrazových bodů a dokáže zobrazit až 65 tisíc barev.

Kromě displeje se na přední straně tradičně usídlily všechny funkční klávesy. Ty jsou rozděleny na dvě skupinky - nad displejem se nachází dvě pro rychlý přístup ke zprávám a spuštění internetového prohlížeče, pod displejem pak kontextové klávesy a čtyřsměrná klávesa s potvrzovacím středem.

  

Chybět zde nesmí ani klávesy pro ovládání hovoru a reproduktor, který je doplněn o dvě indikační diody. Ty vás informují o stavu baterie, nabíjení, upomínkách či zapnutých bezdrátových technologiích. Všechny klávesy jsou velmi dobře řešené a s jejich ovládáním nebudete mít sebemenší problém.

Spodní stranu obsadily konektory pro připojení přiložených stereo sluchátek a miniUSB pro připojení k počítači. Krom nich se tu nachází i drobný zámek zadního krytu baterie. Ten je opatřen jemným vroubkováním a malým gumovým proužkem, který zabraňuje samovolnému pohybu přístroje na kluzkých plochách.

  

 

Zadní strana dostala do vínku i zajímavě řešený objektiv megapixelového fotoaparátu. Je doplněn o malé zrcátko a přisvětlovací diodu. To vše je pak ohraničeno povedeným oválkem, který je narušen jen gumovou záslepkou konektoru pro externí anténu.

  

Horní strana ukrývá slot pro paměťovou kartu miniSD a hlavní vypínač systému. Vpravo pak naleznete tlačítka pro spuštění hlasového ovládání či diktafonu, druhé pak slouží jako spoušť fotoaparátu a použijete ho i pro rychlé spuštění příslušné aplikace. Mezi těmito klávesami se nachází i okénko infraportu a malá nenápadná mřížka, kterou naleznete i na protilehlé straně. Ta ukrývá vestavěné reproduktory.

  

Levá strana komunikátoru si osvojila klávesu pro přístup k aplikaci CommManager, která vám umožní rychlé vypnutí/zapnutí bezdrátových technologií. Pod ní se pak usílil posuvný ovladač pro úpravu hlasitosti systémových zvuků či reproduktoru při hovoru.

Poslední drobnost, avšak velmi důležitá, se schovala do pravého spodního roku. Je jí miniaturní teleskopický stylus, který se nedrží zrovna příjemně. Za dobu užívaní tohoto Qteka jsme si ale na jeho parametry lehce přivykli.

  

Klávesnice a ovládání - takový zvláštní slider

Největší přednost Qteku 9100 objevíte až ve chvíli, kdy jej ve své ruce přetočíte o devadesát stupňů vlevo a palcem zatlačíte na spodní hranu přístroje. Tím objevíte dosud ukrytou plnohodnotnou klávesnici, na které ale nejsou vyznačeny české znaky. Jednotlivé klávesy jsou od sebe dostatečně odděleny a palci se i velmi dobře ovládají.

  

Práce s klávesnicí je velmi příjemná i ve tmě. Celá je totiž podsvícena neagresivním modrým světlem, za což ji promíjíme i ne zcela rovnoměrné podsvícení. Intenzita světla je mnohem důležitější a v tomto případě se Qtek opravdu vytáhl. Ani v noci tak nebudete muset mhouřit oči z důvodu příliš intenzivního podsvícení.

Každé řešení s pohyblivou částí s sebou ale přináší i větší náchylnost na konstrukční vady. I proto jsme se snažili toto MDA testovat co nejdéle a po více než měsíčním užívání a trápení výsuvného mechanismu musíme uznat, že tohle se pánům vývojářům skutečně povedlo.

  

I přesto není výsuvný mechanismus úplně bez chyb. Velmi bychom uvítali pružiny a silnější aretaci v krajních polohách, vůle lyžin by mohla být též o něco menší. I tak nás ale kvalita konstrukce velmi mile překvapila. Vysunutí displeje doprovází i automatické přepnutí obrazu pro práci na šířku.

  

Základní kámen ovládání tvoří dotykový displej. Už v recenzi MDA Pro jsme lamentovali nad nepříliš povedenou intuitivností systému. Ani u tohoto Qteka tomu nebude jinak. Úplný nováček stále bude tápat, kde má nastavit například tak základní funkci, jako je budík.



FOTOGALERIE

Po chvilce zvyku je ale ovládání poměrně příjemné, ač umístění některých kolonek pro nastavení si jen tak lehce nezapamatujete. MDA Vario je navíc první komunikátor, který je již skutečně přizpůsoben k ovládání jednou rukou. Kontextové klávesy naleznete jak na přední straně přístroje, tak na samotné plnohodnotné klávesnice.

Telefonování a zprávy

MDA Vario (Qtec 9100) je quadbandový GSM telefon pracující na frekvencích 850/900/1800/1900 MHz, UMTS však od tohoto drobečka nečekejte. Jak už jsme zmiňovali, díky rozměrům se s ním dá i velmi příjemně telefonovat. Reproduktor je navíc skutečně kvalitní a jeho zvuk je dostatečně prokreslený.

  

Stejně jako k mnohým podobným produktům obdržíte v základním balení i k tomuto Qteku lehkou handsfree sadu sloužící zároveň i jako stereofonní sluchátka. Hovor lze uskutečňovat i dokoupením bluetooth headsetu, případně v kanceláři hlasitým odposlechem. Přístroj samozřejmě podporuje všechny běžné služby od volby operátora přes držení hovoru až po více hovorů zároveň.

   

Telefonní seznam je omezen pouze dostupnou pamětí, pro zařízení s Windows Mobile je samozřejmostí uložení mnoha detailů k jednomu kontaktu a velice snadná synchronizace s počítačem. Vyhledávat lze pomocí řetězce znaků, třídit můžete podle kategorií. Telefonní aplikace je pak přizpůsobena k ovládání bez nutnosti vytažení pera, jelikož používá dostatečně velké klávesy pro snadný stisk pomocí prstu.

  

Veškeré zprávy jsou situovány na stejném místě. Mezi jednotlivými typy se lze přepínat jednoduše volbou dané složky. Qtek si poradí s SMS, MMS i plnohodnotným emailem (POP3/ IMAP4). Díky nainstalovaným aplikacím Word, Excel, Powerpoint a prohlížeči PDF souborů si porozumí se všemi hojně používanými formáty příloh.

Data, kancelář a organizace času

S daty si MDA Vario poradí díky podpoře technologií GPRS/EDGE. Mnozí uživatelé ale ocení především Wi-Fi. Přístroj lze použít i jako hardwarový modem, což je kvůli stále slabému Mobile Internet Eploreru snad jediná možnost pohodlného prohlížení webových stránek. S počítačem pak můžete toto MDA propojit bezdrátově pomocí rychlého infraportu (FIR) či technologie Bluetooth, případně běžným USB kabelem.

  



FOTOGALERIE

Kancelářské aplikace jsou u Windows Mobile 5.0 opět o něco málo vylepšené, krom běžných aplikací Mobile Word a Mobile Excel je tu nově i Mobile PowerPoint pro prohlížení prezentací. Přístroj si poradí již v základu i s PDF soubory díky aplikaci ClearVue PDF, pro dohrání dalších aplikací je krom samotného rozhraní operačního systému připravena i podpora Javy 2.0. Organizace času je pak standardně na velmi vysoké úrovni. Kalendář nedoznal žádných změn (však také není co vylepšovat), v systému najdete i jednoduché úkoly či možnost hlasových i textových poznámek.

Multimédia

Multimediální vlastnosti stále silně omezuje malá paměť přístroje, která je 64 MB RAM a 128 MB ROM. Uživateli je přitom dostupných jen 45 MB, což je vzhledem k možnostem komunikátoru skutečně málo. Mobile Media Player si totiž poradí se všemi zásadními audio i video formáty, software třetích stran pak z přístroje dovolí udělat i malé domácí kino. Pro plné využití multimediálního potenciálu se ale smiřte s nákupem paměťové karty.

  

Vestavěný fotoaparát se chlubí rozlišením 1,3 MPx. Zvolit lze samozřejmě i rozlišení nižší včetně často používaného VGA formátu. Fotografie jsou za optimálních světelných podmínek povedené. Pro focení detailů pak může pomoci i přisvětlovací dioda. Pořizování videosekvencí si rozumí se třemi kodeky - MPEG-4, Motion-JPEG AVI a H.263. Maximální rozlišení videa je 320x240 bodů.

  

Výsledné fotografie trpí klasickými neduhy téměř všech fotoaprátů, výrazně ale ztrácí na expozici. Druhá fotografie byla focena za denního světla a přitom je silně podexponovaná. Detaily jsou naopak velice zrnité. Na běžné použití ale Qtek stačí, ostatně profesionální fotky od něj bude čekat jen málokdo.

Suma sumárum

Proč ho koupit?
  • integrovaná klávesnice
  • operační systém
  • multimediální funkce
  • skvělé PIM funkce
  • rozměry
Proč ho nekoupit?
  • drobné nedostatky v konstrukci
  • nepříliš reprezentativní vzhled
  • slabší výdrž baterie
Kdy?
listopad 2005
Za kolik?
16 290 Kč včetně DPH a lokalizace

Qtek 9100 je zařízení, které má suplovat nejvybavenějšímu komunikátoru s Windows Mobile na českém trhu. Stává se tak alternativou pro lidi, kteří by chtěli podobnou funkčnost jako u MDA IV, ale nemohou přenést přes srdce jeho rozměry. MDA Vario je tak velmi dobrou volbou, především díky integrované klávesnici, která v mnoha případech zjednoduší práci s přístrojem. Psaní dlouhých textů na cestách není po chvilce cviku žádný problém. A navíc si s tímto prckem i zavoláte, zadatujete či se na něm podívate na oblíbený film. Neocenitelnou výhodou je ale u Windows Mobile téměř dokonalá organizace času, která těmto zařízením dodává punc kvalitního pracovního nástroje - a to ať vypadá jakkoli, jelikož základem ovládání je stále dotykový displej.

  Zapůjčila společnost Sunnysoft.