Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Clié NX70V - mercedes mezi palmy (redakční test)

aktualizováno 
Clié NX70V je dnes nejdražším PalmOS handheldem. V jeho srdci bije XScale procesor o nebývalém taktu 200 MHz, v žilách proudí nová krev Palm OS 5 a Sony jej vybavila velkým množstvím schopností i software.

 

Ještě než zahájím recenzi NX70V, chtěl bych upozornit, že souběžně vychází u nás recenze i na sesterský model NX60 s detailními fotografiemi modelu, které stojí určitě za zhlédnutí a doplňují i tuto recenzi o modelu NX70V. A kdo budete číst tento článek až od středy, najdete zde i druhou část recenze NX60 s dalšími fotografiemi.

 

Co dostanete?
Krabice k NR70V je překvapivě malá, uvnitř se ale tísní řada velmi užitečných věcí:

  • handheld se stylusem
  • USB kolébka
  • AC adaptér
  • sluchátka s dálkovým ovladačem
  • CD se software
  • příručka a samolepka s Graffiti
  • konektor pro nabíjení na cestách
  • šňůrku na zavěšení a uchycení modelu

Design
Clié NX připomínají vzhledem řadu NR. Kdo tyto modely nezná, je překvapen poměrně dlouhým (protáhlým) handheldem, jehož váha taky nepatří k nejmenším. Handheld je rozevírací - základní segment obsahuje klávesničku a většinu ovládacích prvků a slotů, z něj se odklápí část s displejem. Ta je otáčitelná o 180 stupňů a otočenou ji můžete přiklopit zpět na handheld, a získat tak kompaktní PDA s displejem na vnější hraně. Při této variantě ale nemáte přístupná hardwarová tlačítka. Problém částečně řeší program NR buttons od StandAlone, který namapuje HW tlačítka na virtuální Graffiti plošku. V době psaní recenze ale nebyl tento produkt převeden na OS5 a na NX nefunguje.

Povrch NX70V je kovový, ale je zvláštním způsobem zdrsněný. Recenzované Clií je šedé s lesklými kovovými prvky, toto Clié se dělá ještě v tmavě šedé. Clié vypadá reprezentativně a perfektně, tento dojem však poněkud kazí šachta pro CF slot, která mu přidává výrazný hrb a celkově NX modelu přidává výrazně na tloušťce.

Tlačítka jsou kulatá a nejsou rozmístěna v řadě, jako tomu bývá u běžných modelů. Mačkají se dovnitř handheldu (nevystupují nijak z jeho povrchu) a mačkají se poměrně dobře, s výjimkou kurzorů Up/Down, které jsou vysunuty příliš nahoře a prsty trošku narážejí na otočný kloub modelu. Není to ale nijak výrazné.

Vzhledem k tomu, že displej nezabírá celou velikost vrchního dílu, domnívám se, že model mohl být tak o 1 cm kratší, což by mu docela slušelo. Dosah bočních tlačítek je dobrý - obsluha "spouště" kamery a fotoaparátu je v pořádku, stejně jako jog-dial a back tlačítko. Vespod je ještě tlačítko "Hold" sloužící k blokaci displeje a úspoře baterie třeba při přehrávání MP3.

Ještě jednu poznámku k designu modelu (týká se celé řady NR/NX) - po letech s klasickými PalmOS modely je způsob práce s těmito Clié velmi odlišný a vyžaduje trošku zvyku. Můžete pracovat s odklopeným displejem a používat zejména klávesnici, nebo dáte přednost překlopení displeje a práci ve stylu klasického PDA. Instinktivně jsem se přistihl po pár dnech spíš u toho prvního způsobu, ale jestli StandAlone zprovozní NR Buttons, tak zcela určitě prozkouším i ten druhý styl.

 

Klávesnička
Přiznám se bez mučení, že nejsem velkým příznivcem miniklávesnic. Tu na Clie jsem vzal ale brzy nejen na milost, nýbrž jsem se po pár dnech přistihl, že ji občas docela rád používám. Bylo to dáno hodně tím, že jsem měl první dny Clié bez češtiny a nelámal jsem si hlavu diakritickými problémy, které v našich končinách vesměs "odrovnají" většinu klávesniček tohoto typu. Prostě solidní zdvih, rozteč a obvyklé rozložení klávesnic. Má jednu již stokrát popsanou chybu - když chcete psát velký znak, musíte držet zmáčknutý SHIFT, což je sice vlastnost na PC docela obvyklá; na handheldu je ale hodně hloupá. Divím se, že Sony tento mnohokrát kritizovaný bug již z řady NR přenesla v poklidu i do svých prestižních modelů NX. Dalším pochybením je nepřítomnost zkratky pro vyvolání příkazu (Command), čímž nelze klávesničku využít třeba k otevření menu, provedení Command příkazu apod.

 

Displej
Měl jsem v ruce docela dost handheldů a asi tři čtvrtě roku jsem používal T615C. Vysoké rozlišení Sony 320x480 není žádná novinka ani pro mne, ani pro lidi, kteří se o PalmOS handheldy zajímají. Popisovat zde výhody Hi-Res a virtuální Graffiti plošky by bylo na našem serveru nošením dříví do lesa. V této recenzi konstatuji, že displej NX70V je velmi brilantní, barvy zobrazuje velmi věrně a kombinace HiRes s poměrně malým displejem vytváří velmi ostrý obraz ve většině graficky náročných aplikací. Displej je stejný typ jako u řady NR - někteří recenzenti u něj popisovali pár drobných barevných vad s modrou barvou atd., to je ale spíš problém těch nejnáročnějších grafiků.

Vynikající je pochopitelně virtuální graffiti, poprvé použité kdysi u počítače HandEra330 a dlouholetý standard u PocketPC platformy. Umožní volitelně u aplikací (které tuto schopnost podporují) roztáhnout displej na celou plochu a využít graffiti plošku k zobrazení dalších údajů (třeba rozsáhlých tabulek, grafiky apod.). Graffiti plošku lze samozřejmě využívat k dalším věcem, jako přidání dalších ovládacích ikon, zobrazení virtuální klávesnice apod.

Kamera
Je 310 000 pixelů v kameře NX dost, nebo málo? Měřeno parametry dnešních digitálů je to jistě málo na nějaké profesionálním či technické focení. Jako příjemný doplněk handheldu k pořizování rodinných snímků, reportážních fotografií, momentek apod. je však toto rozlišení docela dostatečné. A mít digitální fotoaparát vždy po ruce je docela příjemné. Největší rozlišení snímků je 640x480 pixelů.

Novinkou řady NX ovšem není jen fotoaparát, k dispozici máte i možnost nahrávat videoklipy v rozlišení 160x112 pixelů. Zde jistě nejde o profesionální využití, platí zde ale to, co u fotoaparátu - kamerka je vždy po ruce, ukládané klipy jsou docela úsporné, zapisují se přímo na MS kartu, dají se přímo z Clié poslat emailem jako příloha, prostě docela pohoda. Jen mám trošku problém s výstupním formátem videoklipu po okopírování do PC - je to MQV a čte ho jen QuickTime.

Čočka je jinak na otočném kloubu a dá se různě natáčet podle způsobu práce s handheldem. 

Zvuky, zvuky, zvuky
Clié NX má hlasový záznamník na ukládání hlasových záznamů. Ukládají se přímo ve WAVu. Konečně zde je něco, co nepochopitelně nešlo u HandEry - záznam si můžete nastavit jako alarm, takže řadu úkolů a schůzek si třeba můžete nechat takto "přečíst".

Uživatel má v Clié standardně FX zvukový chip a výstupní zvuky jsou perfektní. Můžete si překonvertovat oblíbené MIDI, či krátké WAVy jako alarmy a výstup je velmi dobrý. Reproduktorek je na zadní stěně handheldu a je docela hlasitý.

Na levé hraně handheldu je výstup na sluchátka - připojuje se nejprve dálkový ovladač a do něho teprve stereosluchátka. Součástí softwarové výbavy je firemní AudioPlayer a rovněž Sonic Player.

Paměť
Slabší místo Clié. Má sice "obvyklých" 16 MB RAM, 5 MB je ale obsazeno programy, které nemůže smazat, a tak vám zbývá na vaše programy i data jen asi 11 MB, což je dnes už docela málo, zvlášť u špičkového modelu. ROM je sice flash, dostupné "flashovací" programy s ní ale zatím neumí pracovat, takže uvidíme. Majitel Clié NX se rozhodně neobejde bez pořádné paměťové karty, tu naštěstí je kam vložit, protože Clié NX70V má...

Dva sloty
Sony poměrně dost překvapila přítomností CF slotu k obvyklému Memory Sticku. MS karta je poněkud kontroverzní formát - je na dnešní poměry docela veliká a nejvyšší kapacita MS karet je nyní 128 MB. To CF je daleko větší kalibr - prodávají se 512MB karty a ohlášeny jsou karty o kapacitách 2 a 3 GB. Je tu ale jeden velký problém - CF slot v NX modelech jsou určeny pouze pro firemní CF WiFi kartu WL100 (802.11b síť). Sony dala tomuto řešení přednost před integrací Bluetooth (kterou zvolil Palm, Inc.) - budoucnost ukáže, která firma vsadila na lepšího koně. Co ale velmi mrzí na CF slotu NX PDA, je to, že Sony nepodporuje ovladače k využití paměťových karet v CF slotu. Je přitom jasné, že by pro Sony neměl být problém tuto vlastnost zprovoznit a v pozadí jsou zájmy s prosazováním vlastního formátu MS. Smutné, jsou tu ale iniciativy na vytvoření takovéhoto ovladače jako aplikace třetích stran, takže uvidíme.

Procesor a OS5
Srdcem Clié NX70V je XScale procesor PXA250 s taktem 200 MHz. Jeho výkon pocítíte zatím zejména u obrázků a videoklipů, a to u programů, které jsou již pro handheldy s ARM procesory optimalizovány. Prakticky pryč jsou klasické "čekací" doby - třeba soft reset, který na starších handheldech protivně zdržuje, je na NX dílem okamžiku, něco jako mírné zpomalení zapnutí handheldu. 

Novátorství je vykoupeno tím, že ne všechny programy v NX fungují (to platí i pro Tungsten T), a i když výrobci software tento handicap dotahují, budete asi muset na některé svoje oblíbené programy zatím čekat. Nebudete-li část návody a informace u programů, dočkáte se mnoha resetů - PalmGear již naštěstí označuje programy ikonkou, zda je OS5 kompatibilní...

 

Ostatní hardware prvky
Nelze nezmínit několik užitečných LED diod - první je na spouštěcím tlačítku a signalizuje různými barvami zapnutý handheld, nabíjení, tichý alarm a zapnuté tlačítko HOLD. Další LEDka je hned vedle a svítí, když nahráváte videoklip. Přesto je u MS slotu a signalizuje operace handheldu s MS kartou.  

Pohodlné je i spouštěcí tlačítko, reset je, bohužel, dostupný jen přes trn. Uvítal bych pohodlnější reset jako u HandEry či iPAQu, je to novinka a dost často jsem jej prvních pár dnů potřeboval. TRN je sice ukryt ve stylusu, ale kdo se s ním má pořád šroubovat. Stylus je zastrčený netypicky zespoda - dá se to přežít, i když je to nezvyklé. Víc mi vadí, že je stylus stále takový dost "fórový" - je hodně tenký - po chvilce psaní s ním bolí ruka. Doporučuji pořádné pero.

Kolébka vypadá dobře a váš stůl nijak nepokazí. Vkládání modelu do kolébky je snadné a konektor v ní dobře sedí. Po straně kolébky je šachtička na stylus, doporučil bych Sony příště přiložit aspoň ještě jeden stylus, aby do ní bylo co vložit. Velmi mě potěšil přiložený konektor pro přímé zastření AC adaptéru pro dobíjení - nemusíte s sebou tahat na cestách kolébku, což bylo dost otravné u mého předchozího Clié T515.

K bateriím si něco povíme v druhé části recenze, abych měl možnost podrobit model větší zátěži. 

Ještě připomenu vylepšený infraport s velkým dosahem - díky vestavěné aplikaci na dálkové ovládání získáte velmi univerzální a výkonný ovladač. Několikrát se mi ale stalo, že jsem měl Clié v takové poloze, že mi vrchní otočná část IrDa otvor zakryla.

 

A software...
S Clié NX dostanete pozoruhodnou nabídku softwarových produktů, které dokáží možnosti tohoto stroje pořádně rozehrát. Nejen o těchto programech bude dokončení naší recenze.

 

Shrnutí - technické parametry Clié NX70V:

PalmOS 5.0
Procesor Intel (R) PXA250 200MHz
Rozměry 72,3 x 134 x 23,5 mm, 220 gramů
Displej 320x480 pixelů, TFT, 65.536 barev
Paměť 16 MB RAM (dostupných 11 MB)
Kamera
(jen NX70V)
310 000 pixelů 1/5.5´´ CMOS, F2.8 fokální vzdálenost f=2,6mm. Rotace 260 stupňů. Velikost obrázků JPEG 640x480, 320x240x 160x120, 320x480, filmy 160x112, Formáty obrázků JPEG (DCF), Movie Player Format, MPEG movie. Hledáček 320x240, 160x120 (film 160x112), 2x digital zoom, spouštěč. Automatická korekce bílé, efekt - monotón, sépie.
Zvuky hlasový záznamník, přehrávač MP3 a Atrac3/44,1kHz, mikrofon, výstup na sluchátka, reproduktor ADPCM.  Vylepšené zvuky FM
Klávesnice vestavěná klávesnička QWERTY
Rozhranní CF Typecli (jen komunikační), MS slot, IrDa, USB port, AV remote
Ostatní Jog-Dial
Cena 599,99 USD
Baterie Lithium-Ion, životnost cca 10 dnů
Nejčtenější

rozbitý telefon
Revoluční patent: mobil si sám opraví prasklý displej

Zní to jako pořádné sci-fi, ale praskliny na displeji možná mobily v budoucnu opraví samy. Poslední patent Motoroly naznačuje, že se na takové technologii už...  celý článek

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Motorola Moto X4
Toto je chystaná Moto X. Kdysi to bývala prémiovka

Řada Moto X bývala nejvyšší modelovou linií Motoroly, ale už loni tuto roli převzala kolekce Z. Nyní „xková“ řada hlásí návrat, ale model X4 nemíří na vrchol....  celý článek

Podobu iPhonu 8 potvrdil řetězec McDonald’s.
Hamburgerový král prozradil podobu iPhonu 8 s vykrojeným displejem

Představení chystaného výročního iPhonu se blíží. Řada vlastností už byla potvrzena. Nyní přichází další, a to od neočekávaného zdroje. Vzhled telefonu...  celý článek

Huawei P10 Plus patří mezi nejlépe se prodávající modely značky
Huawei si jde za svým cílem. Apple by mohl sesadit už v tomto čtvrtletí

Společnost Huawei chce být v roce 2021 největším prodejcem smartphonů. Před sebou má dvě překážky - Apple a Samsung. V uplynulém čtvrtletí se však čínský...  celý článek

Další z rubriky

vivo X20 (Xplay 7) bude první smartphonem se čtečkou otisků v displeji
Toto bude první smartphone s unikátním displejem. Nahradí snímač otisků

Čínské vivo nepolevuje v chrlení nových smartphonů, aktuálně chystá dvojici X20 a X20 Plus. Na čínské síti Weibo se nyní objevily informace o prvním z nich....  celý článek

Soyes 6S
Nejmenší „iPhony“ na světě můžete mít za 1 300 korun

Kopie iPhonů nejsou žádnou novinkou, v čínských e-shopech jich najdeme desítky více či méně povedených. Mezi ty minimálně zajímavé patří mini smartphony Soyes....  celý článek

Zatímco Apple rychle posiluje, Samsung pozvolna ztrácí své pozice
Nejprodávanější modely smartphonů na světě. Apple se směje zbytku světa

Je to krutá podívaná pro výrobce smartphonů s Androidem. Ať se snaží jakkoliv, tak první příčky okupují dva iPhony. Ty se prodávají už skoro rok a designově to...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.