Čínský vyhledávač Baidu

Čínský vyhledávač Baidu | foto: Baidu

Čínský vyhledávač Baidu připravuje svůj vlastní operační systém

  • 3
Čínský vyhledávací gigant Baidu podle všeho připravuje svůj vlastní operační systém pro chytré mobily. Chce tak především na domácím trhu sebrat zákazníky Googlu, který stále vládne mobilnímu vyhledávání.

Současná divoká situace okolo operačního systému Android nahrává konkurenci a snahám o vznik nových operačních systémů. Jedním z velkých hráčů, který bude chtít pozici Google ohrozit, je čínská firma Baidu.

Ta stojí za nejpopulárnějším čínským internetovým vyhledávačem. Baidu má v Číně podíl přes 70 %, zatímco Google jen asi 20 %. V mobilním vyhledávání ale Baidu tak silné není. Firma proto v minulých dnech uvedla na trh platformu Baidu Yi. Ta je zatím založena na jádru operačního systému Android. Přináší ovšem přímou integraci služeb Baidu a hlavně unikátní možnost připojit se k internetu a začít vyhledávat ještě ve chvíli, kdy ostatní komponenty systému teprve nabíhají.

Nová platforma také uživatelům nabízí až 180 GB diskového prostoru na serverech firmy. Podobně jako u Google mohou mít uživatelé v tomto prostoru uloženy e-maily, dokumenty, kontakty, ale také obrázky a multimediální soubory. Zástupci Baidu navíc nevylučují, že by v budoucnu mohli uvést svůj vlastní operační systém.

O této možnosti navíc hovoří natolik silně, že je spíše otázkou času, kdy se zcela vlastním systémem nezávislým na jádru androidu společnost přijde. Baidu tvrdí, že vytvořit operační systém a řadu na něj napojených cloudových služeb je pro firmu vcelku snadné. Na zvládání obrovského množství uživatelských dat už má vybudovanou kompletní infrastrukturu.

Také společnost Alibaba, která se soustředí na internetovou reklamu, připravuje v Číně operační systém. Právě možnost zobrazování reklamy v mobilních telefonech firmu motivuje k vývoji vlastního systému. Internetem také kolují spekulace, že o vlastním OS uvažuje i Huawei. Firma přitom takové možnosti donedávna popírala a tvrdila, že se stoprocentně soustředí na operační systém Android.

Nové čínské operační systémy ale nebudou pro zákazníky v dalších zemích světa příliš důležité. Vzhledem k jazykovým bariérám a navázanosti na lokální čínské služby budou určeny téměř výhradně pro domácí trh (výjimkou by mohl být snad jen právě Huawei, pokud systém skutečně připravuje). Z hlediska globálního trhu by ale tyto systémy mohly androidu ukousnout poměrně výraznou část tržního podílu.