Čínské mobily za pár korun zaplavují český trh. Jejich kvalita roste

  • 374
Už tisíce Čechů nosí v kapsách čínské telefony. A jejich počet neustále roste. Příčinou této obliby je především cena, kterou čínští výrobci za své dobře vybavené telefony žádají. V prodeji je navíc mají nejen malí distributoři, ale i operátoři a velké řetězce.

Čínské telefony začal nedávno prodávat například obchodní řetězec Tesco, v nabídce je má pod vlastní značkou i nadnárodní operátor Vodafone. Nespočet čínských mobilů je pak k dostání na internetu či u menších prodejců elektroniky. A jak se zdá, Češi si je vážně oblíbili.

Kvality se již není třeba bát

Vyzkoušeli jsme

Redakce MF DNES si jeden čínský mobil sama vyzkoušela objednat. Má vcelku dobrou kvalitu a zejména netradiční konstrukci. Telefon je "ukryt" v hodinkách.

Přístroj s dotykovým displejem se zhruba dvoucentimetrovou úhlopříčkou funguje jako běžný mobilní telefon, jeho baterka vydrží zhruba čtyři dny a také fotoaparát s relativně nízkým rozlišením lze použít.

Hodinky přišly navíc i s paměťovou kartou o kapacitě jeden gigabyte a kvalitními sluchátky, což z nich dělá i ­relativně dobrý přehrávač hudby. Výrobce "přibalil" také druhou baterii, což je u čínských mobilních telefonů standardem.

Problém by však zřejmě nastal ve chvíli, kdy by mělo dojít na reklamaci. Prázdný záruční list s titulkem "GSM Mobile Phone" nenesl jakékoli informace o výrobci a balík z­ Dálného východu neobsahoval ani jakoukoli fakturu či jiný doklad.

Kvalita mobilních telefonů z Číny totiž roste; vedle povedených kopií už mají tamní firmy i vlastní přístroje. V obchodních řetězcích navíc patří mezi prodejní trháky. "Faktem je, že zájem o tyto mobily je větší než o značkové," potvrzuje mluvčí obchodů Tesco Eva Karasová.

Podle ní zákazníci oceňují zejména výhodný poměr výbavy k ceně. "Žádný značkový telefon dosud nenabízel tolik funkcí současně za přijatelnou cenu," říká Karasová. Na mysli má třeba telefon podporující dvě SIM karty s dotykovým displejem a cenou pod tři tisíce korun.

Podobné zkušenosti mají také další obchodníci. "Kvalita čínských výrobků v­ posledních dvou letech prudce vzrostla," říká Jan Samko, šéf marketingu internetového prodejce elektroniky Alza.cz. Tento prodejce do své nabídky zařadil například čínské telefony s českou značkou Emgeton.

Lepšící se kvalitu čínských výrobků potvrzuje i Karasová. Podle ní se těchto přístrojů nevrací víc než telefonů od zavedených značek.

Nevýhody tu jsou

Nižší cena oproti zavedeným značkám ale nemusí být vždy výhrou. Při bližším pohledu do technických specifikací mobilních telefonů z Číny je zřejmé, že tamní výrobci sice svoje telefony zaplní spoustou funkcí, ty jsou však v porovnání se zavedenými značkami zastaralé. Přesto to řadě zákazníků nevadí.

"Zejména podpora dvou SIM karet je pro lidi velmi lákavá," říká Zdeněk Bárta z analytické společnosti GfK. V Číně je přitom možné koupit dva druhy mobilů: prakticky přesné kopie nejúspěšnějších telefonů předních světových výrobců, nebo zcela bezejmenné přístroje. Obojí stojí zhruba stejně a obojí má často identickou výbavu.

"V řadě ohledů si kopie po stránce nabízených funkcí nezadají s originály, ze kterých vycházejí. V ­jedné fabrice totiž z pásu vyjíždí Nokia a z vedlejší továrny Nokla. Hlavní rozdíl se pak pozná při ovládání, které se nedá s originálem vůbec srovnat," uvedl prodejce mobilní techniky, který si přál zůstat v anonymitě.

Koupili byste si čínský mobil?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 7. října 2009. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 3958
Ano
Ano 3828

Čínští výrobci totiž do většiny mobilů dávají jednotný operační systém vyvinutý v Číně. Jen ty nejdražší modely vybavují systémem Windows Mobile. Ani tak však nemohou dosáhnout například na komfort ovládání originálního iPhonu od firmy Apple.

Pozor na individuální prodeje

Čínské mobilní telefony jdou v tuzemsku sehnat i prostřednictvím internetových aukcí či přes inzeráty. U těchto přístrojů však často nastává problém se zárukou. V Česku sice za zboží zodpovídá prodejce, a záruční servis tak musí zajistit on, právě u individuálně prodávaných mobilů přes internet tomu tak často ale není.

padělky stojí miliony

Z padělání mobilních telefonů s ­pozměněnými slavnými jmény se stal velký byznys a značkové firmy kvůli falzifikátům přicházejí řádově o stovky milionů dolarů. Brojí proto za větší dodržování protipirátských pravidel, výsledky mají minimální. A to i přesto, že například v Keni hrozí za padělky až pět let vězení.

V případě problému je velmi složité dohledat prodejce, pro kterého často zaplacením a dodáním telefonu veškerá starost končí. Ani on totiž ve většině případů není schopen zajistit záruční opravu, jelikož telefony z Číny často jen překupuje z tamních internetových obchodů. Tyto nevýhody pokrývají právě větší prodejci, například již zmíněné řetězce.

Řada takto prodávaných mobilů z Číny navíc není schválená pro provoz v evropských sítích. Prodejci se ale nebojí ani vysoké pokuty (až 100 tisíc korun), která jim za prodej nehomologovaných mobilů hrozí. "Legálnost" prodávaných mobilních telefonů má hlídat Česká obchodní inspekce.

Nejsnazší cestou jak zjistit, zda se daný mobilní telefon smí v Evropské unii používat, je ověření, že na svém těle nese označení "CE". Dále by zájemce měl od prodejce žádat takzvané prohlášení o shodě. I tyto dokumenty bohužel lze ale snadno zfalšovat a nutno podotknout, že se tak ve většině případů i beztrestně děje.

Podíl čínských mobilů na trhu poroste

Podle Zdeňka Bárty ze společnosti GfK, která sleduje prodeje mobilů na českém trhu, se však podíl čínských telefonů na prodejích v Česku stále pohybuje někde pod hranicí jednoho procenta. Bárta ale odhaduje, že během pěti let by mohly čínské značky získat čtyři až pět procent trhu.

Prodejci zavedených značek se však nové konkurence neobávají. "Největší rozdíl je v kvalitě použitých materiálů. Kde se šetří, pozná každý, kdo běžný telefon porovná s čínským," tvrdí Vít Šubert, šéf tuzemského zastoupení korejského výrobce elektroniky LG. Také ­Šubert však připouští, že kvalita těchto zařízení roste.

Čtěte ve středeční MF DNES

MF DNES otestovala čínský internetový obchod a nechala si poslat hodinky s mobilním telefonem. Přijdou vůbec? Za jak dlouho? A budou fungovat?

.
,