Čínská vláda cenzuruje textové zprávy

  • 21
Čínský komunistický režim se snaží ze všech sil bojovat proti politickým odpůrcům a disidentům, samozřejmě za použití moderních technologií. Čínští cenzoři budou „vyrážet klín klínem“, soupeři přicházejí o jeden z mála dorozumívacích prostředků.

Čínská vláda má k disposici nové nařízení, které dovoluje poskytovatelům telekomunikačních služeb monitorovat a filtrovat odeslané textové zprávy. Tuto „převratnou“ novinku zmínila ve svém článku z 2. července pekingská reportérka BBC Louisa Lim. Oficiální místa tvrdí, se hlavním účelem je zabránit rozšiřování pornografie a klamných zpráv, ovšem komentátoři si opatření vysvětlují po svém – cílem jsou političtí disidenti.

Čínské vládnoucí autority neustále zpřísňují kontrolu nad rozšiřováním informací pomocí moderních technologií, zejména internetu. Sdružení Reportéři bez hranic tvrdí, že se Číňané velmi rychle naučili používat moderní technologie ke kontrole informací.

Cílem cenzury jsou političtí disidenti, ale textovky budou chodit pomaleji všem

Jedna z čínských marketingových firem sdělila, že systém monitorování obsahu textových zpráv vznikl pro kontrolování „špatných politických drbů“ a „reakcionářských poznámek“. Trochu to připomíná dobu normalizace u nás, když se vládnoucí garnitura pachtila po ilegálních samizdatech. Ovšem doba samozřejmě pokročila.

Systém bude fungovat jednoduše – algoritmy budou filtrovat klíčová slova a jejich kombinace. Jak známo, takovýto systém je možno dost jednoduše obejít, jako příklad vezměme spam (v.i.a.g.r.a. apod.). Jedinou šancí cenzorů bude neustále pracovat na odstranění much, nebo budou v jejich sítích končit jen smolaři, kteří použili „nesprávné“ slovo nebo spojení a nemají s disidenty nic společného. Klíčová slova budou automaticky spouštět policejní alarm…

Právě „esemesky“ se staly v poslední dob výraznou hrozbou pekingského režimu. Proto na sebe odvetná opatření nedala dlouho čekat. Mít kontrolu nad informacemi je totiž pro totalitní režimy životně důležité.

Loni se pomocí informačního embarga Číňané pokoušeli utajit vypuknutí nemoci SARS, ovšem lidé si o nemoci dali vědět textovkami. Díky milionům krátkých zpráv zakrátko o nemoci věděli všichni. Jak by také ne, když více než polovina všech odeslaných esemesek je čínských.

V Číně jsou mobilní služby provozovány dvěma operátory, China Mobile Corporation ovládá 65 % trhu. Právě v síti této společnosti bude probíhat monitoring obsahu textovek. Technicky se prý jedné o poměrně nenáročný problém, jelikož v síti je omezení počet bran, jež je snadné filtrovat. Filtrace ovšem znamená pozdržení zprávy, až o několik dnů. Takže novinky postihne nejen disidenty a Číňany s odlišnými politickými názory, ale prakticky každého…