Fronta zájemců o práci ve Foxconnu v čínském Šen - Čenu

Fronta zájemců o práci ve Foxconnu v čínském Šen - Čenu | foto: Reuters

Číňané stojí dlouhé fronty. Touží po (ne)lidské práci pro Apple

  • 93
I přes špatnou pověst továrny Foxconnu ve městě Šen-Čen je zájemců o práci tolik, že musí stát v kilometrových frontách. V továrně nyní probíhá audit, který má prověřit pracovní podmínky.

Přes pověst špatného zaměstnavatele, kterého nyní vzhledem k dlouhotrvajícím stížnostem na pracovní podmínky prověřuje na podnět Applu audit, má Foxconn v čínském Šen-Čenu zájemců o práci dost. V mlhavém dni, kdy se pořádal nábor dělníků, se jich před severní branou gigantického závodu shromáždily stovky. Všichni usilující o jediné: aby se mohli stát kolečky v neúprosné mašinerii vdechující život iPhonům a iPadům.

Fronta zájemců o práci ve Foxconnu v čínském Šen - Čenu

Na podnět Applu nyní ve Foxconnu probíhá audit pracovních podmínek. Speciální pracovníci se budou dělníků ptát například na celkovou spokojenost, bezpečnost práce, pracovní dobu, plat a zdravotní stav.

Problémy Applu s firmou Foxconn začaly už v roce 2010, kdy několik dělníků firmy spáchalo sebevraždu údajně kvůli příšerným pracovním podmínkám a zacházení.

Televize ABC zveřejnila reportáž, ve které podmínky vypadají sice tvrdě (maličké stísněné ložnice po sedmi lidech, připomínající spíše vězeňské cely, unavení pracovníci využívající ke spánku vsedě chviličku volna po obědě), ale dělníci se usmívají. Také plat, který podle reportáže pobírají, se pohybuje okolo průměrného v dané lokalitě. Podle kritiků pracovních podmínek ale jde o naaranžované video, jakousi "Potěmkinovu vesnici", zatímco ty opravdu tvrdé pracovní podmínky zůstaly kamerám skryty.

Podle informací Reuters si ale dělníci stěžují stále. Třeba Hu Baoqiang, mladý pracovník pracující na kompletování telefonu iPhone 4S, si stěžoval na to, že pracovat bylo potřeba bez sebemenšího odpočinku. "Připadalo mi, jako by ani nebyl čas se nadechnout, a v dohledu je stále nějaká kontrola," řekl.